TAKİP ET
Ketojenik Diyet ile Kilo Alınır mı?
Ketojenik Diyet ile Kilo Alınır mı?

Sağlıklı bir hayat için beslenme oldukça önemli bir konudur. Kilo vermek, muhtemel hastalıkları önlemek, metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlamak ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için beslenme pratiklerinin düzenlenmesi gerekir. Sağlıklı yaşamı destekleyen beslenme modellerinden biri olan ketojenik diyet, kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için başvurulan diyet yöntemlerinden biridir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, yüksek oranda yağ, orta oranda protein, düşük oranda karbonhidrat içeren bir beslenme şeklidir. Yağlı beslenilerek enerji kaynağının glikozdan elde edilmesi yerine keton adı verilen cisimlerden elde etmesini hedefler. Vücuttaki temel kaynak glikoz, karbonhidrat tüketilmediği takdirde vücut için enerji ihtiyacını yağ asitlerinden karşılanır. Bu sayede yağ asitleri enerji ihtiyacını karşılar ve keton cisimleri elde edilir. Kanda keton seviyesi yükseldikten sonra ketozis gerçekleşir. Böylece vücuttaki karbonhidrat oranı az olduğu için depolanmış yağlar yakılır.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet, diğer diyet türleri gibi bir beslenme uzmanı gözetiminde yapılmalıdır. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra kişiye uygun diyet listesi çıkarılmalıdır. İnternette paylaşılan veya bir yakınınızdan aldığınız diyet listeleri herkes için uygun olmadığından sağlığınıza olumsuz etkileri olabilir.

Keto diyeti yapmak için karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketiminin azaltılması ve yağ tüketiminin artırılması başlangıç için önemli bir adımdır. Şekerli gıdalar, unlu besinler, sağlıksız yağlar, alkol, baklagiller ve kök sebzeler gibi karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmemesi diyetin sağlıklı ve düzenli yapılabilmesi açısından önemlidir. Ketojenik diyette tüketilebilecek gıdalar ise peynir, yumurta, et, zeytinyağı ve tereyağı gibi sağlıklı yağlar, yağlı balık şeklinde sıralanabilir.

Ketojenik Diyetin Yararları Nelerdir?

Ketojenik diyet vücuda birçok açıdan faydalıdır. Vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağladığı için kilo vermede oldukça etkilidir. Tip 2 diyabet hastalığını önler. Aynı zamanda vücudun enerji seviyesini artırarak zinde bir yaşama destek olur.  Epilepsi, Parkinson ve Alzeimer hastalıklarının etkilerini hafifletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte kalp sağlığını destekler ve kanserli hücrelerin artmasına engel olur.

Ketojenik Diyet Kilo Aldırır mı?

Ketojenik diyet, kilo vermede sıklıkla tercih edilen oldukça etkili bir diyet metodudur. Keto diyetinde yüksek oranda yağ ve protein tüketilmesi tokluk vererek diyet yapmayı kolaylaştırır. Diyete başlanan ilk günlerde oldukça hızlı ilerleyen zayıflama, bireyin beden kitle indeksine ve vermesi gereken yağ miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu diyet, hızlı kilo verme amacıyla uygulanmamalıdır.  Düzenli yapılmadığında ve karbonhidrat tüketimi devam ettiğinde kilo alma riski taşır. Bu nedenle ketojenik diyet yapılmaya başlandıktan sonra düzenli beslenmeye devam edilmelidir.

https://www.ifastin.com/