TAKİP ET
Mandala Meditasyonu Nedir?
Mandala Meditasyonu Nedir?

Meditasyon zihni ve bedeni kontrol etmeye ve sakinleştirmeye yarayan bir şifalama yöntemidir. Meditasyon ile beden ve zihin rahatlatılır. Yaşamın getirdiği stres, gerginlik ve öfke nöbetlerini azaltılır. Aynı zamanda kendinizi keşfetmeyi sağlayan meditasyon insanın kendini daha rahat ve huzurlu hissetmesi için yardımcı olur.

Meditasyonun birçok türü bulunmaktadır. Kendiniz için en uygun meditasyon yöntemini seçerek meditasyon yapabilirsiniz. Mandala meditasyonu da bu meditasyon çeşitlerinden biridir. Mandala meditasyonu Budizm ve Hinduizm’de evreni temsil ettiği düşünülen kompozisyonlara yer verilmektedir. Mandala, Sanskritçede daire veya çevre anlamını taşımaktadır. Mandala, içerisinde farklı şekillerin olduğu ve bu şekillerin evrenin bazı sırlarına yer verdiğine inanılan çizimlerdir.

Mandala meditasyonda amaç, zihni serbest bırakmaktır. Mandala meditasyonunda sadece bu çizimlere odaklanılmaktadır. Bu meditasyonda şekil üzerine odaklanılarak o anda kalmaya ve sadece şekil düşünülmeye çalışılır. Bu meditasyonda amaç o anda kalabilmek ve şekil hakkında gözlem yapabilmektir.

Mandala, belirli geometrik çizimlerin merkez noktasından başlanarak simetrik olarak oluşturulan çizimlerdir. Mandala çizimleri yaşam döngüsünü simgeleyen olgulardır. İnsanın evren ile bir bütünlük oluşturması için mandala çalışması yapılmaktadır.

Mandala çizimi derin bir konsantrasyon ile yapılmaktadır. Bu nedenle mandala çizimi yaparken zihin sakinleşir ve boşalır, iç huzur artar. Günlük hayatın koşuşturmacası, stresli ve tempolu akışı mandala ile yavaşlamakta ve zihni berraklaştırmaktadır.

Mandala meditasyonunun sakinleştirici ve tedavi edici yönleriyle günlük hayatınızda yaşadığınız stres ve gerginlikten kurtulabilir, dikkatinizi daha kolay ve daha uzun şekilde toparlayabilirsiniz. Aynı zamanda sakinliği ve soğukkanlılığı öğrenebilir, kendi yaratıcı dünyanızı keşfetme şansı elde edebilirsiniz.

Mandala Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Mandala meditasyonu müzik eşliğinde ve mandala şekillerinin boyanması ile yapılabilir. Detaylı çizimleri boyamak, zihninizin o ana yoğunlaşmasına ve berraklaşmasına neden olacaktır.

Mandala meditasyonuna başlarken öncelikle birkaç defa nefes alıp verin. Nefesinize odaklanın ve gevşeyin. Gevşedikten sonra yavaşça mandalaya bakmaya başlayın. Bakarken sadece o ana odaklanmaya çalışın. Mandala üzerine düşünmeye çalışın. Sadece o anda kalan zihin yavaşça boşalmaya ve sakinleşmeye başlayacaktır.

Mandala çizimi yapmak istiyorsanız boş bir sayfa ve renkli boya kalemlerini yanınıza alın ve dinlendirici bir müzik hazırlayın.

Çalışmayı bir amaç üzerine odaklayın. Amacınız üzerinde düşünmek için kendinizi hazırlayın. Derin nefes alarak sakinleşin ve gevşeyin. Nefes egzersizleri sizi meditasyona hazırlar ve sakinleşmenizi sağlar. Böylece mandala meditasyonuna kendinizi hazırlamış olursunuz. 

Zihnen ve ruhen hazır olduğunuzda şekil içinde kullanacağınız renkleri hazırlayın ve çizmeye ve boyamaya başlarken sadece amacınıza ve o ana odaklanın. Çizimde sadece o anda kalın ve mandala üzerine düşünmeye başlayın. Çizimde dikkatiniz dağıldığında ara vermeniz en sağlıklısıdır. Bu ara içerisinde derin nefes alarak kendinizi tekrar hazırlayabilirsiniz.

Mandalayı tamamladıktan sonra o an düşündüklerinizi hatırlayabileceğiniz bir alana mandalayı koyabilirsiniz. Böylelikle mandala anına geri dönmüş olursunuz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP