TAKİP ET
Kalp Çakrası Nasıl Açılır? Kalp Çakrası Meditasyonu Nasıl Yapılır?
Kalp Çakrası Nasıl Açılır? Kalp Çakrası Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Vücudun enerji kaynağı olan çakralar, vücudun farklı bölgelerinde bulunur. Bu çakraların dördüncüsü olan kalp çakrası, insan vücudunda bulunan 7 ana çakra arasında yer alır. Göğüs kafesinin ortasında bulunan kalp çakrasının şefkat, merhamet, sevgi, vefa ve fedakârlık gibi duyguları barındırdığına inanılır. Anahata olarak da bilinen kalp çakrası, genel olarak fiziksel ve ruhsal yapının buluştuğu merkezdir. Yaşanılan olumsuzluklar veya çevresel faktörlerden dolayı kalp çakrası, zaman zaman tıkanabilir ya da tamamen kapanabilir. Bu durum aile, arkadaşlık gibi duygusal ilişkilerde dengesizlik yaşanmasına sebep olabilir. Peki, kalp çakrası nasıl açılır, kalp çakrası meditasyonu nasıl yapılır?

Kalp Çakrası Nasıl Açılır?

Kalp çakrası enerjisinin dengelenmesi, başta ikili ilişkiler olmak üzere kişilerin kendileri ile kurdukları bağın güçlenmesini de sağlar. Sevginin merkezi olarak nitelendirebileceğimiz bu çakra, gözlerden ve ellerden akan enerjinin kaynağıdır. Beynin sanatsal becerilerini de büyük ölçüde etkileyen kalp çakrasını açmak veya dengelemek için farklı yöntemler bulunur.

Nefes egzersizleri, diğer çakraların dengelenmesini sağladığı gibi kalp çakrasının açılmasında da etkilidir. Rahat ve sakin bir yerde yapılan nefes egzersizleri, kalp çakrası üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Anahata çakrasının tıkanmasının temel nedenlerinden biri kişinin öz sevgisini yitirmesidir. Bu sebeple kişinin kendisiyle barışık olması ve öz sevgisini artırması, kalp çakrasının dengelenmesinde etkili olacaktır. Diğer çakralarımız üzerinde de etkili olan doğada vakit geçirmek, kalp çakrası enerjisinin dengelenmesinde de etkilidir. Bu sebeple belirli günlerde doğada vakit geçirmek kalp çakrasının açılmasına veya dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Kalp çakrasının açılması veya dengelenmesi için en etkili yöntemlerden biri de kalp çakrası meditasyonu yapmaktır. Yapılan meditasyon aromaterapi ile desteklendiğinde kendinize ve başkalarına duyduğunuz sevgi ve şefkat artacaktır.

Kalp Çakrası Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Dengeli enerjiye sahip kalp çakrası; empati, şefkat ve sevgi duygularının gelişmesinde önemlidir. Kalp çakrasının açılması ve dengelenmesi için yapacağınız meditasyon, kendinize duyduğunuz sevginin ve güvenin gelişmesini sağlayarak başkalarına karşı daha anlayışlı olmanıza yardımcı olacaktır. Hazırlık ve meditasyon olmak üzere iki aşamadan oluşan kalp çakrası meditasyonunu, bu çakranın dengelenmesinde etkili olacaktır.

Hazırlık Aşaması

Meditasyon hazırlık aşamasında yerde veya bir sandalyenin üzerinde omurganızın düz, omuzlarınızı gevşeterek rahat bir pozisyonda oturabilirsiniz. Ellerinizi kalbinizin hizasına getirerek baş parmaklarının eklemlerine hafif bir biçimde bastırım. Yavaş ve derin nefesler alın. Düşüncelerinizi ve dikkat dağıtan şeyleri zihninizden atarak yalnızca aldığınız nefesin vücudunuza girişine odaklanın.

Meditasyon Aşaması

Kendinizi sakinleşmiş hissedince göğsünüze baskı yapan ve kalp atışlarını hisseden başparmakların hafif basıncına 1-5 dakika arasında odaklanın.

Daha sonra ellerinizi nazik bir biçimde serbest bırakarak avuç içerini hafif hareketlerle birbirine sürtün. Bu hareket ellerinizin ısınmasını sağlayarak enerjinin akışına imkân verecektir.

Ardından sağ avucunuzu göğsünüzün ortasına ve sol elinizi sağ elin üstüne yerleştirerek gözlerinizi kapatın. Bu şekilde ellerinizi koyduğunuz göğsünüzün merkezinin sıcak ve ışıltılı bir enerji ile dolu olduğunu hayal edin. Bu enerjiyi, kalbinizin merkezinden vücudunuzun geri kalanına yayılan zümrüt yeşili bir ışık olarak canlandırın.

Bu ışıltılı enerjinin kollara ve ellere aktığını ardından kalbe geri aktığını hissetmeye odaklanın. Bu hayal görüntüsünü 1 ile 5 dakika boyunca tekrarlayarak sürdürmeye çalışın. Kalp çakra enerjisinin tüm vücudunuza yayıldığını hissedin.

Daha sonra göğsünüzdeki avuç içlerinizi dışa doğru çevirin. Hayal ettiğiniz yeşil sevgi ışığının avuçlarınızdan dışarı doğru aktığını hayal edin. Bu enerjinin kendinize ve çevrenize yayıldığını hissedin. 


https://www.ifastin.com/