TAKİP ET
Hafızayı Güçlendiren Gıdalar
Hafızayı Güçlendiren Gıdalar

Hafızayı güçlendirmek ve beyin sağlığını korumak oldukça önemli. Unutkanlık problemi günümüzde yaşlıların yanı sıra gençlerde de sıklıkla görülmeye başlandı. Hafızayı korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biri beslenmeye dikkat etmek.

Zihin sağlığını korumaya yönelik tüketilebilecek besinler mevcut.  Düzenli ve doğru besinler ile unutkanlık probleminin önüne geçmek mümkün. Hafızayı canlı tutmak için beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Sağlıklı bir zihin için tüketilebilecek besinleri sizler için derledik. İşte, hafızaya iyi gelen gıdalar.

Hafızaya İyi Gelen Besinler

Balık

Hafıza güçlendiren besinlerin başında balık geliyor. Balık, hafızaya iyi gelen besinler arasında. Balık yağı, beynin bilişsel yeteneklerinin gelişmesini ve korunmasını sağlıyor. Zengin Omega-3 içeren balığın içeriğinde hem amino asit hem de protein bulunuyor. Beyin dokusunun önemli bir kısmının yağ asitlerinden oluşması sebebiyle balık yağı ile beynin hacmi korunuyor. Ayrıca yaşlandıkça hafıza işlemeyi sağlayan beynin gri maddesi azalır. Balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri, beynin gri madde hacminin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle sağlıklı bir zihin için düzenli balık tüketimi son derece önemli.

Tam Tahıllar

Hafıza sağlığı açısından olumlu etkileri bulunan besinlerden biri de tam tahılla. Tam tahıllar, B vitamin kaynağı olması sebebiyle güçlü bir beyin sağlığı ve hafıza sağlıyor. B vitamini sinir hücrelerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Sinir iletilerinin güçlü çalışmasını sağlar. Ayrıca Alzheimer hastalık riskinin azaltılmasında etkilidir. 

Ceviz

Hafızayı güçlendiren besinler arasında yer alan ceviz, şekil olarak da beyne benzeyen yapıdadır. Ceviz, içerisinde Omega-3 ve 6 yağ asitleri, kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir bulunur. Zengin bir besin içeriği olan ceviz, hafızayı, algı ve öğrenme yetilerini iyileştirir. Günde birkaç tane ceviz tüketmek, beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çocukların beyin sağlığının gelişmesi için günde birkaç tane ceviz, fındık ve badem tüketilmesi önem taşır.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı, zengin niasin kaynağı ile beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan yer fıstığı, Alzheimer riskini de azaltır. Yer fıstığı düzenli ve yeterli miktarda tüketildiği takdirde zihin sağlığının korunmasını sağlar.

Avokado

Avokado, K vitamini ve folat bakımından zengindir. Hafıza ve konsantrasyonu artıran avokado, beyin fonksiyonlarının iyileşmesine katkı sağlar.

Yoğurt

Zengin kalsiyum deposu ile öne çıkan yoğurt hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. 

Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler polifenol bakımından yüksektir. Polifenol, beynin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği olan kırmızı meyveler, yaşlanmaya karşı beyin direncini artırır.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP