TAKİP ET
Evde Meditasyon Nasıl Yapılır?
Evde Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon en temel anlamı ile insan zihninin ve ruhunun bir bütün halinde çalışmasını sağlar. Kendini fark eden insan meditasyon sayesinde özüne ulaşarak yaşama bakış açısının değiştiğini hissedebilir. Bazı ritüellerin yerine getirilmesi ile birlikte meditasyon uygulaması amacına ulaşır.

Genelde birçok insan meditasyona başlamadan önce uygulama ile ilgili birçok detaya önceden sahip olmak ister. Bunların başında meditasyon teknikleri, ihtiyaç duyulan materyaller ve ortam koşulları en çok merak edilenler arasında yer alır.

Meditasyona başlamak isteyenlerin çoğu, bu işlem için özel bir alan ya da ortam olduğunu düşünür. Genel olarak meditasyon ve yoga gibi uygulamalar için hizmet veren çok sayıda yer mevcuttur. Ancak meditasyon için özel bir alan ve hizmete ihtiyaç duymazsınız.

Ev ortamında meditasyon yapmak isteyenler gereken şartların neler olduğunu öğrenerek uygulamaya başlamak isteyebilir. Aşağıdaki detaylara dikkat ederek evde etkili ve huzurlu bir meditasyon deneyimi elde edebilirsiniz.

Evde Meditasyon İçin Ortam Koşullarını Hazırlayın

Meditasyonun temelinde insanın dinginliğe ulaşarak kendini bulması ve zihnini dinlendirmesi yer alır. Bu dinginliğe ulaşırken meditasyon yapan kişinin etrafı da oldukça sade olmalıdır.

Özellikle meditasyon yapılan odanın boyutlarına dikkat etmek gerekir. Oda boyutunu belirlerken çok büyük ya da küçük alanlar arasında ayrım yapmanız gerekmez. Kişi meditasyon esnasında hangi odada daha rahat ise orada uygulama yapmak daha etkili olur.

Meditasyon yapacağınız zemin işlemin etkisi açısından önemlidir. Çünkü leğen kemiğinizi tam anlamıyla oturtmadığınızda dikkatiniz dağılabilir. Bu nedenle oturduğunuz zeminde leğen kemiğinizi hissetmeniz gerekir.

Bulunduğunuz odada eşya kalabalığı olmaması odaklanmak açısından önemli bir adımdır. Özellikle meditasyona alışma evrelerindeyseniz, odada yer alan eşya kalabalığı odaklanmayı zorlaştırabilir.

Evde Meditasyon ile Müziği Birleştirin

Meditasyon yaparken müzik dinlediğini söyleyen çok sayıda insan vardır. Özellikle sevdiği enstrümantal müzikler eşliğinde meditasyon yapan insanlar daha kolay odaklandığını ifade eder.

Müziğin iyileştirici gücü her yerde olduğu gibi meditasyonda da varlığını hissettirir. Sevdiğiniz müzikleri meditasyon ortamına uygun hale getirerek keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Birçok insan meditasyon için en uygun müziğin hangisi olduğunu öğrenmek ister. Ev ortamında meditasyon yaparken bilgisayarınızda karışık bir liste hazırlayarak uygulamaya başlayabilirsiniz.

En sık tercih edilen meditasyon müzikleri;

Enstrümantal müzikler,

Uzak Doğu müzikleri,

Hint ve Tibet ezgileri,

Doğa seslerinden oluşan müzikler

Evde Meditasyon Yapmak İçin Uygun Zamanı Bekleyin 

Her insanın ev ortamı ve aile koşulları farklı olduğu için meditasyon için uygun bir zaman belirlemek kolay olmayabilir. Özellikle kalabalık bir evde yaşıyorsanız dikkatinizin dağılmayacağı bir saatte meditasyon yapmanızda fayda var. Aksi takdirde dağılan dikkatinizi toparlayamayabilirsiniz.

Meditasyona başlamadan önce bir alarm kurmak ve ne kadar süre meditasyon yapacağınızı belirlemek daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Bu nedenle meditasyondan önce zamana ve yapacağınız süreye karar vermenizde fayda var.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP