TAKİP ET
Hangi Ketojenik Diyet Tipini Yapmalıyım?
Hangi Ketojenik Diyet Tipini Yapmalıyım?

Günümüzdeki pek çok insanın ortak isteği daha fit bir vücuda sahip olmak, daha zayıf bir hale gelmektedir. Bu nedenle birçok kişi çeşitli diyetler deneyerek kendi için en iyi olan diyeti bulmaya çalışmaktadır. Bu kapsamda da çok farklı düzlemlerde diyetlere ulaşılabilmektedir. Ancak diyetin güvenilirliği, bilimsellik ölçütü, kâr-zarar ilişkisi gibi pek çok dalının olması endişe verici olmaktadır.

Bu bağlamda da bireylerin kafaları karışmakta, ne yapacaklarından tam olarak emin olamamaktadırlar. Bu noktada ketojenik diyet bütün özellikleri, kişiye göre ayarlanabilirliği ve çeşitli diğer etmenleri bakımından diğer diyetlerin önüne geçmektedir. Çünkü, ketojenik diyetin birden fazla tipinin olması kişinin kendine uygun olanını bulmasını kolaylaştırmaktadır.  

Klasik Ketojenik Diyet

Klasik ketojenik diyet olarak ifade edilmekte olan bu diyet türünde, tamamen karbonhidrat kısıtlaması ilkesi benimsenmektedir. Yoğun yağ tüketilmesi sayesinde bedeni ketozise sokma ilkesine göre yapılan bu beslenme tarzı özellikle kanser tedavisi gören bireylerin tedavilerine ek olarak uygulanabilmektedir.

Düşük Glisemi İndeksli Ketojenik Diyet

Glisemik indeks en basit tanımlama ile besinlerin kan şekerini yükseltme gücünü gösteren bir araç görevini üstlenmektedir. Bu bağlamda da düşük glisemik indeks besinlerin içerisinde yer alan karbonhidratın kana yavaş bir şekilde geçtiği ve kan şekerini de yavaşça yükselttiği görülmektedir. Bu ketojenik diyeti yapması önerilen kişiler ise genellikle yeni başlayan kişiler olmaktadır. Ancak doktor görüşünün alınması ve bu diyet tipinin uygunluğunun teyit edilmesi önemlidir.

Yüksek Protein İçerikli Ketojenik Diyet

Ketojenik diyeti gören ya da bir şekilde duyan kişilerin akıllarına gelen ilk şey ketojenik diyet ile yüksek proteinli diyeti harmanlayan hibrit model olmaktadır. Çünkü, son döneme kadar böyle bir ketojenik diyetin yapılabileceğini ortaya koyan bir veri yokken artık ketojenik diyet türleri arasında sayılabilecek bir hale geldi. Sonuç olarak da pek çok sporcunun tercih ettiği bir ketojenik diyet türü olarak günlük hayatımızda kendine yer bulabildi.

Orta Zincirli Yağ Asitleri ile Ketojenik Diyet

Orta zincirli yağ asitleri başka bir isimlendirmeye göre medium chain triglyceride, sindirim sürecinden sonra karbonhidratlara benzer bir hızda metabolize edilmektedir. Anında enerjiye dönüştürülmeye çalışılan bir yapıda olmaktadır. Bu özelliği sayesinde ise direkt keton oluşturabilmektedir. Bu da ketozise girme sürecini kolaylaştırmaktadır.

https://www.ifastin.com