TAKİP ET
Düşük Karbonhidrat ve Ketojenik Diyet Arasındaki Farklar
Düşük Karbonhidrat ve Ketojenik Diyet Arasındaki Farklar

Ketojenik diyet son dönemlerin en popüler diyetlerinden biridir. Ketojenik diyetin yanı sıra düşük karbonhidratlı diyetler de en çok tercih edilen zayıflama yöntemleri arasında yer alır. Ketojenik diyet ile düşük karbonhidrat diyeti benzer gibi gözükse de aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Düşük karbonhidratlı diyet ile ketojenik diyet arasındaki farkları sizler için bir araya getirdik.

En sık yapılan yanlışlardan biri ketojenik diyeti “Low Carb” yani düşük karbonhidrat diyetlerini birbirleriyle sıklıkla karıştırılmaktadır.

Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyet benzer şekilde karbonhidrat alımına sınırlama getirir. İki diyet türünde ortak amaç, karbonhidrat alımını minimum düzeylerde tutmaya çalışmaktır.  

Düşük Karbonhidratlı (Low Carb) Diyet Nedir?

Yapılan araştırmalara göre günde 50 g ile 150 g arasında karbonhidrat alımını düşük karbonhidratlı diyet olarak tanımlamaktadır. Bu miktar günlük tüketilen kalori miktarının genelde %10-30’luk bir kısmına denk gelmektedir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, karbonhidrat içeriği düşük, protein içeriği orta ve yağ içeriği oldukça yüksek bir beslenme modelidir.  Günde 50 g veya daha az karbonhidrat tüketiminin olduğu ketojenik diyet karbonhidrat konusunda oldukça katıdır.

Düşük Karbonhidratlı Beslenme ile Ketojenik Diyet Arasındaki Benzerlikler

Düşük karbonhidratlı beslenme ile ketojenik diyet arasında benzerlikler ve farklılıklar söz konusudur. Benzerlikleri şu şekilde tanımlanabilir. Düşük karbonhidratlı beslenme ile ketojenik diyet düşük karbonhidrat alımı konusunda benzer özelliğe sahiptir. İki diyet çeşidi de karbonhidrat alımına sınırlama getirerek yüksek kalorili gıdaların beslenme düzeninden uzaklaştırılmasını sağlar.

Düşük Karbonhidratlı Beslenme ile Ketojenik Diyet Arasındaki Farklar

Düşük karbonhidratlı beslenmede daha fazla karbonhidratlı besin tüketimi söz konusudur. Bu iki diyet arasındaki temel fark, karbonhidrat alımıdır. Ketojenik diyette günlük 50 gr alınabiliyorsa, düşük karbonhidratlı beslenmede bu değer 50g ile 100g arasında değişmektedir. ketojenik diyetten daha az kısıtlayıcı özelliktedir. Bu nedenle adapte olması ve takip etmesi daha kolaydır.

Ketojenik diyet ile düşük karbonhidratlı beslenmede ikinci temel fark ise protein alımıdır. Düşük karbonhidrat diyeti ile protein alımı yüksek olabilir. Ketojenik diyet ile protein alımı toplam kalorinin yüzde 20’si olacak şekildedir. Yağ alımı, protein ve karbonhidratın yerini aldığından ketojenik diyette önemli ölçüde daha yüksek olacak şekildedir.

Ketojenik diyette amaç, vücudun ketozise sokulmasıdır. Çok düşük karbonhidrat tüketerek vücudun yağ yakmasına yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Düşük karbonhidratlı diyetle karşılaştırdığımızda vücutta farklı metabolik olaylar gerçekleştirerek zayıflamaya yardımcı olur.

https://www.ifastin.com