TAKİP ET
İnsülin Direnci Olan Aralıklı Oruç Yapabilir mi?
İnsülin Direnci Olan Aralıklı Oruç Yapabilir mi?

Aralıklı oruç tutmak isteyen ve insülin direnci olanların kullandığı ilaçlar, kan şekeri dengesi, ilave hastalıklar ve bunlara ait kullandıkları ilaçların bilinmesi gerekir. Diyabet hastası olan kişilerin durumları ve ilaçları birbirinden farklı olabilir. Bu sebeple insülin direnci olan kişilerin aralıklı oruç tutabilip tutamayacağı kişiden kişiye değişir. Genel olarak düşünüldüğünde diyabetik bir hastanın oruç tutması, sağlıklı bir bireye göre hem daha zor hem de daha zarar verici olabilir. Bu sebeple, diyabet hastaları oruç tutmaya karar vermeden önce kesinlikle kendisini kontrol eden doktora danışmaları gerekir.


Aralıklı Oruç ve İnsülin Direnci

İnsülin direnci olan kişiler, doktorlarından gelecek olumsuz cevaplardan çekindikleri için genellikle başvurmamaktadır. Oysaki bazı diyabetik hastaların oruç tutmasına engel olunmamaktadır. Üstelik, oruç tutmasının kendine zarar vereceği tahmin edilen hastalara, daha az zarar görmeleri adına doktorları tarafından destek verilir.

Diyabet hastalarının beslenme programında ana öğünlerin yanı sıra ara öğünler de bulunur. Bu beslenme programı, gün içerisinde vücuda alınan yiyeceklerin daha fazla öğüne bölünmüş halidir. Bu sayede ana öğünlerden sonra fazla gıda alımından dolayı şekerin yükselmesi önlenebilir. Diğer yandan kullanılan ilaçlara ve insüline göre kan şekerinin düşmesinin de önüne geçilir.

Diyabetik hastaların bolca su tüketmesi gerekir. Bu sayede kan şekeri yükseldiği takdirde idrardan şeker atılması sağlanır. Bu yüzden kan şekerinde düzensizlik olan ya da yüksek kan şekerine sahip olan diyabet hastalarının sorunları arasında aşırı su içme ve çok idrara çıkma bulunur. Buna rağmen birçok şeker hastası oruç tutabilir. Örnek olarak; yalnızca insülin direnci ya da gizli şekeri olanların oruç tutmasında herhangi bir sakınca görülmez.

Tip 2 diyabeti olan, şeker dengeleyici ilaç kullanan ve henüz şeker düşürücü ilaç ya da insülin kullanmayan diyabet hastalarının oruç tutması uygundur. Ancak aralıklı oruç, bir doktorun gözetimi altında uygulanabilir. Bazı diyabetik hastalarda kan şekeri düşmeleri gözlemlendiği için hekim kontrolünde oruç tutulması daha doğru olacaktır. Bu kişiler herhangi bir aralıklı oruç programında ya da Ramazan ayında şeker takibi ve beslenme programı ile sağlıklı kalabilir.

Tip 1 diyabeti olanlar ya da Tip 2 diyabeti olan ama çoklu doz insülin kullanan hastalar kesinlikle oruç tutmamalıdır. Ne tür diyabet hastalığı olursa olsun, şeker takibinin zor sağlandığı, aniden şeker düşmesi ya da yükselmesi yaşayan hastalar kesinlikle oruç tutmamalıdır.

Bazı diyabet hastaları yukarıda açıklanan iki gruba da dahil olmamaktadır. İki gruba da girmeyen diyabet hastaları, şeker düşürücü haplarla veya bazal diye adlandırılan günde bir kez uygulanıp etkisini sürdüren insülinlerle diyabeti kontrol edilen hastalardır. Bu gruptaki hastalara oruç önerilmez. Hasta yine de oruç tutmak isterse kesinlikle doktoru ile birlikte kontrollü bir şekilde tutmalıdır.


Hangi Diyabet Hastalarına Aralıklı Oruç Kesinlikle Önerilmez?

  • Kan şekeri sıklıkla normalin altına düşen hastalar
  • Kan şeker düşüşünü yani hipoglisemiyi fark etmeyen hastalar
  • Düzensiz kan şekeri olan hastalar
  • Karaciğer, kalp-böbrek yetmezliği olan hastalar
  • Hamileler
  • Yalnız yaşayan hastalar
  • İdrar söktürücü tedavi altında olan hastalar
  • Çoklu doz insülin tedavisi gören hastalar

https://www.ifastin.com/