TAKİP ET
Flexitarian Diyeti Nedir? Flexitarian Diyeti Nasıl Yapılır?
Flexitarian Diyeti Nedir? Flexitarian Diyeti Nasıl Yapılır?

Herkes etkili bir zayıflama için dünyanın en iyi diyetlerini uygulamayı ister. Genel olarak tüm diyetlerde odak nokta kişinin istikrarlı gidişi olsa da diyet yönteminiz zayıflama üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Flexitarian diyeti sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo vermenizi sağlayan en iyi diyetler listesinde yer alır. Esnek ve vejetaryen kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan bu diyet yöntemi belli bir besin grubuna odaklanarak zayıflamayı hedefler.

Flexitarian Diyeti Nedir?

Flexitarian diyeti, temel anlamda diyet listesini 5 besin grubuna ayıran bir sisteme sahiptir. Genel olarak esnek bir beslenme şekli sunan flexitarian diyetinde et grubu diğerlerinden farklı olabilir. Buna göre et yerine geçen besinler fasulye, bezelye veya yumurta gibi et dışı proteinlerden oluşur. Aynı zamanda flexitarian diyet listesinde yoğunluk kazanan besin kaynakları meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, mandıra ürünleri, şekerler ve baharatlar şeklinde sıralanabilir.

Genel olarak flexitarian diyetinde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalık tariflerden oluşan bir liste hakimdir. Flexitarian diyetini uygularken serbest bırakılan besinlerden oluşan standart bir diyet listesi uygulayabilirsiniz. Dilerseniz değişiklik yaratmak için flexitarian diyet listesinin haftalık olarak hazırlanan seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Flexitarian diyeti için hazırlanan plan çoğunlukla üç-dört-beş öğünden oluşur. Hazırlanan diyet listesinde her öğün için farklı bir kalori sınırlaması vardır. Buna göre kahvaltı yaklaşık 300 kalori, öğle yemeği 400 ve akşam yemeği 500 olarak belirlenmiştir.  Atıştırmalıklarda ise her biri yaklaşık 150 kalori olacak şekilde iki tane ara öğün yapılabilir.

Genel olarak flexitarian diyeti kişiye göre değişiklik gösterdiği için kalori ve besin tercihleri farklı olabilir. Flexitarian diyetine başlamadan önce yaş, cinsiyet, günlük aktivite seviyesi, boy ve kilo gibi detaylar göz önüne alınarak belli bir liste hazırlanır.

Flexitarian Diyetinde Egzersiz Yapılmalı Mı?

Flexitarian diyeti tıpkı diğerlerinde olduğu gibi belli bir düzeyde egzersize ihtiyaç duyar. Özellikle zayıflamadan kaynaklanan sarkma ve deformasyonların giderilmesinde egzersizler etkin bir rol oynar. Bu nedenle flexitarian diyeti boyunca belli bir düzeyde egzersizi düzenli olarak yapmanız gerekir.

Bu diyet yöntemi için ideal olan egzersiz şekli genelde haftada en az iki gün şeklinde uygulanabilir. Flexitarian diyeti boyunca kuvvet antrenmanları yapabilir ve haftada beş gün 30 dakikalık ılımlı egzersizler uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bunların yerine 20 dakika boyunca haftada üç kez yoğun egzersiz programı da uygulayabilirsiniz. Flexitarian diyeti boyunca egzersiz ve hareketi günlük hayatınıza entegre ederek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Flexitarian Diyeti Sağlığa Faydalı mı?

Flexitarian diyetinin birçok hastalık için önleyici özellik taşıdığını duymuşsunuzdur. Özellikle kalp sağlığı açısından bu diyet yöntemi etkili bir beslenme şekli sunar. Flexitarian diyet yönteminde daha az yağ olması ve kanı dengeleyici besinlerin bulunması kalp sağlığı açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Aynı zamanda bu diyet yöntemi diyabet rahatsızlığında da etkin bir beslenme şekli sunması ile bilinmektedir.

https://www.ifastin.com/