TAKİP ET
Ketojenik Diyetin Sağlığa 6 Faydası
Ketojenik Diyetin Sağlığa 6 Faydası

Son dönemlerde oldukça popüler olan ketojenik diyet, geçmişten günümüze kanser ve epilepsi hastaları için önerilen bir diyet türüdür. Hızlı kilo verme amacıyla tercih edilen çok düşük karbonhidrat alımına odaklanan ketojenik diyet ile daha sağlıklı yemek yemek ve kilo vermek mümkündür.

Ketojenik diyet yüksek miktarda yağ, orta miktarda protein ve düşük miktarda karbonhidrat içeren bir beslenme modelidir. Ketojenik diyet, yüksek yağlı beslenmeye odaklanarak temel enerji kaynağının glikoz yerine keton adı verilen cisimlerden elde edilmesini amaçlar. Vücudun temel kaynağı olan glikoz, karbonhidratlar ile yeterli miktarda alınmadığından vücut için enerji gereksinimi yağ asitlerinden karşılanır.

Yağ asitlerinin enerji gereksinimi için kullanılması neticesinde keton cisimcikleri elde edilir. Kandaki keton seviyesinin yükselmesinin ardından ketozis adı verilen durum gerçekleşir. Bu durumda vücutta karbonhidrat miktarı çok düşük seviyede olduğu için yağların yakılması söz konusudur. Böylelikle vücuttaki depolanmış yağlar yakılmış olur.

Ketojenik Diyetin 5 Faydası
Fazla Kilolardan Kurtulmanızı Sağlar

Ketojenik diyet vücuttaki depolanmış yağların yakımını sağlar. Fazla kiloları vermeye ve kilo kontrolüne yardımcı olan ketojenik diyet ile daha fazla kilo verilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, karbonhidrat içeriği düşük diyetlerde, yağ içeriği düşük diyetlere göre daha fazla kilo verilmesi söz konusudur. Ayrıca yağ alımı yüksek olduğu için açlık hissi de yaşanmamaktadır.

Şeker Hastalığına Karşı Etkilidir

Ketojenik diyet ile vücuttaki fazla yağların verilmesi, tip 2 şeker hastalığı, prediyabet ve metabolik sendromla güçlü bir biçimde bağlantılıdır. Ketojenik diyet insülin duyarlılığını artırabilmektedir. Tip 2 hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada ketojenik diyet ile şeker hastalığının iyileşmesinde olumlu etkilere rastlanmıştır.

Vücuttaki Enerji Seviyesini Artırır

Ketojenik diyette ilk günlerde halsiz veya yorgun hissetseniz de vücudunuz ketojenik diyete alışınca enerji miktarınız hızla yükselecektir. Bu sayede gün içerisinde daha enerjik ve daha canlı olmak mümkündür.

Kalp Sağlığını Destekler

Yüksek yağ ve düşük karbonhidrata odaklanan ketojenik diyet, iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL seviyesinin yükselmesini sağlar. HDL seviyesinin artması kalp sağlığının desteklenmesinde ve kalp, damar problemlerinin azalmasında etkilidir. Bu sayede kalp hastalıkları riski azalmış olur.

Kanserli Hücrelerin Artmasını Engeller

Kanser hücrelerinde şeker miktarını kısıtlanması oldukça önemlidir. Kanser hücreleri, vücutta yer alan diğer hücrelere göre daha fazla şeker tüketilir. Vücuda şeker alımı azaltıldığı takdirde, kanser hücrelerinin besin kaynağı ortadan kaldırılmış olur. Bu nedenle, kanser hastalarına düşük karbonhidratlı diyetler önerilir.

Ketojenik diyet de düşük karbonhidrat alımı sağladığı için kanserle mücadelede etkili bir diyettir. Ayrıca, ketozis sırasında ortaya çıkan ketonlar, kanserli hücrelerle aktif olarak savaşmada etkilidir.

Karaciğer Sağlığını Destekler

Ketojenik diyet, karaciğer hastalığı riskine sahip olan hastalar için tercih edilen beslenme yöntemleri arasındadır. Karbonhidrat alımını kısıtlayan ketojenik diyet, kan şekeri seviyesinin dengede kalmasını sağlar. Ayrıca, karaciğer yağlanması riskini de azaltır.

https://www.ifastin.com/