TAKİP ET
Ketojenik Diyette Sık Rastlanan Hatalar
Ketojenik Diyette Sık Rastlanan Hatalar

Ketojenik diyet yapılırken bireyler farkında olmadan çok sık hata yapabilmektedir. Bunun temel sebebi tam olarak diyetin anlaşılamaması olarak gösterilebilir. Bu nedenle de bunu engellemek adına sizler için ketojenik diyette sıklıkla yapılan hataların birkaçını derledik.

Vücutta Asit Üretimini Dengelemek İçin Mineral Kullanmalısınız

Ketojenik diyette vücuda çok az karbonhidrat gireceğinden vücut enerji kaynakları tamamen değişmektedir. Bu durumda asit dengesinin bir süreliğine bozulacağı ve dikkat edilmediği takdirde vitaminsiz kalmayı beraberinde getirmektedir. Ancak korkulacak bir şey olmamaktadır. Çünkü, kısa zamanda düzelecek bir konu olmaktadır.

Birçok diyetisyenin ketojenik diyet listesinde, kişilerin ilaç sandıkları vitamin takviyeleri yer almaktadır. Siz de ketosis evresine geçiş aşamasında halsiz kalmamak için vitamin takviyesi almalısınız. Ketojenik diyet yaparken bir uzmana danışmak en sağlıklısıdır.

Protein Tüketimini Sınırlandırmalısınız

Ketojenik diyetin vücudu yağ yakıcı bir metabolizmaya dönüştürmesi için protein alımını da sınırlamanız gerekmektedir ve kalan kalori açığını doymamış sağlıklı yağlar ile tamamlayabilirsiniz. Çok az karbonhidrat tüketiyorsanız fakat proteini abartıyorsanız vücudunuz glikoz üretmek için proteinleri kullanacaktır. Enerji kaynağının protein ya da karbonhidrat olduğuna bakılmaksızın glikoz üretildiği için ketosis evresinden çıkılacaktır. Bu nedenle proteinleri dengelemek gerekmektedir.

Yeterince Yağ Tüketilmelidir

Ketosis evresine ulaşmak için kalorilerin en az %85’ini yağdan almanız gerekmektedir. Kilo vermeye çalışan aktif bir iş kadınını ele alırsak 1600 ile 1800 kalori tüketmesi gerekmektedir. Bu oranda günde 150 ile 170 gram yağ tüketilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Yani daha fazla yağ tüketilmesi gerekmektedir.

Doymuş Yağı Abartmamalısınız

Pastırma, peynir, biftek yemek ketojenik diyet için iyi bir fikir olmayabilir. Bunların tamamı doymuş yağ içermektedir ve ketosis evresine geçmeni engellemektedir. Bu nedenle de doymamış yağları tercih etmelisiniz.

Sadece Hayvansal Besinler Tüketmemeniz Önerilmektedir

Diyetinde bitkiye yer yoksa yeterli lifi ve C vitaminini almadığınız anlamı çıkmaktadır. Bol miktarda yeşil yapraklı düşük kalorili bitkiler tüketmeniz bu açıdan önemli olmaktadır. Hiç kimse kHieasdasilo vermek isterken sindirim sitemine kalıcı zararlar vermek istemeyecektir.

İşlenmiş Eti Azaltmalısın

Sucuk, salam, sosis gibi sağlıksız ısıl işlem görmüş etler hiçbir diyette önerilmemektedir. İçlerinde nitrat ve nitrit gibi katlı maddeleri bulunmaktadır. Bu besinleri tüketmektense organik hayvansal gıdaları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Çok Fazla Süt Tüketmemelisin

Yağ ve proteinin birleştiği harika lezzetli bir nokta var “Tam Yağlı Süt”. Ketojenik diyetlerin bizlere sunmuş olduğu en lezzetli besinlerden biri olmaktadır. Ancak, buraya dikkat edilmesi gerekmektedir. Yağ kesinlikle tam yağlı olmalıdır. Fakat unutulmaması gereken bir nokta daha vardır, hedefiniz kilo vermektir. Kalori açığı yaratıp enerji kaynağı olarak vücudumuzdaki fazla yağları tüketmek gerekmektedir. Tam yağı süt kalori bakımından olduğunca cömert davrandığından miktarınca tüketmesinde bir sakınca yoktur. Aynı zamanda içerisinde laktoz bulunmaktadır, birçok insanın midesi laktozu sindiremez ve sindirim, şişkinlik gibi diyette istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Egzersizi Tam Anlamıyla Yapmalısınız

Birçok kişi ketojenik diyet yaptığı esnada antrenmanlarına ara vermektedir. Halsizlik, baş ağrısı gibi bahaneler ile spor salonlarına uğranmamaktadır.

https://www.ifastin.com