TAKİP ET
Haftalık Ketojenik Diyet Listesi
Haftalık Ketojenik Diyet Listesi

Son yıllarda önemi artan ketojenik diyet birçok insanın ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Farklı bir beslenme düzeni ve miktarı ile karşınıza çıkan bu diyet birçok özelliği ile diğer diyet programlarından ayrı tutulur. En temel anlamı ile ketojenik diyet düşük karbonhidrat alımına dayalıdır. Bu diyeti uygulayanların diyet listesinde yer alan karbonhidrat miktarı oldukça düşük seviyede tutulur.

Ketojenik diyet hem zayıflamak isteyenler hem de çeşitli sağlık sorunları olanlar için etkili bir beslenme yöntemidir. Karbonhidratın minimum düzeyde tutulduğu ketojenik diyette enerji yerine protein ve yağ içerikli gıdalar eklenir.

Beslenme düzeninin kökten değiştiği ketojenik diyet için pek çok yöntem mevcuttur. Genel olarak diyetin yapılma amacına göre uygulanan diyet listesi farklılık gösterebilir. Haftalık ketojenik diyet listesi önerisi arayanlar aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilir.

1. Gün Örnek Menü

Kahvaltı: Domates, salatalık, yeşillik, 8-10 yeşil ya da siyah zeytin, 2 kibrit kutusu kadar yağlı peynir.

Öğle: 100-150 gr balık ya da tavuk eti, yeşil salata istenilen kadar.

Akşam: 100-150 gr hindi, 2 yemek kaşığı zeytin yağı eklenmiş sınırsız yeşil salata.

2. Gün Örnek Menü 

Kahvaltı: 1 adet avokado ya da 5 adet ceviz, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 2 yemek kaşığı zeytin yağı eklenmiş yeşil salata.

Öğle: 150-200 gr kuzu pirzola, 100-150 gr kırmızı meyve (tercihinize göre seçim yapabilirsiniz.) 

Akşam: 150-200 gr haşlanmış hindi, yeşil salata, 100 gr kabak çekirdeği.

3. Gün Örnek Menü 

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 adet avokado ya da 5 adet ceviz, 2 dilim beyaz peynir.

Öğle: 150-200 gr döner, yeşil salata (sınırsız)

Akşam: 150-200 gr haşlanmış hindi, yeşil salata sınırsız, 1 avuç dolusu kabak çekirdeği. 

4. Gün Örnek Menü 

Kahvaltı: 2 kibrit kutusu kadar peynir (peynir türü kişinin isteğine göre), 10 adet siyah ya da yeşil zeytin, 5 adet ceviz, yeşil yapraklı sebze salatası (sınırsız) 

Öğle: Tereyağında hazırlanmış 150 gr kırmızı et bonfile, yeşil yapraklı salata sınırsız (salata içerisine limon ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı eklenebilir)

Akşam: 150 gr ızgara köfte, yeşil yapraklı salata (sınırsız)

Yukarıdaki diyet listesi 4 günlük olarak planlanmıştır. Ketojenik diyet uygulayan kişi bu dört günlük diyet listesinden kendi isteğine seçim yapabilir. Bu sayede ketojenik diyeti bir haftalık program haline getirebilirsiniz.

Ketojenik Diyet Ne Kadar Uygulanmalıdır?

Ketojenik diyet sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bunun yanı sıra, bu diyet yöntemine göre beslenmeyi gerektiren çeşitli rahatsızlıklar da olabilir. Birçok insan ketojenik diyetin ne kadar süre uygulanabileceğini merak eder. Özellikle ideal bir kiloya ulaşmak isteyenler için ketojenik diyet oldukça uygun bir yöntemdir.

Ketojenik beslenmeyi rutin haline getiren herkes uzun soluklu olarak uygulamayı ister. Dilerseniz ketojenik diyeti bir beslenme şekline dönüştürerek düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/