TAKİP ET
Ketojenik Diyet ile Nasıl Kilo Verilir?
Ketojenik Diyet ile Nasıl Kilo Verilir?

Ketojenik diyet ile aç kalmadan zayıflamak mümkün! Son dönemlerde revaçta olan ketojenik diyeti açlık hissi olmadan etkili bir biçimde yağ yakmanızı ve kilo vermenizi sağlar. Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat tüketerek yağ ve protein ağırlıklı beslenmeye yönelik bir diyet programıdır.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet bazı özel hastaların tedavisinde faydalanılırken günümüzde zayıflamak amacıyla kullanılan bir beslenme türü olmuştur. Ketojenik diyet yüksek yağ, orta derece protein ve düşük karbonhidrattan oluşmaktadır. İnsan metabolizması temel enerji kaynağı olarak glikozdan yararlanmaktadır. Glikoz, karbonhidratların yapı taşını oluşturmaktadır. Vücutta en kolay enerjiye dönüştürülen madde glikoz olduğu için bedende yer alan yağlar yakılamamaktadır.

Ketojenik diyette düşük karbonhidratlı yiyecekler ve yağ oranı yüksek ürünler tüketildiğinden vücut yeterli oranda enerjiye çevirecek karbonhidrata ulaşamadığı için yağ yakacaktır. Bu durumda, vücuttaki yağlar yakıldığından kilo verme işlemi gerçekleşecektir.

Bu diyet türünde tahıl, kuru baklagiller, şeker, süt ve süt ürünleri, meyve ve bazı sebzeler gibi besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Bu yiyecekler yerine balık, zeytinyağı ve tereyağı gibi besinler tüketilebilmektedir. Ketojenik diyet insülin direncini kırmaya yardımcıdır. Ayrıca, protein ve yağ açısından zengin bir diyet olması nedeniyle tokluk hissi yaratır ve diğer diyetlerde olduğu gibi açlık hissi oluşmaz.

Ketojenik Diyette Ne Yenir?

Yağlar vücudumuz için oldukça önemli besin maddeleridir. Ancak yanlış tüketilmesi durumunda vücudumuzda problemler meydana gelebilmektedir. Ketojenik diyette tüketilen yağ türleri mevcuttur. Sağlıksız yağlardan bu diyette kaçınılması gerekmektedir.

Doymuş Yağlar: Ketojenik diyet programında doymuş yağları tüketebilirsiniz. Tereyağı ve Hindistan cevizi yağı doymuş yağ kategorisindedir.

Tekli Doymamış Yağlar: Ketojenik diyette tekli doymuş yağlara yer verebilirsiniz. Zeytinyağı, avokado yağı ve fındık yağ bu türdedir.

Trans Yağlar: Bu diyette trans yağ tüketmemek gerekir. Bu yağların içerisinde kimyasal maddeler yer almaktır. Kalp hastalığı gibi birçok hastalığa neden olan bu yağları tüketmekten kaçınmalısınız.

Proteinler: Ketojenik diyette yağlar kadar protein tüketimi de önemlidir. Protein alımına bu süreçte dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, protein sizi tok tutacak ve yemek yeme sıklığınızı azaltacaktır. Bununla birlikte, protein alımı vücuttaki yağ yakımını hızlandıracaktır.

Ketojenik diyet listesinde bulunması gereken yiyecekler; yumurta, avokado, Hindistan cevizi yağı, fındık ve yağlı tohumlar, badem, deniz mahsulleri, zeytin, et ve et ürünleri, sarımsak, brokoli, soğan, biber, salatalık, kereviz, Brüksel lahanası kısaca yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir.

Ketojenik Diyette Hangi Yiyeceklerden Uzak Durulmalı?

Ketojenik diyet listenizde olmaması gereken ürünler arasında başta karbonhidratlar gelir. Karbonhidratın oldukça düşük oranda tüketildiği bu diyette fast food, hamur işleri, yağlı kızartmalar ve kurabiyeler tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra, sağlıklı olarak bilinen yüksek karbonhidratlı ürünleri de kesmeniz gerekir. Ketojenik diyette tahıl, nişasta ve meyveleri çıkarmanız gerekir. Kontrollü tüketildiği müddetçe avokado ve böğürtlen tüketilebilmektedir.

Şunu da belirtmek gerekir; vücudun yağ yakabilmesi için susuzluk çekmemesi önemlidir. Bunun için su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra, günde en az 20-30 dakika egzersiz yapılması yağ yakımına yardımcı olacaktır. Kilo vermenizi hızlandırmak için diyetle birlikte egzersiz yapılması faydalı olacaktır.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP