TAKİP ET
Ketojenik Diyette Kaçamak Günleri Olabilir mi?
Ketojenik Diyette Kaçamak Günleri Olabilir mi?

Ketojenik diyette kaçamak yapmayı düşünmeden önce bu diyetin ne olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Ketojenik diyet belirli oranda kilo kaybı yaşanmasını sağlayan ve son dönemlerde oldukça popüler hale gelen düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyet türüdür.

Ketojenik diyet temelde vücudunuzun karbonhidrat yerine yağ yakmasını sağlayan bir diyettir. Ancak ketojenik diyetin genel olarak katı bir diyet olduğu göz önüne alındığında bazı kişiler ara sıra kaçamak yapmak isteyebilmektedir. Ancak bu genel olarak tavsiye edilen bir durum değildir.

Uzun süreli diyet ve spor rutinine sahip olan kişiler zaman zaman bu rutinlerini bozarak veya daha motiveli devam edebilmek için kendilerine ödül günü ya da ödül öğünü adı altında kaçamaklara izin verirler. Aslında bu durum oldukça yaygın bir durum olmaktadır ve bilinen adıyla bu duruma “cheat day” denmektedir. Bu uygulama belirli zamanlarda kişinin kendini motive etmek için yüksek kalorili beslendiği günleri kapsamaktadır.

Ketojenik diyette de yine bu ödül gününe “cheat day” adı verilmektedir ve diyet içerisinde buna izin verilip verilmediğini ya da bunun sizi ketozdan çıkarıp çıkarmayacağını merak uyandırmaktadır. Bu nedenle sizler için kaçamak günlerin yapılıp yapılmaması hakkında birkaç bilgi derledik.

Ödül Günü ya da Ödül Öğünü Ketozu Bozar mı?

Ödül günleri ya da ödül yemekleri adı altındaki kaçamaklar katı diyetler için uygulanan ortak bir stratejidir. Eğer ödül günü ise tüm gün süresince diyetin kurallarının çiğnenmesine izin verilmektedir. Ödül öğünü ise bir öğünlüğüne diyet kurallarının bozulması anlamına gelmektedir.

Planlı ödül fikrinin temeli aslında kısa süreli hoşgörü dönemlerine izin verilerek uzun süreli diyete bağlı olma fikrinden ortaya çıkmaktadır. Böylelikle diyet esnasında kaçamak yapabileceği zamanların olacağını bilen kişi daha sıkı diyete uyacaktır ve genel olarak ödül bazlı yeme alışkanlıkları fayda sağlasa da ketojenik diyet kapsamında ideal olmamaktadır. Çünkü bu diyetin amacı temelde vücudunuzun ketozda kalmasını sağlamaktır ve bu da beslenme düzeni ve özel tariflerle belki yorucu bile olacak bir ketozise girme sürecini kapsamaktadır.

Bu diyeti uygularken günde 50 gramdan az karbonhidrat tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü aksi takdirde ketozdan çıkmanıza neden olabilmektedir. Karbonhidratlar genellikle vücudunuzun tercih ettiği enerji kaynakları olduğu için bunları keton cisimlerinden önce kullanma eğiliminde olacaktır. Ketoz sırasında karbonhidratlar çok kısıtlı olduğunda ise vücut öncelikle ketoz içinde yağları yakıt olarak kullanmaya başlayacaktır. Bu da sizin daha rahat kilo vermenizi sağlayacaktır.

Gün içerisinde 50 gram karbonhidrat tüketmek oldukça az bir oran olduğu için herhangi bir öğünde bu limiti aşmanız çok kolay olacaktır ve bu durumda vücudunuzun ketozdan çıkmasına neden olacaktır. Bir ödül gününde 50 gram karbonhidrat sınırını aşmanız çok kolay olacağı içinde tek bir öğün bile kaçamak yapmanız diyeti bozacaktır.

Bu durumun yanı sıra bazı uzmanlara göre, ketojenik diyetteyken aniden yüksek karbonhidrat tüketmeye başlarsanız kan damarlarınız zarar görebilmektedir. Ayrıca, ödül yaparken aşırı kilo almanın kolay olacağının ve kilo verme çabalarınızın bir anda boşa çıkabileceğinin de altının çizilmesi gerekmektedir.

https://www.ifastin.com