TAKİP ET
Ketojenik Diyette Hangi Meyveler Tüketilmeli
Ketojenik Diyette Hangi Meyveler Tüketilmeli

Ketojenik diyet yaparken birçok insan hangi gıdaları tüketip tüketemeyeceğini merak eder. Özellikle sebze ve meyve gibi sürekli olarak hayatınızda yer alana gıdalarla ilgili merak içinde olabilirsiniz. Genel olarak ketojenik diyet esnasında meyve tüketmeniz mümkündür. Ancak burada hangi meyvelerin serbest ya da yasak olduğunuz bilmenizde fayda vardır.

Çoğu insan ketojenik diyete başladığında birçok meyveyi rutin olarak yiyebileceğini düşünür. Ancak diyet boyunca pek çok şeyde olduğu gibi meyveler konusunda da dikkatli davranmak gerekir. Meyve tüketiminde karbonhidrat miktarı büyük önem tanışır. Bu nedenle ketojenik diyette serbest olan meyveler uzman gözetiminde belirlenir. Meyvelerin serbestliği kadar tükettiğiniz miktarda önemlidir.  Genel olarak mevsiminde sıklıkla tercih edilen karpuz, kavun, şeftali ve böğürtlen gibi meyveler ketojenik diyette geniş yer kaplar.

Ketojenik diyet boyunca hangi meyveden ne kadar tüketmeniz gerektiğini sizler için derledik.

Avokado

Farklı kullanım alanı ile karşınıza çıkan avokado ketojenik diyette tercih edilebilecek nadir meyvelerden biridir. Genel olarak avokadonun içerisinde 2 gram net karbonhidrat bulunur.
Karbonhidrat miktarı düşük olan avokadoyu diyet listesine ekleyerek lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Limon

Ekşiliği ve kendine özgü lezzeti ile bilinen limon pek çok yemek ve salatada kendine yer bulur.  Karbonhidrat miktarı düşük limonu farklı yemeklerde kullanabilir ya da meyve suyu formunda öğününüze ekleyebilirsiniz.

Böğürtlen

Lezzetli ve keyifli bir atıştırmalık olan böğürtlen birçok yemek ve tatlıya yakışan yapısı ile ön plana çıkar. Bu sayede doyurucu ve hafif bir öğün geçirirken aynı zamanda meyve ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz. Özellikle serbest olan tatlı çeşitlerinin üzerine böğürtlen ekleyerek farklı tatları bir araya getirebilirsiniz.

Ahududu

Mevsiminde toplanan ahududular sayesinde doyurucu ve lezzetli bir meyve ile ara öğününüzü destekleyebilirsiniz. Karbonhidrat miktarı diğerlerine kıyasla daha yüksek olduğu için ahududu tüketirken miktara dikkat etmenizde fayda var.
Çilek

Bir kâse çilek yaklaşık olarak 8 gram karbonhidrat desteği ile karşınıza çıkar. Karbonhidrat miktarı yüksek olduğu için doktor kontrolünde miktar belirlenmesinde fayda vardır. Özellikle mevsiminde tüketerek çileklerin faydasını tam olarak alabilirsiniz.
Karpuz

Yaz aylarının en sık tercih edilen meyvelerinden biri olan karpuzu ketojenik diyet listelerinde görebilirsiniz. Genel olarak karpuz içerisinde karbonhidrat ve şeker miktarı yüksek olduğu için dikkatli tüketmek gerekir.

Ketojenik Diyette Kaçınmanız Gereken Meyveler

Ketojenik diyette serbest olan meyveler kadar uzak durulması gereken çeşitler de vardır. Özellikle kurutulmuş meyve ve meyve suları ketojenik diyet için oldukça sakıncalıdır. Karbonhidrat miktarı yüksek meyveler kurduğunuz düzenin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle ketojenik diyette meyve seçimine dikkat etmeniz gerekir. Ketojenik diyeti sağlıklı bir şekilde sürdürmek için aşağıdaki meyvelerden kaçınmanızda fayda var.

Muz

Üzüm

Greyfurt

Ananas

Yaban mersini

Portakal

Armut

Erik

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP