TAKİP ET
Ketojenik Diyet Nedir?
Ketojenik Diyet Nedir?

Her insan hayalini kurduğu ideal kiloya ulaşmak için farklı diyet yöntemleri arıyor olabilir. Çoğunlukla spor ve diyet yöntemlerini bir araya getiren insanlar bazı dönemlerde kilo veremeyebilir. Genelde kilo verme işlemi istikrarlı ve doğru adımlar eşliğinde gerçekleşir. Bu nedenle diyet yaparken sıklıkla tekrarlanan hatalar ekstra kilo alımları ile sonuçlanabilir.

Genel olarak insanların birçoğu, artık beslenme düzenlerini değiştirerek kilo verme yöntemine başvurur. Son yıllarda popüler bir hal alan ketojonik diyet de bu yöntemlerden biridir. Daha önce ketojonik diyet kavramını çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılırken görmüş olabilirsiniz. Günümüzde ise ketojenik beslenme şekli diyet amacıyla sıklıkla kullanılır.

Ketojonik diyette alınan besinler ve değerleri diğer yöntemlere kıyasla oldukça farklıdır. Ketojonik diyet programı ile zayıflamak isteyenlere karbonhidrat içeriği düşük gıdalar verilir. Aynı zamanda bu diyet listesinin içerisinde protein içeriği orta ve yağ içeriği ise oldukça yüksek seyreden besinler eklenir. Ketojenik diyetle ilgili yapılan araştırmalar aynı zamanda bazı hastalıklara yakalanma riskini de azalttığını ortaya koymuştur. Bu sayede, ketojenik beslenme ile hem sağlıklı hem de fit olabilirsiniz.

Ketojonik diyet programına uymak ve sürdürmek diğerlerine kıyasla daha zordur. Bunun için, ketojenik diyete karar verdiğinizde bir uzman desteği almanız gerekir. Bu diyet programı zorlu olduğu için uygulama boyunca sağlık açısından uzman gözetiminde olmanızda fayda vardır.

Ketojenik diyet yönteminde normal bir sağlıklı beslenme planında kaçılması gereken pek çok şey burada enerji kaynağı olarak yer alır. Yağ içeriği ve protein açısından yoğun bir tüketim sunan bu diyet listesine uymak, yaşam boyu sürdürülebilir kılmak oldukça zordur.

Karbonhidrat bakımından birçok gıdanın yasak olduğu ketojenik diyette birçok şeyden uzak durmanız gerekir. Ketojenik diyette yer alan yağlı beslenme çeşitleri arasında kaymak, krema, mayonez gibi yüksek yağ içerikleri yer alır. Özellikle önceki hayatında bu tarz yağ oranı yüksek gıdalar tüketmeyenler için oldukça zor bir başlangıç olabilir.

Ketojenik Diyetler Nasıl Planlanır?

Ketojenik diyet, farklı beslenme şekli ve miktarı ile oldukça popüler olan yöntemlerden biridir. Yağlı ve proteinli gıdalarla beslenenlerin kolayca uyum sağlayacağı diyetlerin başında yer alır. Ketojenik diyet söz konusu olduğunda herkes nasıl ve neye göre planlama yapıldığını merak eder. Genelde, ketojenik diyet içerik hesaplaması yapılırken besin ögesi miktarlarının birbirlerine olan oranı önceden belirlenir.

Ketojenik diyet hesaplaması gibi durumlarda 5/1, 4/1, 3/1, 2/1, 1/1 gibi oranlar tercih edilir. Bu hesaplama sistemi diyet listesindeki toplam yağ miktarının karbonhidrat ve protein toplamına olan oranını ifade eder. 4/1 oranı ile diyet programı hazırlanmışsa, burada en yüksek yağ oranının kullanıldığı gözlemlenir.

Yağ oranının yüksek olduğu 4/1 sistemi uygulaması en zor seviye olarak bilinir. Kişi, ketojenik diyete başlamadan önce çeşitli testler yapılır ve değerleri incelenir. Uzman, daha sonra kişinin durumuna göre uygun hesaplamaları yapar ve ketojenik diyet listesindeki oranlar belirlenir.

https://www.ifastin.com/