TAKİP ET
Ketojenik Diyet Uygulamaları Nelerdir?
Ketojenik Diyet Uygulamaları Nelerdir?

Özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir diyet olarak karşımıza çıkan ketojenik diyetin birçok farklı uygulama yöntemi bulunmaktadır. Her bir uygulama tipi birbiriyle benzeşse de genel olarak birbirinden farklı uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle sizler için kısaca ketojenik diyet uygulama tiplerini derledik. Ancak herhangi bir ketojenik diyet uygulaması yapmadan önce doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Ketojenik Diyet Uygulama Tipleri

Ketojenik diyetler genel olarak makro açısından değerlendirilmektedir. Bu nedenle de özellikle sizler için öne çıkan ketojenik diyet tiplerini derledik.

Standart Ketojenik Diyet Uygulaması

Standart ketojenik diyet uygulamalarında, kişi sürekli olarak ketojenik diyet yapmaktadır ve bu uygulamada alınacak karbonhidrat gün içinde öğünlere dağıtılmaktadır. Diğerlerine oranla daha dengeli bir ketojenik diyet uygulaması olduğunu söylemek gerekmektedir.

Hedeflenmiş Ketojenik Diyet Uygulaması

Hedeflenmiş ketojenik diyet uygulamasında, kişi karbonhidrat alımını belirli bir zamanda toplu olarak yapmaktadır. Yani günlük almanız gereken karbonhidrat miktarı 30 gram olarak belirlendiyse 30 gramın büyük bir kısmını (ya da tamamını) tek öğünde tüketmenize dayanan bir uygulama olmaktadır.

Genel olarak egzersiz ile beraber ketojenik diyet uygulayan bireylerde önerilen bu yöntemde karbonhidrat alımını egzersiz sonrasına sarkıtılması uygun olmaktadır. Sporcular ile beraber gün içinde küçük kaçamak yapmak isteyen bireyler hedeflenmiş ketojenik diyeti uygulamaları konusunda bir sorun bulunmamaktadır.

Devreli Ketojenik Diyet Uygulaması

Devreli ketojenik diyet uygulamasında, kişi haftanın belirli günlerinde ketojenik beslenme yapmaktadır. Diğer günler ise normal beslenmesine dönmektedir. Bu beslenme tipini özellikle ketojenik diyete alışma sürecinde ve uyumsuz hastalarda tavsiye edilmektedir. Bu teknikteki handikap ise ketozise bedenin adapte olamaması ve kısa vadede ciddi etki görülmemesidir.

Ketojenik Diyet Uygulaması: Uzmanlar Ne Öneriyor?

Birçok kişi farklı yaşam tarzlarında nasıl ketojenik diyet yapacaklarına dair sorular sormaktadır. Bireyleri genel olarak sınıflara ayırmak doğru olmasa da sorulara cevap olması için birkaç özelliğe bağlı önerileri derledik.

Sporcular İçin Ketojenik Diyet

Birçok sporcu ketojenik diyet uygulamaktadır. Eğer sporcu olarak ketojenik diyet uygulamayı düşünüyorsanız yüksek protein içerikli hedeflenmiş ketojenik diyet yapılması önerilmektedir.

Sağlıklı Yaşam İçin Ketojenik Diyet

Sağlıklı yaşam için birçok kişi ketojenik diyet uygulamaktadır. Uygulama özellikle uzun vadeli olma özelliğine sahip olmak zorundadır. Sağlıklı yaşam için ketojenik diyet yapmak istiyorsanız düşük glisemik indeksli, devirli ketojenik diyet yapılması önerilmektedir.

Kilo Vermek İçin Ketojenik Diyet

Kilo verme süreci özellikle insülin direnci ve metabolik bozukluğu olanlar açısından oldukça zorlu olmaktadır. Ketojenik diyet ise bu sürece yardım edebilmektedir. Kilo vermek için ketojenik diyet yapmak istiyorsanız orta zincirli yağ asidinden zengin standart ketojenik diyet yapılması önerilmektedir.

Epilepsi İçin Ketojenik Diyet

Epilepsi için hastanın doktor tarafından incelenip, parametrelere göre diyeti şekillendirmesi önemli olmaktadır. Bu sebeple kontroller yapılmadan bir öneride bulunmak pek mümkün olmamaktadır.

https://www.ifastin.com