TAKİP ET
Intermittent Fasting ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey
Intermittent Fasting ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen her insan kendine uygun bir diyet programı yapmak ister. Aradığınız etkili diyet yöntemi eski dönemlerden beri uygulanan intermittent fasting olabilir. Özel bir diyet programı olan intermittent fasting popüler olsa da günümüzde az kişi tarafından bilinmektedir.

Aralıklı oruç olarak bilinen intermittent fasting, 4 farklı şekilde uygulanabilen bir diyet türüdür. Bunların başında belli bir saat aralığında yemek yemeye müsaade eden diyet yöntemi yer alır. Buna göre, yemek yeme saatlerinizi gün içinde 8 saatlik bir dilime sığdırmanız gerekir.

İkinci diyet yöntemi ise haftada 2 gün 24 saat boyunca oruç tutmaktır. İlk diyet yöntemi birçok insanın kolayca adapte olabileceği bir türdür. İkincisi ise ciddi rahatsızlıkları olanlar için tehlikeli bir yöntem olabilir.

Üçüncü intermittent fasting diyet türünde kişi, spontane bir şekilde gün içindeki bir öğünü atlar. Bu sayede vücudunuzu şaşırtabilir ve mevcut enerjinizi kullanabilirsiniz. Dördüncü intermittent fasting diyetinde haftanın 2 günü boyunca günlük kalori miktarının %25’ini almanız gerekir. Bu diyet programında genelde 2 ana öğün desteği verilir. Intermittent fasting ile diyet yapmaya karar verenlerin çoğu, 21 günün sonunda etkileri görmeye başlayabilir.

Intermittent fasting diyetinde diğerlerinde olduğu gibi bol su içmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Diyet boyunca bol su tüketerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Bu diyet yönteminde yeme içmenin kesildiği zaman diliminde de sıvı tüketmeye devam edebilirsiniz. Özellikle bitki çayı, detoks içerikli sıvılar tercih ederek daha etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Intermittent Fasting Diyetinde Hangi Besinlere Ağırlık Vermeli?

Diyet söz konusu olduğunda çoğu insan tatsız ve tuzsuz besinlerle karşılaşacağını düşünür. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz ve beslenmeniz için gereken her şeyi sunan intermittent fasting ile lezzetli bir deneyime ulaşabilirsiniz.

Intermittent fasting diyet yönteminde mineral kaynağı olan sebzeler geniş bir yer kaplar. Çoğunlukla birçok diyet şeklinde sebzeler ağırlıklı olarak yer alır. Bunun yanı sıra, süt ve süt ürünleri tüketerek protein kaynağına da ulaşmanız sağlanır.

Intermittent fasting diyeti ile kilo verirken bol lif kaynağı olan bakliyatlara yer verilir. Lifli gıdalar sayesinde intermittent fasting diyeti boyunca daha tok hissedebilirsiniz. Diyet boyunca birçok insan şeker ihtiyacına karşı koyamayabilir. Böyle anlar için şeker isteğini engelleyen besinlerden yardım alınır. Özellikle yumurta, et grubu ürünler ve sağlıklı tahıllar sıklıkla diyet listesine eklenir.

Intermittent Fasting Diyetini Kimler Uygulayabilir?

Yeni ve farklı bir diyet denerken birçok insan oldukça temkinli yaklaşır. Özellikle sağlık açısından sorun yaratmayan ve dengeli kilo verdiren diyet büyük ilgi ile karşılanır.

Intermittent fasting diyeti ile zayıflamayı düşünüyorsanız, diyabet geçmişinizin olmaması gerekir. Bunun yanı sıra, hamileler ve emziren anneler için de intermittent fasting diyet yöntemi uygun değildir. Bunun dışında kalan tüm sağlıklı bireyler 21 gün boyunca bu diyet yöntemini uygulayabilir. 

https://www.ifastin.com/