TAKİP ET
İsveç Diyeti Nedir? İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?
İsveç Diyeti Nedir? İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyeti dünyanın en popüler diyetlerinden biridir. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler tarafından uygulanan İsveç diyeti vücudunu forma sokmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. İsveç diyeti hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

İsveç diyeti İskandinav ülkelerinde obezite oranını düşürmek amacıyla ortaya çıkan beslenme şeklidir. Ülkemizde adı 13 gün diyeti veya İsveç diyeti olarak biliniyor. Diyet iki hafta içerisinde 7 -20 kilo arasında kilo vermeyi hedeflemektedir. Diyetin en dikkat çekici özelliği ise iki yıl içinde hiç kilo almamayı vaat etmesidir.

İsveç diyeti hızlı kilo verilmesi nedeniyle Amerikan Kalp Vakfı sağlık problemi olan kişilere bu diyeti önermemektedir. Diyetin mutlaka uzmana danışılarak uygulanması herhangi bir sağlık problemi yaşanmaması açısından oldukça önemlidir.

İsveç diyeti az miktarda karbonhidrat, çok miktarda kaliteli yağ ve protein içermektedir. Bu diyet 13 gün boyunca bazı kurallar çerçevesinde uygulanmaktadır. Bu diyette besinler yenilenler/yenilmeyenler olarak ayrıştırılmaktadır.

İsveç diyetinde yenilebilecek yiyecekler;

·         Et, tavuk, balık, hindi ve kabuklu deniz ürünleri

·         Organik yumurta

·         Tam yağlı doğal süt ürünleri, yoğurt, tereyağı, ekşi krema, krem peynir, tam yağlı peynirler

·         Kuru yemişler; ceviz, badem, ayçiçeği tohumu, kabak çekirdeği, fındık ve kaju (bu diyette belirli sınırlar dahilinde tüketilir)

·         Lahana, karnabahar, mantar, salatalık, soğan, biber, domates, brokoli, kabak, patlıcan, zeytin, ıspanak, marul, avokado gibi sebzeler

·         Yulaf, çavdar gibi bazı tahıllar

·         Bitkisel yağlar

İsveç diyetinde bazı besinlere kısıtlama getirilmiştir. Kilo verme sürecini olumsuz etkilemesi açısından bazı besinleri haftada iki kereden fazla tüketmeme konusunda sınırlama söz konusudur.

·         Çikolatalar

·         Havuç, kereviz ve pancar

·         Şeker içerdiği için meyveler

·         Alkollü içecekler

İsveç diyetinde tüketilmemesi gereken yiyecekler

·         Yüksek miktarda süt içermesi nedeniyle yağsız ve normal sütler

·         Rafine yağlar ve margarin

·         Tatlı, pasta, kek, şeker, çikolata, dondurma, yapay tatlandırıcılar ve şekerli süt ürünleri

·         Yüksek miktarda karbonhidrat içermesi nedeniyle ekmek, makarna, müsli, pirinç, patates, patates kızartması, cips, yulaf lapası, baklagiller ve mercimektir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç Diyeti, 13 gün boyunca belirli kurallar gözetilerek uygulanmaktadır.

İsveç diyeti yaparken asitli ve şekerli içecekleri tüketmekten uzak durmak gerekir. Çay uzmanın belirttiği miktarda tüketilmelidir.

İsveç diyetinde dikkat edilmesi gereken nokta, İsveç diyetinin 13 günden fazla uygulanması halinde metabolizmaya zarar verebileceğidir. Bu nedenle, İsveç diyetini 13 günden fazla yapmamak gerekir. Aynı şekilde, İsveç diyetini 6 günden az yapmak da kilo verme sürecini etkilemeyecektir.

Diyet süresince su tüketmek oldukça önemlidir. Günde iki litre su tüketmek gerekir. Su içmek vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle günde iki litre su tüketmek kilo verme sürecini hızlandıracaktır.

İsveç diyetinin amacı, tüketilen gıda miktarını azaltarak kilo vermektir. Bu nedenle, bu diyete uygun beslenme programı hazırlamak ve bu programa uymak son derece önemlidir.

İsveç diyetinde sebzeler mevsimsel olarak tercih edilmelidir. Mevsiminde doğal yetişen sebzeler kilo verme sürecinde hem sağlıklı beslenmenize hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sebzeleri mutlaka haşlama veya ızgara şeklinde tüketmek gerekir. Bu diyette tuz tüketilmemesi önemlidir.

https://www.ifastin.com/