TAKİP ET
Güney Sahili Diyeti Nedir?
Güney Sahili Diyeti Nedir?

Güney sahili diyeti düşük karbonhidrat ağırlıklı beslenme programıdır. Kardiyolog Arthur Agatston tarafından geliştirilen diyet programında karbonhidratlar daha düşüktür ve klasik diyet türlerine göre protein ile sağlıklı yağlara ağırlık verilir.

Bu diyet türünde karbonhidratlar kısıtlanarak yiyeceklerin glisemik indeksine ve vücut için sağlıklı yağların seçimine odaklanılır. Bu diyetle birlikte kardiyovasküler hastalık ve insülin direnci riski azaltılıyor. Aynı zamanda kilo verilir.

İlk Aşama

Güney Sahili diyetinde karbonhidrat seçimi önemlidir. Atkins diyeti gibi Güney Sahili diyeti de karbonhidrat tüketimini asgari seviyeye düşürür. Yalnızca çok düşük glisemik indeksli sebzeler tüketilir. Bu aşamada vücudun yağ tüketimini desteklemek için düşük karbonhidrat tüketilir. Vücut ilk olarak glikozu enerjiye çevirir. Düşük karbonhidrat tüketimiyle birlikte vücutta yeterli karbonhidrat bulunmadığı için vücut yağ tüketmeye başlayacaktır.

Bu diyette ilk aşamada ekmek, makarna, pirinç, patates, meyve, kek ve ilave şeker tüketimi asgari düzeydedir. Bu aşamada tüketimi az olan bu yiyecekler ikinci ve üçüncü aşamada kademeli olarak diyet listesinde yer alacaktır.

Güney sahili diyetinin ilk aşaması birkaç hafta sürebilir. İlk aşamada 4-6 kg arasında başlangıç kilo kaybı söz konusudur.

İkinci Aşama

İkinci aşamada ilk aşamaya benzer beslenme programı söz konusudur. Güney sahili diyetinde lif bakımından zengin yiyeceklerin makarna, pirinç ve kepekli tahıllar kademeli olarak tüketilebilir. Bu yiyeceklerin tüketimi fazla olmayacak şekilde diyete eklenebilir.

İkinci aşamaya ideal kiloya ulaşana kadar uyulması gerekir. Başlangıç, kilo ağırlığı ve verilecek kiloya bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Vücudun bu diyet planına uyup uymaması da bu aşamayı belirleyen faktörler arasındadır.

Üçüncü Aşama

Üçüncü aşamada her gün tahıl ve meyve tüketilebilir. İlk iki aşamada tüketmekten uzak durulan karbonhidratlı yiyecekler, Güney sahili diyetinin temel prensibine uyularak tüketilebilir.

Güney sahili diyeti kötü ve iyi karbonhidratların ayırımını yaparak iyi karbonhidrat tüketimini destekler. İlk aşamada şeker ve şeker ilaveli tüm yiyecekler (tatlı, kek, unlu mamüller ve şekerli yiyecekler) tüketiminden uzak durulmaktadır.

İyi karbonhidratlar kepekli tahıllarda, sebze ve meyvelerin çoğunda bulunur. Bu uygulama özellikle obezite ve diyabet şikayetlerinin uygulayabileceği ve fayda görebileceği bir uygulamadır.

Güney sahili diyetinde doyurucu yiyecekler ağırlıktadır. Bu nedenle atıştırmalıklarla kontrolsüz ve sağlıksız açlık yaşamak yerine sağlıklı ve kontrollü kilo verilmesi söz konusudur.

Güney sahili diyeti doymuş ve vücut için zararlı trans yağlardan kaçınmayı ve mono ve çoklu doymamış özellikle Omega 3 tüketimini destekliyor. Bu nedenle kardiyovasküler riski azaltarak hem sağlığı koruyor hem de kilo verilmesini sağlıyor.

Güney sahili diyeti küçük ve sağlam atıştırmalıklarla beraber doyurucu bir kahvaltı yapılmasını tavsiye ediyor. Kahvaltı günü enerjik geçirmek ve aç kalmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli öğündür. Bu nedenle kahvaltıya dikkat etmek ve gerekli besin desteğini almak gerekir.

https://www.ifastin.com/