TAKİP ET
Guatrojenik Besinler Nelerdir?
Guatrojenik Besinler Nelerdir?

Guatrojenler 1928 yılında bilim insanları tarafından yapılan bir deney sonucu ortaya çıkan bir veri olmaktadır. Deney süresince tavuklara taze lahana yedirilmiş ve bir süre sonra ise tavukların tiroid bezlerinin büyüdüğü gözlenmiştir ve daha sonrasında ise deneye dayanarak bazı besinlerin tiroid bezinin çalışmasını etkilediğini bulgularla ortaya konuşmuştur ve bu etki sebebiyle bu besinler ‘guatr yapıcı besinler’ anlamına gelen guatrojenik besinler adını almışlardır.

Guatr ya da tiroid bezi rahatsızlığı olan kişilerin guatrojen içeren besinleri tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.  Ama her guatrojenik besinin etkisi birbiriyle aynı olmadığı gibi her tiroid hastasına guatrojenik besinlerin etkisi de aynı olmamaktadır.

Guatrojenler tiroid bezi fonksiyonlarını etkileyici maddeler olmaktadır. Ayrıca tiroid bezine yardımcı mekanizmaları, periferal metabolizmayı ve tiroid hormonlarının üretilmesini etkilemektedir. Vücudun normal tiroid üretim düzenini değiştirmektedir ve guatrojenik besinler tüketildiğinde vücutta tiroid hormonlarının üretimini azaldığı görülebilmektedir. Kandaki tiroid hormonu miktarı azaldıkça tiroid bezleri uyarılarak daha fazla hormon salgılamak için hacmini büyütmektedir. Bu durumda guatr rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Guatrojenik Besinler Tiroid Bezine Nasıl Etki Eder?

Tiroid rahatsızlığı olan bireyler yüksek miktarda guatrojenik besinler tüketirlerse tiroid rahatsızlıkları iyice kötüleşebilmektedir. Guatrojen tiroid bezinden tiroid hormonu üretiminde gerekli olan iyodun kullanımını engellemekte ve tiroidin hormon üretiminde görevli olan TSH’ın üretimini engellemektedir.

İyot molekülü büyüme, gelişme, sinirsel gelişim ve tiroid hormonu üretimi için gerekli bir molekül olmaktadır. İyot eksikliğinde zeka geriliği görülebilen bir belirti olmaktadır. İyot eksikliği guatr (tiroid bezinde büyüme görülmesi) ve hipotiroidi (tiroid bezinin yeterli miktarda çalışamaması) gibi önemli rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Guatrojenik besin tüketiminde tiroid bezine iyot alımı zorlaşmakta, guatrojenler tiroid bezine iyodin girişini önlenmektedir. İyot molekülü eksikliğinde tiroid bezinden salgılanan T3 veT4 hormonları üretimi gerçekleşmemektedir. Beynimizin hipotalamus bölgesi bu durumdan dolayı uyarılmaktadır. Hipotalamus tiroid hormonu yetersizliğini fark etmekte ve hipofizden TSH (tiroid stimulating hormone) üretimini sağlamaktadır. TSH üretimi arttıkça Tiroid bezi hormon üretimini arttırmak istemektedir. Ancak guatrojenler iyodin alımını engellediğinden tiroid bezi hormon üretememekte, sadece büyüme gözlemlenmektedir.

Vücuttaki düşük derecede guatrojen miktarı iyodin takviyesi kullanılarak etkisi ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak yüksek dozdaki guatrojen miktarı için iyodin takviyesi etki edilmemektedir.

Besinlerdeki Guatrojen Türleri Nelerdir?

3 çeşit guatrojen bulunmaktadır. Bunlar, goitrinler, tiyosiyanatlar (kükürtlü siyanür) ve flavanoidler şeklinde sıralanabilmektedir.

Goitrinler ve tiyosiyanatlar bitkiler hasara uğradığında yani kesildiğinde ya da çiğnendiğinde ortaya çıkmaktadır. Flavanoidler çeşitli yiyeceklerde doğal olarak bulunmaktadır. Kırmızı şarapta bulunan resveratrol ve yeşil çayda bulunan kateşinler flavanoidlere örnek gösterilebilmektedir. Antioksidan olarak da bilinen flavanoidlerin bazıları bağırsak bakterileri aracılığıyla guatrojenlere dönüştürülebilmektedir.

Guatrojenik Besinler Nelerdir?

Birçok besinde guatrojen vardır. Özellikle tiroid problemleri yaşayan kişiler bu besinleri bilip tüketmemeye özen göstermek zorundadır. Çin lahanası, karnabahar, brokoli, kara lahana, brüksel lahanası, turp, lahana, ıspanak, şalgam, mısır, şeftali, yer fıstığı, armut, çam fıstığı, çilek, tatlı patates, badem, böğürtlen, soya sütü, tofu ve soya fasulyesi guatrojen içeren besinler ise bunlara örnek olmaktadır. Tiroid problemleri yaşamayan bireylerin guatrojenik besinlerden kaçınması için herhangi bir neden yoktur. Bu nedenle de diyetlerinde istedikleri gibi yer verebilmektedir.

https://www.ifastin.com