TAKİP ET
Glütensiz Diyet Nedir? Glütensiz Diyet Nasıl Yapılır?
Glütensiz Diyet Nedir? Glütensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Glüten, buğday, arpa ve çavdarda yer alan bir protein çeşididir. Glüten normalde sindirimi kolay bir proteindir. Ancak bazı kişilerde farklı nedenlerden dolayı bağırsak sorunları yaratabilir ve sindirimi zorlaştırabilir. Glütenli besin tüketen kişilerde gaz, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlar baş gösterebilir. Bu nedenle problem yaşayan kişilerin glütensiz diyet listesi hazırlaması ve beslenme düzeninde değişikliğe gitmesi son derece önemlidir.

Beyaz ekmek, makarna ve tatlılar gibi çok fazla yiyeceğin içerisinde glüten bulunmaktadır. Çölyak hastalığı, glüten duyarlılığı ya da alerjisi olanlar glütenden kaçınmalıdır.

Glüten Diyeti Nedir?

Glüten diyeti içeriğinde glüten olmayan besinlerden oluşan bir diyet çeşididir. Birçok insan glüten diyetini zayıflamak için tercih eder. Glütensiz diyet, glütenin yutulmasıyla tetiklenen otoimmüni önlemektedir. Bu reaksiyon, vücudun anahtar besinleri emmesini önleyen ve depresyon, yetersiz beslenme ve anemi gibi bir dizi semptomlara yol açabilen ince bağırsağın astarına zarar verebilmektedir.

Kek ve kurabiyeler rafine un ve şekerden yapıldığı için boş kalori içerir. Bu tür yiyecekler glütensiz olsa dahi az tüketilmelidir. Bu ürünleri meyve ve sebze gibi işlenmemiş gıdalarla değiştirmek daha iyi bir seçenek olacaktır. Bir şeyin glütensiz olmasının sağlıklı olduğu anlamına gelmediğinin de unutulmaması gerekmektedir.

Glüten Diyeti Ne İşe Yarar?

Glütensiz bir diyet yapmak isteyen kişiler genellikle bazı bağırsak problemleri yaşamaktadır. Çölyak hastalığı olan insanlar, glütenin neden olduğu kronik iltihaplanma nedeniyle sindirim sistemlerindeki dokulara zarar verebilmektedirler.

Çok az miktarda glüten yediklerinde şişkinlik, kramp ya da belirli tipte deri döküntüleri gibi semptomlar yaşayanlarda olmaktadır. Çölyak hastalığı olan insanlar laktoza tahammülsüz hale gelebilmekte ve demir eksikliği anemisine sahip olabilmektedirler. Çölyak hastalığı, kan testleri ve ince bir bağırsak biyopsisi kullanılarak teşhis edilmektedir. Glüten diyeti, bu tür problemlerin önlenmesinde etkili olmaktadır.

Glüten Diyeti Nasıl Yapılır?

Büyük bir tam tahıl ve lif kaynağı olan yulaf, bağırsağın da sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Sertifikalı glütensiz yulaflar, glüten diyeti yapanların ilk tercih ettiği besinler olmaktadır. Diyette, sabahları yulaf ve chia tohumu ile karışık meyve salatası tüketilebilmektedir.

Darı içeren ekmekler glütensiz tam tahıl sunmaktadır. Bu ekmekler lif içermektedir, gevrek kızarırlar ve sandviçler için mükemmel olmaktadırlar. Glüten diyetinin vazgeçilmez yiyeceklerinden biri de kinoadır.

Sağlıklı hazırlanmış bir kinoa öğünde iyi bir tercih olabilir. Kinoa ile aynı zamanda kek gibi hamur işleri de yapılabilmektedir.

Glüten Diyeti ile Zayıflayanların Diyet Listesi

Pirinç glütensiz bir besindir. Bu nedenle tahıl ihtiyacınızı karşılamak için mısır ve kinoa ile yapılan makarnaları tercih edebilmektedir. Glütensiz un ile yapılan yemeklerin daha lezzetli olması için hindistancevizi ve badem içeren alternatif unları kullanılması önerilmektedir. Ev yapımı ya da hazır ambalajlı glütensiz atıştırmalıklar için çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Glütensiz beslenme için taze meyveler, sebzeler, fındık ve patlamış mısır tüketebilir, sağlıklı bir diyet listesi oluşturabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/