TAKİP ET
Kundalini Meditasyonu Nedir?
Kundalini Meditasyonu Nedir?

Meditasyon ruhsal ve zihinsel dinginliğe ve sakinliğe ulaşmayı amaçlayan bir şifa tekniğidir. Meditasyon ile kişi kendi zihninde bir yolculuğa çıkarak farkındalıklarını artırır. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan meditasyon kişiyi stres, depresyon gibi sıkıntılardan uzaklaştırarak daha dingin ve sakin bir hayat sunar.

Özellikle şehir hayatının getirmiş olduğu stres, öfke nöbetleri, depresyon gibi ruhsal sıkıntılar için çözüm arayışına girilmektedir. Kişinin kendini tanımasına ve ruhsal farkındalığın artmasına yardımcı olan meditasyon bireyin fiziksel ve ruhsal açıdan iyi hissetmesini sağlar. Kişi, zamanla içsel olarak iyileşir ve rahatlar. Meditasyonun birçok türü bulunmaktadır. Kundalini de bu türlerden bir tanesidir. Kundalini meditasyonu, kişinin rahatlamasını sağlar. Kundalini meditasyonuna göre sahip olunan yaşam enerjisi Kundalini olarak nitelendiriliyor.

Kundalini Meditasyonu Nedir?

Günümüze kadar değişime uğramadan gelmiş olan Kundalini meditasyonu, enerji kanalları üzerinde bulunan engelleri yok ederek bilinçaltını temizlemeye, beynin çeşitli bölgelerini uyararak zihin ve bilinç kapasitesini genişletmeye yardımcı olur. Bu sayede farkındalığımız artar. Kundalini meditasyon ile saf bilinç ortaya çıkar ve kişi, yeni bir bilinç kazanır. Kundalini meditasyon ile ruhun keşfedileceği bir yolculuğa çıkabilir ve sınırlarınızın farkına varabilirsiniz.

Kundalini meditasyonu esnasında yararlanılan ses teknikleri, akciğer kapasitesinin genişlemesine yardımcı olur. Bu durum hem odaklanmayı artırır hem de zihnin temizlenmesine katkı sağlar. Sesler ve titreşimler ile beynin değişik noktaları harekete geçirilir. Bu durumda beyinde ve düşüncelerde değişiklikler oluşmaya başlar.  

Kundalini meditasyonda mantralar içimizdeki düşünceyi geliştirmeye yarayan bir araçtır. Mantra zihin yogasıdır. Seslerin ve kelimelerin belirli şekildeki tekrarı beynin farklı bölgelerini uyarır. Ritm, ton ve dil aracılığıyla bilincin yükselmesini sağlar. Bilinci yükseltmenin yanı sıra bilincin gelişmesinde de etkilidir.

Mudralar ise vücudumuzdaki enerji akışını yönlendiren, beyne refleks gönderen genellikle ellerle yapılan jestleri tanımlamaktadır. El hareketleri ile parmaklardan beyne giden sinir uçlarını ve enerji hatlarını uyarır. Dokunma aracılığıyla beynimize ulaşan bu uyarılar zihin yoluyla değerlendirilir. Temas sırasında vücutta veya zihinde belirli yerlerde refleks gerçekleşebilir.

Kundalini Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Kundalini meditasyonu seanslar halinde rahat bir ortamda yapılan bir meditasyon çeşididir. Seansların süresi 90 –120 dakika arasında değişkenlik gösterir. Seans boyunca klasik Kundalini meditasyonunda asırlar boyunca geliştirilen araçlardan faydalanılır. Bu araçlar şöyle sıralanabilir; mantralar, mudralar, bandhalar, postülerdir.

Mantra sayesinde ses ve ritimlerden yararlanarak bilincin açılmasını sağlanır. Postüler ile ders boyunca egzersiz yapılabilir. Mudralar, el ve parmaklar aracılığıyla zihnin uyarılmasını sağlarken, bandhalar ise bedenimizde oluşturduğumuz kilitleri simgeler. Kundalini meditasyonda tüm bu araçlar uyum içerisinde hareket eder ve çeşitli nefes alma yöntemleriyle bilinç farkındalığı yaşanmış olur.

Kundalini her yaştan insanın uygulayabileceği bir yöntemdir. Kundalini meditasyonunu düzenli olarak yaptığınızda vücut gevşer, kan basıncı dengelenir, stres seviyesi azalır ve farkındalık yaşanmaya başlar. Kundalini meditasyonu ile zihin berraklaşır.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP