TAKİP ET
Kilo Vermek İçin Kalori Sayımı Nasıl Yapılır?
Kilo Vermek İçin Kalori Sayımı Nasıl Yapılır?

Diyet yapmak birçok kişinin yaşam biçimine dönüştü. Diyet yaparken insanların en çok zorlandığı konulardan biri kalori sayımıdır. Kalori sayımı günde kaç kalori almanız gerektiğini hesaplar. Kilo verebilmek için doğru kalori sayımı yapmak gerekir.

Kalori Nedir?

Kalori bir enerji birimidir. İnsanların hayatlarını sürdürebilmek, hareket etmek ve kan pompalamak için enerjiye gereksinim duyarlar. Bu enerjiyi de kalori olarak yiyeceklerden alırlar. Bir besinin kalorisi temel fonksiyonlar ve günlük aktiviteler için gereklidir.

Günlük kalori miktarından fazla alındığı takdirde yağ olarak depolanma söz konusudur. Devamlı olarak yakılan kalori miktarından fazla kalori alınması halinde kilo alımı başlar. Bu nedenle, günlük alınması gereken kalori miktarının üzerine çıkmamak kilo almamak açısından önemlidir.

Kalori Sayımı Neden Yapılır?

Her insanın günlük alması gereken kalori miktarı bulunur. Bu miktarın aşılması halinde vücuda alınan kaloriler yağ olarak depolanır. Devamlı olarak günlük kalori miktarının aşılması durumunda ise kilo alımı söz konusu olur. Bu nedenle, günlük olarak kalori sayımı yapılmalı ve yalnızca alınması gereken miktarda kalori vücuda alınmalıdır. Bu durumda kilo korunmuş olur.

Kalori sayımı yaparak günlük kaç kalori aldığınızı hesaplayabilir ve yediklerinizi kontrol edebilirsiniz. Kalori sayımı yapmadığınız takdirde ne kadar yediğinizi ve günlük kalori miktarını aşıp aşmadığınızı kestiremeyebilirsiniz. Bundan dolayı kalori sayımı yapmak kilo kontrolü yapabilmek açısından oldukça önemlidir.

Günlük Kalori Miktarı Nasıl Hesaplanır?

İnsanların günlük alması gereken kalori miktarı ortalama değerdedir. Ancak ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunuz yaş, cinsiyet, kilo ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterir. Örneğin; kadınla erkeğin tüketmesi gereken kalori miktarı aynı değildir. Bunun nedeni, kadın ve erkek metabolizmasının farklı yapıda olmasıdır. Kadınlar erkeklere oranla daha çabuk kilo almaya yatkındırlar. Erkekler ise çok daha çabuk şekilde kilo verebilirler.

Günlük tüketmeniz gereken kalori miktarını şu şekilde hesaplayabilirsiniz. Bir kişinin günde alması gereken kalori miktarı yaklaşık olarak 2.000 kaloridir. Ancak her vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı farklılık gösterir. Vücudun temel fonksiyonlarını yürütebilmesi için ihtiyaç duyulan kalori ihtiyacının hesaplanabilmesi için ilk olarak bazal metabolizma hızının hesaplanması gerekir.

Bazal metabolizma hızı insan vücudunun temel yaşamsal fonksiyonları yürütebilmesi için gereksinim duyduğu minimum kalori miktarına karşılık gelir ve bazal metabolizma insandan insana değişkenlik gösterir. Bazal metabolizma hızını hesapladıktan sonra kilo vermek için bedeninizin yaktığı kalori miktarından daha az yiyerek kilo vermeniz mümkündür. Bu nedenle, bazal metabolizma hızınızın en çok 200 kalori altında bir diyet programı oluşturarak kalori açığı elde edebilirsiniz.

Kalori Takibi Nasıl Yapılır?

Tükettiğiniz ürünlerde, internet sitelerinde, mobil uygulamalarda yiyeceklerin kalori değerlerini öğrenmeniz mümkündür. Bu sayede, tüketeceğiniz ürünle ilgili kısa bir araştırma yaparak kalori değerini öğrenebilirsiniz. Tüm ürünlerin kalori miktarlarını öğrenerek kalori takibi yapabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/