TAKİP ET
Klasik Ketojenik Diyet Nasıl Olmalı?
Klasik Ketojenik Diyet Nasıl Olmalı?

Son zamanlarda gözde diyet programları arasında yer alan ketojenik diyet düşük karbonhidratlı beslenmeyi gerektirir. Birçok farklı uygulama yöntemi bulunan ketojenik diyet nedir, ketojenik diyet nasıl uygulanır? Klasik ketojenik diyet nasıl olmalı? Ketojenik diyet ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve yüksek oranda yağ içeren bir diyet programıdır. Ketojenik diyette amaç düşük karbonhidrat ve yüksek oranda yağ tüketimiyle kalori yakımıdır. Yüksek oranda yağ tüketimi kafanızı kurcalayabilir. Bunun nedeni, vücudumuza enerji karbonhidrat ve yağ ile sağlanır. Standart beslenme düzeninde vücut; enerji üretmek için ilk olarak karbonhidratlardan faydalanır. Karbonhidrat yakılarak glikoza dönüştürülür. Vücut da enerji üretmek için ilk olarak glikozu kullanılır.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Karbonhidratların yetersiz kaldığı durumlarda protein ve yağları tercih eder. Ketojenik diyette protein ve karbonhidrat içeriği düşük düzeyde tutulduğu için vücut enerji miktarının tamamına yakını yağlardan karşılar. Ketojenik diyet de yağ yakımına odaklanır. Vücutta karbonhidrat dışı kaynaklardan enerji elde edilmesi durumunda keton cisimleri ortaya çıkar. Ketojenik diyet de adını buradan alır. Keton cisimlerinin vücutta artmasıyla ketozis meydana gelir.

Standart beslenme rutininde ağırlıklı yer verilmeyen birçok besin çeşidi ketojenik diyetin temel enerji kaynağını oluşturur. Karbonhidrat içerikli beslenme konusunda oldukça katı olan ketojenik diyet tahıllar, ekmek ve her türlü karbonhidrat kaynaklarını çok düşük seviyede tüketilmesini hedefler.

Ketojenik diyetin temel hedefi; düşük karbonhidrat alımıyla vücudun ketozis moduna geçmesi ve vücut deposunda bulunan yağların yakılmaya başlanmasıdır. Diyetin karbonhidrat açısından sınırlı olması sadece en çok tüketilen karbonhidrat kaynaklı ekmek, tahıl ve hamur işleri gibi besinleri değil meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünleri ve kuru baklagiller gibi pek çok besin türünün de sınırlandırılmasına sebep olur.

Ketojenik diyet beslenme modeli son dönemlerde zayıflama amacıyla tercih edilse de yüksek yağ içerikli beslenme stili herkes için uygun olmayabilir. Bu sebeple ketojenik diyet, mutlaka uzman doktor tarafından planlanmalı, kişinin bünyesinin uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Buna göre ketojenik diyet programı oluşturulmalıdır.

Klasik Ketojenik Diyette Neler Olmalı?

Klasik ketojenik diyette beslenme alışkanlıkları alışılmışın dışında düzenlenir. Standart beslenme düzeninde yer alan karbonhidrat miktarı önemli ölçüde azaltılır. Bu besinlerinin yerini yüksek yağ oranlı yiyecekler alır. Beslenme düzenindeki radikal değişimler vücudun ketozise girmesine sebep olur. Bu süreçte herhangi bir sağlık problemi yaşamamak için uzman doktor eşliğinde beslenme rutini oluşturmak son derece önemlidir.

Ketojenik diyette tahıl ve ekmek ile unlu mamuller gibi temel karbonhidratlara kesinlikle yer verilmez. Karbonhidrat için ayrılan sınırlı miktar yağlı tohumlar, sebzeler ve yoğurt gibi süt ürünleri ile karşılanmış olur. Ketojenik sebzeler ise avokado, brokoli, kuşkonmaz, lahana, karnabahar, salatalık, yeşil fasulyeler, ıspanak, domates ve patlıcandır.

Ketojenik diyette et ve kümes hayvanları temel gıdalar olarak kabul edilir. Kümes hayvanları ve taze et karbonhidrat içermez. B vitamini ve mineraller açısından zengindir.

https://www.ifastin.com/