TAKİP ET
Ketojenik Diyet Yasak Besinler Nelerdir?
Ketojenik Diyet Yasak Besinler Nelerdir?

Ketojenik diyet, son yıllarda sağlıklı kilo kaybı yaşamak isteyen kişilerin sıkça başvurduğu beslenme biçimleri arasında yer alır. Karbonhidrat ve protein içeriği düşük ve yağ içeriği yüksek olan bir beslenme biçimidir. Diğer diyetlerdeki yasak besinleri listesinde bulunduran ketojenik beslenme biçimi, kilo vermek isteyen kişiler arasında popülerliğini arttırmaktadır. Diğer diyet türleri ile kıyaslandığında ketojenik diyetin sürdürülebilirliği daha düşüktür.

Bazı hastalıkların semptomlarının azaltılmasında kanıtlanmış etkileri bulunan ketojenik diyet, son yıllarda zayıflamak isteyen kişiler tarafından da uygulanmaktadır. Ketojenik diyet, temelde karbonhidrat ve protein kaynaklarının oldukça kısıtlı tüketilmesine dayanmaktadır. Ketojenik diyette yasaklar fazla olduğu için uygulanmasında adaptasyon gerektiren beslenme biçimidir. Aynı zamanda bu diyet ile sağlıklı bir biçimde kilo vermek isteyenlerin diyeti uzun süre uygulamak yerine belirli dönemlerde diyete mola vermeleri önerilir.

Diyetin temel amacı; düşük karbonhidrat alımı ile vücudun ketozis moduna geçirilmesi ve vücut depolarındaki yağların yakılmaya başlamasının sağlanmasıdır. Bu sebeple ketojenik diyeti zayıflamak amacıyla uygulayacak kişilerin diyet öncesinde doktoruna danışarak testlerini yaptırması yararlı olacaktır.

Ketojenik Diyet Listesi Nasıl Oluşturulur?

Ketojenik diyet listeleri, yağların diğer besin öğelerine oranına göre belirlenir. Oranlar, diyeti uygulayacak kişiye göre farklı şekillerde ayarlanabilir. Oranlar genellikle 5/1, 4/1, 3/1, 2/1, 1/1 şeklindedir. Pay kısmı yağları, payda kısmı ise karbonhidrat ve proteinlerin toplamını temsil eder. Diyetteki yağ oranı, diyetin uygulanabilirliğini ve sürdürülebilirliğini etkilemektedir.

Hangi ketojenik diyet türünün uygulanacağı doktor ve diyetisyen tarafından incelenen kan ve idrar tahlili sonuçları gibi belirteçlerin analiz edilmesiyle belirlenir.

Normal beslenme düzeninde insan vücudu, enerji sağlamak için karbonhidratları kullanır. Ancak ketojenik diyet ile karbonhidrat ve protein alımını durdurduğunuz için vücudunuzun enerji ihtiyacını vücudun yağ depolarında bulunan yağları yakarak sağlayacaktır. Bu sebeple ketojenik diyette yağ içeriği yüksek besinlere öncelik verilmektedir. Peki, ketojenik diyet yasakları nelerdir?

Ketojenik Diyet Yasak Besinler Listesi

Ketojenik diyet listesinde kimi besinlerin tüketilmesini sınırlandırırken kimi besinlerin tüketilmesi tamamen yasaktır. Ketojenik diyet yasak besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

·         İçeriğinde yüksek oranda karbonhidrat bulunduran hamur işleri,

·         Buğday içeren ekmek, pirinç, makarna, tahıl gibi besinler,

·         Patates, tatlı patates, havuç gibi kök ve yumru sebzeler,

·         Az yağlı veya yağsız süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri,

·         İçeriğinde şeker bulunan soslar,

·         Alkol tüketimini diyet yaptığınız süreç boyunca sınırlandırmalısınız.

https://www.ifastin.com/