TAKİP ET
En Çok Yapılan Diyet Hataları
En Çok Yapılan Diyet Hataları

Tatile çıkmadan önce hızla kilo verme isteği yanlış diyet uygulamalarını da beraberinde getirebilmektedir. Bunun ana sebebi genellikle yapılan diyetlerin kulaktan dolma bilgilerle yapılıyor olmasıdır. Ancak, her bireyin metabolizması farklı olduğu için diyetlerinde kişiye özel olması gerekmektedir. Bu nedenle sizler için kısaca en çok yapılan diyet hatalarını derledik.

Uzun Süre Aç Kalmak

Zayıflamak, kilo vermek adına en sık yapılan hatalardan ilki uzun süre aç kalmaktır. Çünkü, yemeklerden sonra harekete geçen metabolizma, besinleri sindirebilmek için belirli bir enerji harcamaktadır. Ancak, hiç beslenilmediğinde ya da beslenme öğünü büyük oranda sınırlandırıldığında metabolizma yavaşlamaktadır. Bu durum da aksi bir etki yaratarak kişinin kilo vermesini yavaşlatmaktadır.

Ekmeği Beslenme Programından Çıkarmak

Genel olarak ekmek ve karbonhidrat içeren besinlerin aşırı tüketilmesi, diyetlerde önerilmemektedir. Ancak ekmeği kısıtlamak yerine diyetten tamamen çıkarmak olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bunun için beslenmenizden ekmeği tamamen çıkarmak yerine azaltmak ve ara sıra ekmek yerine diğer karbonhidratları tüketmek daha doğru olacaktır. Çünkü, yetersiz karbonhidrat kas kaybı riskini doğurabilmektedir.

Ödem Yapacağı Düşüncesi ile Suyu Az İçmek

Gerekli miktarda su tüketimi vücutta ödem oluşmasını engellemektedir. Sindirim enzimlerinin çalışması için gerekli olan suyun yeterli miktarda tüketilmemesi hem sindirim sistemini hem de metabolizmayı yavaşlatabilmektedir. Günlük su tüketiminin gerekenden az olması, çay veya kahve tüketimin fazla olması, vücudu susuz bırakır, metabolizmayı yavaşlatır ve şişkinliğe yani ödeme sebep olur.

Şekerli Diye Meyve Yememek

Meyveler fazla miktarda şeker içermektedir. Fakat porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmesi gün içinde alınması gereken karbonhidrat, vitamin ve minerali sağlamaktadır. Meyvelerin antioksidan miktarları yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırmakta ve hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Ara öğün olarak tüketildiğinde sorun oluşturmayan meyvelerin gece geç saatlerde tüketilmesi kilo artışına neden olabilmektedir.

Sadece Sebze Meyve Yiyerek Zayıflamaya Çalışmak

Yeteri kadar hayvansal protein tüketmeden devam ettirilen diyetler, insülin gibi protein yapıda olan hormon ve enzimlerin yeteri kadar üretilmemesi ya da çalışmamasına yol açmaktadır. Sebze ve meyveden alınan bitkisel protein ile hayvansal gıdalardan alınan protein vücuda aynı şekilde fayda sağlayamamaktadır. Bu nedenle diyetlerin sebze ve meyvelerden zengin bir beslenme planıyla diğer besin grupları da tüketilerek uygulanması gerekmektedir.

Hızla Kilo Vermek İçin Tek Tip Beslenmek

Sadece sebze ve meyve tüketerek kilo vermeye çalışmak ne kadar sakıncalıysa sadece proteine dayalı bir beslenme programı da hatalı bir beslenme şeklidir. Tek tip diyetlerin hepsi bir şekilde vitamin, mineral ve kas kayıplarına sebep olabilmektedir. Gereğinden fazla alınan protein, vücutta asit artık bırakmakta ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine, böbreklere yük binmesine, bağırsak florasının bozulmasına yol açabilmektedir.

Kilo Aldırmayacağı Düşüncesi ile Light Ürünlerden Sıkça Tüketmek

Tüketilen bütün besinlerde olduğu gibi light ürünlerin de belirli bir kalorisi vardır. Light ürünlerin kalorisi diğer besinlere göre daha az olmakla birlikte miktara dikkat etmeden tüketmek kilo aldırabilmektedir. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketmenin karbonhidrat alımına neden olduğu unutulmaması gereken bir nokta olmaktadır.

Yağ Yakacağı Düşüncesi ile Limon Tüketiminde Aşırıya Kaçmak

Hiçbir besinin tek başına yağ yakımı sağlamadığının altının çizilmesi gerekmektedir. Sirkeli ya da limonlu su tüketimi de tek başına yağ yakımı sağlayamamaktadır. Limonlu ya da sirkeli suların alkali değeri yüksek olmakta ve metabolizmayı az da olsa hızlandırdığı doğrudur. Ancak, aromatik olarak içimi daha kolay olan limonlu ya da sirkeli suyun, uzun süre tüketilmesi mide sorunlarına neden olabilmektedir.

Yemeklerde Hiç Yağ Kullanmamak

Hücre zarının ve hormonların büyük bir kısmı yağdan meydana gelmektedir. Hücrelerin ve dolayısıyla vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için beslenmede kaliteli yağlar mutlaka olmak zorundadır. Yağsız beslenmek, yeteri kadar yağ tüketmemek metabolizmayı yavaşlatan ve kilo vermeyi zorlaştıran nedenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Salataları yağsız tüketmek, yağda eriyen (A, D, E, K) vitaminlerin emilimini engelleyeceği için diyet yaparken vitamin mineral alımını azaltmaktadır. Vücut için gerekli olan yağları elde etmek için ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumların tüketilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yağların ihtiyaç kadar tüketilmesi durumunda tokluk süresini de uzattığı bilinmektedir.

https://www.ifastin.com/