TAKİP ET
İrritabl Bağırsak Sendromu Hastaları Nasıl Beslenmeli?
İrritabl Bağırsak Sendromu Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Toplumun yaklaşık %15’inde görülen, en yaygın sindirim sistemi hastalıklarından biri olan İrritabl Bağırsak Sendromu, barsak alışkanlığınızda altta bir hastalık olmadan meydana gelen, karında rahatsızlık hissi, düzensiz barsak hareketleri, belirgin derecede şişkinlik, şişlik ve acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtileri bir arada gösteren bir sendrom olarak karşımıza çıkmaktadır.

IBS nedenlerini tam olarak ortaya koymak mümkün değildir. Ancak yapılan araştırmalarda, IBS olan kişilerde kalın bağırsak hareketlerinde anormallik ve barsak duvarındaki kaslar ile sinirler arasındaki iletimde bozukluk olduğu tespit edilmektedir. Bunun sonucunda bağırsak dışkıyı atabilmek için birbiri ile uyumsuz hareketler yapmakta ve kişide karın ağrısı, şişkinlik ve dışkı kıvamı ve miktarı ile ilgili sorunlar meydana getirebilmektedir. Kişiden kişiye şikayetlerin artma nedenleri farklılık gösterse de sindirim sistemi ile ilgili bir bozukluk olduğundan yiyecekler büyük önem taşımaktadır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Hastaları Neler Tüketmelidir?

Yaygın olarak İBS tedavisinde “eliminasyon diyetleri” kullanılır. Bu diyetlerde kişiye özel duyarlılık gösterdiği belirtilen besinler diyetten çıkarılır. Ancak, eliminasyon diyetlerine özgü birkaç temel noktada sorun olabileceği bildirilmektedir. Uzmanlar semptomları tetikleyen besinlerin bireylerde beslenme günlükleri tutularak tüketimlerinden kaçınılması önemli olduğunun altını çizmektedir.

IBS’de sıklıkla rastlanılan tetikleyiciler bulunmaktadır. Bunlar; lif açısından yetersiz beslenme, belirli yiyeceklere karşı hassasiyet (yiyecek intoleransı), stres, sigara, alkol, adet dönemi, öğün atlama ve birden çok yemek yeme, enfeksiyonlar, antibiyotik kullanımı ve diğer ilaçlar şeklinde sıralanabilmektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Olan Hastalar Hangi Besinleri Tüketmeli?

IBS hastaları, meyve ve sebzeler (narenciye hariç), kepekli pirinç, pirinç unu, tahıllar, su, bitkisel çaylar, tavuk, balık, patates, patates unu, doğal yoğurt, ayçiçeği çekirdeği ve balkabağı çekirdeği, keten tohumu ve susam gibi gıdaları sıklıkla tüketmeleri gerekir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Olan Hastalar Hangi Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durmalıdır?

IBS olan kişilerin, peynir, süt, kafein içeren içecekler (çay, kahve, kola), çikolata, aşırı şekerli, çok yağlı, aşırı baharatlı ve mayalı yiyecekler, kırmızı et, kuru meyve, alkollü içecekler, suni tatlandırıcılı, diyet yiyecek ve içecekler, buğday ve elenmemiş buğday unundan yapılmış yiyecekler (beyaz ekmek, beyaz makarna, bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler) gibi gıdalardan uzak durması önerilmektedir.

Uzmanlara göre, çok yağlı ve kızartmalı gıdalardan uzak durulması gerektiğini, kahve ve alkol tüketimi kramplara ve ishale neden olabileceğini vurgulanmaktadır. Çünkü, tatlandırıcılarda sıklıkla bulunan sorbitol ve doğal balda, bazı meyvelerde bulunan fruktoz barsaklardan iyi emilemeyebilir ve bu durum yine kramplarla ishale yol açabilmektedir.

FODMAP Diyet Nedir?

Son yapılan araştırmalar, düşük fermente içerikli gıdaların irritabl bağırsak sendromu belirtilerini azalttığını belirtmektedir.

FODMAP`ın açılımı Fermente Oligo-sakkarit, Disakkarit, Mono-sakkarit ve Polyoller olarak ifade edilmektedir. Bunlar, bağırsaklarımızda kolayca sindirilemeyip, fermente olarak gaz ve şişkinliğe yol açan bileşikler arasında yer almaktadır. Bu durum İrritabl Bağırsak Sendromu olan kişilerde sıkça karşılaşılan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısaca, 6 hafta boyunca FODMAP içeriği yüksek birçok yiyecek tüketilmemektedir. Bunun sonucunda bu ağrı ve şişkinliklerin büyük ölçüde azalması beklenilir. Bu 6 haftanın sonunda ise, tüketilemeyen bu yiyecekler az miktarlarda olmak üzere tek tek günlük diyete tekrar eklenmektedir. Böylelikle bağırsak üzerindeki etkileri gözlenerek o gıdanın rahatsızlık verip vermediği saptanmaya çalışılmaktadır.

https://www.ifastin.com