TAKİP ET
Kendine Özel Meditasyon Alanı Yaratmak
Kendine Özel Meditasyon Alanı Yaratmak

Meditasyon kelimesi, “meditatio” kelimesinden türer. Latince bir sözcük olan “meditatio”, derin düşünme anlamına gelir. Kişinin iç huzurunu bulabileceği meditasyon, sükûnet ve dinginlik için oldukça etkilidir. Kişinin bilinçli bir hale gelmesini sağlayan meditasyon, aynı zamanda öz varlığına ulaşmada olumlu bir yol izlemeyi sağlar. Öz farkındalık için bir yol haritası olan meditasyon çeşitli tekniklerle gerçekleştirilebilir. Dinsel bir ritüel olmayan meditasyon, ruh ve zihin şifalandırma tekniği olarak düşünülebilir.

Çeşitli yöntemleri bulunan meditasyon, genellikle sessiz ve sakin mekanlarda gerçekleştirilir. Meditasyon yapan kişilerin bilinçleri bir bütün olarak açıktır. Meditasyon yapmanın amacı tam da budur. Meditasyon, zihne odaklanıp anlama ve kişinin kendi varlığını hissederek huzurlu ve dingin bir alan yaratmasıdır.

Düzenli meditasyon yapmak hem beden hem de ruh sağlığı için kritik yararlar sağlar. Yaşamımıza düzenli meditasyon pratiğini dahil ederek; ruh halimizi iyileştirebilir, ilişkilerimizi besleyebilir, yaratıcılığımızı artırabilir, hafızamızı güçlendirebilir ve hayatımıza sevgi getirebiliriz.

Özel Bir Meditasyon Alanı Nasıl Yaratılır?

Meditasyon yolculuğunun en zor adımı ilk adımıdır. Kendinize ait özel bir alan yaratmak, meditasyon yapmanın ilk adımıdır. Peki, kendine özel bir meditasyon alanı nasıl yaratılır?

Yaratıcı Olun

Çevrenizdeki herhangi bir alan, meditasyon yapmak için yeterli ve ideal bir alan olabilir. Bu alan, sizin yatağınız, çalışma masanız ve banyonuz olabilir. Rahatlama ve odaklanma konusunda sorun yaşamayacağınız ve sizi destekleyecek bir ortam yaratabildiğiniz takdirde her alan kendinize özel olabilir.

Mahremiyete Önem Verin

Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçebilirsiniz. Meditasyon yapmanın önemli noktalarından biri konsantrasyonun kaybedilmemesidir. Bu sebeple odağınızın kaymaması için çocuklar, cihazlar ve rahatsız edici gürültülerden uzak alanlar seçmelisiniz. Dikkatinizi dağıtacak herhangi bir unsurdan uzak olmanız meditasyonu daha kolay ve başarılı bir şekilde yapabilmenizi sağlar. İnzivaya çekilme konusunda sorun yaşıyorsanız gürültüleri duymamak adına kulaklık takabilirsiniz.

Karmaşayı Ortadan Kaldırın

Karmaşa, yalnızca dikkat dağınıklığını ortaya çıkarmaz. Aynı zamanda zihninize ve bedeninize çektiğiniz enerjiyi de aşağıya çeker. Bu sebeple meditasyon yaparken dikkatinizin dağılmaması için alanınızın düzenli ve derli toplu olmasına dikkat edebilirsiniz.

Rahatlamayı Amaç Edinin

Kendinizi rahatlattığınız kadar farkında ve bilinçli hissetmeniz gerekir. Meditasyona yeni başladıysanız yoga matına uzanarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bunun yanında uykuya geçiş için özel bir meditasyon yapmıyorsanız yatağa uzanmamaya özen göstermelisiniz. Vücudunuza odaklanma ve enerji verme konusunda yardımcı olmak istiyorsanız ayaklarınız yere düz olarak değecek şekilde bir sandalyeye dik oturabilirsiniz. Bu sayede hem uyanık hem de rahat olabilirsiniz.

Duyularınızı Harekete Geçirin

Meditasyon son bulana dek rahatlama ve odaklanmaya ihtiyacınız olduğunda duyularınızı harekete geçirebilirsiniz. Örnek olarak; dokunmak için bir battaniye, ışık için bir mum, görme için bir bitki, duymak için meditasyon müziği, tat için çayı tercih edebilirsiniz.

Minimal Olun

Meditasyon alanını özel kılmak için çok az şeye ihtiyacınız vardır. Az, her zaman çoktur. Fazladan süse ve eşyaya ihtiyacınız yoktur.

https://www.ifastin.com/