TAKİP ET
Ketojenik Diyet İçin İpuçları
Ketojenik Diyet İçin İpuçları

Son dönemlerde ketojenik diyet çok fazla duyulmaya ve çok fazla kişi tarafından denenmeye başlamaktadır. Bu nedenle de birçok insan doğru bir şekilde ketojenik diyeti nasıl yapabileceğini ve bu diyetle ilgili ipuçlarını öğrenmek istemektedir. Bu yüzden sizler için ketojenik diyet ipuçlarından birkaç tanesini derledik.

Ketojenik diyet yapılırken, karbonhidratı kesmeniz ancak yağ konusunda da elinizi korkak alıştırmamanız gerekmektedir. Böylelikle yağ tüketimini artırarak vücudunuza enerji sağlayabilmeniz kolaylaşmaktadır. Zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı, bitkisel yağlar gibi faydalı yağlar, ketojenik diyette sık sık tüketilmesi gereken yağlar olarak değerlendirilmektedir.

Sebzeleri buharda pişirmeniz ve yemeğinizi yağda kızartmamanız önerilmektedir. Unutmayın ki, kızartma hiçbir diyette iyi olarak kabul edilen bir tür olmamaktadır. Bu durum ketojenik diyette de geçerlidir. Bunun yanı sıra protein tüketimini dikkatli yapmanız, ton balığı gibi orta dozda protein besinleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Ketojenik diyet karbonhidratları sınırlandırıp yağlara yönelim sağladığı için öncelikle herhangi bir rahatsızlığı olan bireylerin uzman görüşü alması önerilmektedir. Özellikle diyabet veya yüksek tansiyon sorunlarınız varsa doktorunuza danışmadan diyete başlamamanız gerekmektedir.

Ketojenik diyete ilk başladığınızda yüksek protein alamı vücudunuzun yorulmasına ve rahatsızlanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan porsiyonlarınızı ayarlamanız hem diyet için hem de kendiniz için gerekli olmaktadır. Ketojenik diyette dikkat edilmesi gereken hususlardan biri günlük su tüketimidir. Çünkü protein ve yağ alımının yüksek olduğu bu diyette vücudun daha fazla suya ihtiyacı olmaktadır.

Ketojenik Diyet Faydaları ve Etkileri

Ketojenik diyetin faydaları ile ilgili yapılan çalışmalar bu diyetin kilo kontrolü, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığına karşı fayda sağlayabileceğine dair bulgular ortaya koyar. Ketojenik diyetler iyileşmeye yardımcı olabilen diyet çeşitleri arasında bulunan diyetlerden olmaktadır.

Ketojenik beslenme kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Ketojenik diyet uygulamak, kilo vermek ve hastalıklar için risk faktörlerini azaltmak için etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Aslında, araştırmalar ketojenik diyetin sıklıkla önerilen düşük yağlı diyete göre çok daha üstün bir başarı ortaya koyduğunu söylemektedir.

İşte Ketojenik Diyette Tüketilebilecek Sağlıklı Yiyecekler

Ketojenik diyet yapılırken birçok sağlıklı yiyecek tüketilmektedir. Bu nedenle sizler için bu ürünleri kısaca derledik.

Deniz Ürünleri

Ketojenik diyette tüketebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biri de balık türleri ve kabuklu deniz ürünleridir. Balıklarda B vitamini, potasyum ve selenyum bol miktarda bulunmaktadır ve balık türleri neredeyse hiç karbonhidrat içermemektedir.

Düşük Karbonhidratlı Sebzeler

İçeriğinde nişasta bulunmayan, düşük karbonhidratlı sebzelerin kalori oranı da oldukça düşük olmaktadır. Bunun yanında C vitamini ve diğer mineraller konusunda da son derece zengin olmaktadır. Ayrıca bu sebzeler, lif bakımından da zengin olduğu için sindirim sistemi ve bağırsaklara da iyi gelmektedir.

Et ve Kümes Hayvanları

Ketojenik diyette en önemli yiyecekler protein grubu olmaktadır. Bu açıdan et ve kümes hayvanları da bu listenin başında gelmektedir.

https://www.ifastin.com/