TAKİP ET
Glisemik İndeks Diyeti Nedir?
Glisemik İndeks Diyeti Nedir?

Diyet söz konusu olduğunda herkes kendine uygun bir yöntemle hızlı ve etkin bir şekilde kilo vermeyi ister. Birçok diyet yöntemi arasından seçim yaparken beslenme şeklinizi hesaba katmanızda fayda vardır. Özellikle glisemik indeks açısından sizi koruyan ve destekleyen yöntemlere yönelebilirsiniz.

Glisemik indeks diyeti, kişinin ani olarak kan şekerinin yükselmesini önlemek amacıyla geliştirilmiş bir beslenme modelidir. Glisemik indeks en temel anlamı ile vücuda alınan karbonhidratların kan şekerine dönüşmesinin ölçüsü olarak ifade edilebilir. Glisemik indeks değerleri, 1-100 arasında değişiklik göstermektedir. Bu ölçümdeki sayının yükselmesine bağlı olarak kan şekeriniz de artış gösterebilir. Bu dengeyi sağlamak için glisemik indekse uygun bir şekilde beslenme düzenine geçmeniz gerekir.

Glisemik indeks diyetinde kişinin ani olarak kan şekeri yükselmesini engellemek için hazırlanan özel bir beslenme programı uygulanır. Kan şekerinde yaşanan ani düşüş ve yükselmeleri engelleyerek diyetin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Zayıflamak için sıklıkla tercih edilen glisemik indeks diyeti temelde diyabet hastaları için uygulanır. Aynı zamanda kilo verme sürecine olumlu katkıda bulunduğu için zayıflamak isteyen birçok insan beslenme düzenini değiştirerek bu diyeti tercih eder.

Glisemik İndeks Diyetindeki Gıdalara Ait Değerler

Glisemik indeks diyeti, genelde glisemik indeksi düşük olan besinlerden oluşan bir programa geçiş yapmak üzerine kuruludur. Buna göre, glisemik indeksinizi koruyan besinlerden oluşan bir gıda programı belirlenir. Bu diyet sayesinde glisemik indeksi dengede tutarak kilo verme işlemi sağlanır.

Genel olarak glisemik indeks diyetinde yer alan besinlerin değerleri birbirinden farklı olabilir. Aşağıda bazı besinlerin glisemik indeks değerlerini bulabilirsiniz.

0-55 değerli düşük glisemik indeksli gıdalar; nohut, mercimek, yeşil mercimek, kepekli kahvaltılık gevrekler, yeşil yapraklı sebzeler, çiğ havuç ve birçok meyveyi bu listeye katmak mümkündür.

56-69 değerli orta glisemik indeksli gıdalar; mısır, ananas, muz, yulaflı kahvaltılık gevrekler, yulaf ekmeği, çavdar ekmeği gibi gıdalar şeklinde sıralanabilir.

70-100 değerli yüksek glisemik indeksli gıdalar; beyaz pirinç, patates, beyaz ekmek, mısır gevreği, meyve suları, beyaz ünlü mamuller, şeker oranı yüksek karbonhidratlı yiyecekler bu listede yer alır.

Kişinin sağlık durumuna ve yukarıdaki değerlere bakılarak en uygun glisemik endeks diyeti uzman gözetiminde hazırlanır.

Glisemik İndeks Diyeti Örnek Listeleri

1.Gün

 Kahvaltıda

 1 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim beyaz peynir, domates, biber, salatalık ve çeşitli yeşillikler, çay

 Ara: 1 porsiyon meyve tercihinize göre

 Öğle: 6 yemek kaşığı kıymalı ıspanak yemeği, 1 dilim tam tahıllı ekmek, 1 kâse yoğurt, salata

 Ara: 1 porsiyon meyve tercihe göre, 1 dilim peynir, 2 adet kuru kayısı

 Akşam: 4 adet ızgara köfte, bulgur pilavı 3 yemek kaşığı, 1 kâse cacık ya da yoğurt

 Ara:1 porsiyon meyve tercihe göre

 Ara: 9 adet çiğ badem ya da 1 su bardağı süt

 2.Gün

 Kahvaltıda

 1 dilim tam tahıllı ekmek, 1 dilim kaşar (light), domates, salatalık, biber, yeşillik ve çay

 Ara: 2 adet kuru kayısı, 10 adet badem ya da 1 çay bardağı süt

 Öğle: 1 dilim yağsız beyaz peynir, 1 kâse mercimek çorbası, mevsime göre yeşil salata, 1 dilim tam tahıllı ekmek

 Ara: 1 adet taze meyve tercihe göre

 Ara: 9 adet fındık ya da 1 çay bardağı süt

 Akşam: 2 adet biber dolması (bulgurlu), bol yeşil salata, 1 kâse yağsız yoğurt, 1dilim tam tahıllı ekmek

 Ara: 1 adet meyve mevsime göre, 10 adet çiğ badem ya da bir çay bardağı süt

Glisemik indeks diyeti 2 günlük olarak hazırlanmıştır. Dönüşümlü olarak besinlerin yeri değiştirebilir ve diyet listesi uygulanabilir.

https://www.ifastin.com/