TAKİP ET
Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?
Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

Ketojenik diyet aslında epilepsi gibi nörolojik hastalıkların tedavisi için bir araç olarak ortaya çıkmış ve bir nevi tedavi olarak kullanılmıştır. Bu konu hakkında gerçekleştirilen araştırmaların birçoğunda ketojenik diyetin epileptik çocukların nöbetlerinde büyük azalmaya neden olabileceğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, sonradan ketojenik diyetin özellikle metabolik, nörolojik ya da insülinle ilişkili hastalıklarda birçok sağlık yararı sağlayabileceğine dair bulgular gösteren çok çeşitli çalışmalarda mevcut olmaktadır.

Ketojenik diyet, doğru uygulandığında sağlıklı bir şekilde kilo vermeye ve çeşitli tıbbi sorunlar ile hastalıklar için risk faktörlerini en aza indirmeye yardımcı olabilmektedir. Kalori sayımı yapmadan veya yiyecek takibine çok fazla dikkat ayırmadan kilo verme konusunda etkili olduğu birçok çalışma ile ortaya koyulmuştur.

Ketojenik diyet vücut yağı, HDL kolesterol seviyeleri, kan basıncı ve kan şekeri gibi kalp hastalıklarını ortaya çıkarabilen risk faktörlerini iyileştirmesi ile bilinmektedir. Keto diyetinin Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabildiği ve ilerlemesini yavaşlatabildiği de çalışmalarla ortaya konmuş bulgularla ifade edilebilmektedir.

Bunlara ek olarak parkinson hastalığının semptomlarının hafifletilmesine, polikistik over sendromunda önemli bir rol oynayabilen insülin seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğuna ve düşük insülin seviyelerinin yanı sıra daha az şeker ya da işlenmiş gıdaların kullanılması sayesinde sivilce ve aknelerde azalmaya yol açtığına dair küçük çaplı çalışmalarında yapıldığı gözlemlenmiştir.

Yapılan bir çalışmalar sayesinde ketojenik diyetin beyin sarsıntılarının etkisini azaltma ve yaralanma sonrasında iyileşme sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ancak bu alanlarda gerçekleştirilen araştırmaların geneli küçük çaplı araştırmalar olmakta ve uzun vadedeki etkileri henüz kesin olarak ortaya konamamaktadır.

Diyabet ve Prediyabet için Ketojenik Diyet

Diyabet, yüksek kan şekeri ve insülin fonksiyonlarındaki bozulma dolayısıyla metabolizmada meydana gelen değişiklikler olarak ifade edilebilmektedir. Ketojenik diyet yardımıyla Tip 2 şeker hastalığı, prediyabet ve metabolik sendrom ile yakından ilişkili olan fazla yağların kaybedilmesi daha kolay olabilmektedir. Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan ancak çapı sınırlı bir çalışmanın ortaya koyduğu verilere göre katılımcıların üçte birinin diyabet ilaçlarını bütünüyle bıraktığı tespit edilmiştir.

Yapılan bir başka çalışmanın bulgularına göre ise ketojenik diyetin insülin duyarlılığını kısa vadede yüzde 75 oranında düzelttiği görülmüş, ancak uzun vadede etkilerinin nasıl süreceği konusunda henüz bir ilerleme kaydedilmemiştir. Bu nedenle yapılan çalışmalar sınırlı olmaktadır.

Ketojenik Diyetin Yan Etkileri Nelerdir?

Bu diyetin uzun süre uygulanmasının vücut üzerindeki yan etkileri hakkında tıbbi çalışmalar devam etmektedir. Özellikle çocuklarda bu diyetin uzun süre devam ettirilmesi büyümede yavaşlamaya neden olabilmektedir. Ketojenik diyet sürecinde normalde 1 / 1000 olan böbrek taşı riskinin 1/20’ye yükseldiği de bulgularla ortaya konmuştur.

Bu nedenle ketojenik diyeti uygulamadan önce uzman desteği almalı, uzmanın yönlendirmeleriyle hareket ederek ketojenik diyet uygulanmalıdır. Çünkü her insanın metabolik yapısı farklıdır. Vücut, ketojenik diyete farklı tepki gösterebilir.

https://www.ifastin.com/