TAKİP ET
Keton Nedir? Neden Yükselir?
Keton Nedir? Neden Yükselir?

Keton karaciğer tarafından üretilen bir çeşit yağ asidi olarak ifade edilir. Şeker hastalığı olan kişilerde keton miktarının yükselmesi çeşitli sorunlara neden olabilir. İnsan vücudu yaşamına devam etmek için çeşitli enerji desteklerine ihtiyaç duyar. Şeker de insan vücudunda gerekli olanların başında yer alır. İnsülin vücuda alınan yiyeceklerde bulunan glikozun enerjiye dönüşmesini sağlar.

Diyabet rahatsızlığı olan kişiler için insülin büyük bir önem taşır. İnsülin eksikliği görülen diyabet hastaları enerji almak için yağları parçalar. Kişinin parçaladığı bu yağlar karaciğer tarafından keton adlı yağ asitlerine dönüştürülür. Diyabet rahatsızlığı olmayan insanlar için bu süreç normal olarak kabul edilir.

Tip1 diyabet rahatsızlığı olanlar için ise ketonun fazla üretilmesi çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Genelde hafif keton yükselmeleri basit yöntemlerle baskılanabilen rahatsızlıktır. Özellikle bol miktarda su içmek keton yükselmesi için yapılan ilk uygulamadır. Keton miktarının normalin üzerinde olduğu durumlarda acil müdahale gerektiği için uzman desteği almak da fayda var.

Genel olarak bir insanın sahip olması gereken keton miktarı 0.6 mmol / L’nin altında yer alır. Bunun dışında kalan miktarlar yüksek ya da düşük keton olarak değerlendirilir. Keton yüksekliğini erken dönemde fark etmek önlem almak açısından büyük bir öneme sahiptir. Genel olarak keton yüksekliğinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Ağız kuruluğu,

240 mg / dl’den daha yüksek kan şekeri seviyesi,

Aşırı susuzluk hissi,

Sık idrara çıkma.

Birçok insan ani bir şekilde yükselen keton miktarının arkasındaki nedeni öğrenmeyi ister. Genel olarak pek çok etken keton miktarı üzerinde belirleyici rol oynar. Beslenme alışkanlıkları ve diyabet geçmişi gibi birçok neden keton miktarı artışları ile doğrudan bağlantılıdır. Genel olarak basit yöntemlerle keton miktarını düşürmek mümkündür. Çoğunlukla bol su tüketimi ve egzersize ara vermek gibi adımlar keton miktarının düşürülmesini sağlar. Bunun dışında keton seviyesini düşürmek için uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilir ve keton miktarını düşürebilirsiniz.

İntravenöz (damar yoluyla) Sıvı Takviyesi

Vücuttaki keton miktarının artması ile birlikte vücutta bazı belirtiler ortaya çıkar. Buna göre vücutta oluşan dehidrasyon nedeniyle sıklıkla idrara çıkmalar görülebilir. Damar yoluyla verilen sıvılar sayesinde kişide oluşan su kaybı engellenir ve keton seviyesinin normal düzeye ulaşması sağlanır. 

Elektrolit Takviyesi

Diyabetik ketoasidoz oluştuğunda vücuttaki potasyum, sodyum ve klorür gibi elektrolit seviyeleri düşüşe geçer. Yaşanan bu düşüş kalbi ve kasları olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durum meydana geldiğinde hastaya elektrolit takviyesi uygulanır. Kan şekeri seviyesini normal düzeye ulaşması için insülin desteği verilir. Daha sonra keton ve kan şekerinin normal düzeyde olması için belli aralıklarla bu tedavi yöntemi tekrarlanır.

Enfeksiyon tedavisi

Diyabetik nedenlere bağlı gerçekleşen keton yükselmelerinde bazen enfeksiyonlar etkin rol oynayabilir. Böyle durumlarda enfeksiyona bağlı olarak yükselen keton miktarını düşürmek için gerekli ilaç tedavisine başlanır.

https://www.ifastin.com/