TAKİP ET
Meditasyon Nasıl Yapılır?
Meditasyon Nasıl Yapılır?

İnsan zihni gün boyu birçok olay ve sorun ile mücadele ettiği için oldukça dolu bir hal alabilir. Birçok insan zihnini etkili bir şekilde boşaltıp hayatına odaklanmayı ister. Çoğu zaman zihni boşaltıp dinlendirmenin en etkili yolu meditasyon yapmaktan geçer.

En temel anlamı ile meditasyon, insanın zihnine ve derinlerine ulaşmasını sağlayan bir araç olarak ifade edilebilir. Meditasyonun amacı, kişinin zihnine odaklanması ve kendini anlaması için gereken ortam şartlarını sunmaktır. Bazı yöntemleri uygulayan kişi bu sayede farkındalık elde eder ve iç huzura doğru yol almış olur.

Meditasyon son yıllarda büyük bir popülariteye sahip olsa da aslında eski çağlardan kalma bir uygulama olarak bilinir. İnsan beyni ve duyguları üzerindeki etkisi araştırılan meditasyon günümüzde birçok insan tarafından rutin olarak uygulanır. Kişinin zihnini açan bu uygulama olaylara bakış açısı ve iç huzur açısından pek çok artıyı bir araya getirir.

Meditasyona yönelmek isteyen birçok insan bu uygulamanın nasıl yapıldığını ve işleme nasıl başlayacağını öğrenmek ister. Meditasyona başlamadan önce yerine getirmeniz gereken bazı önemli adımlar mevcuttur. Aşağıdaki işlemleri takip ederek meditasyon hakkında bilgi sahibi olabilir ve nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Meditasyon İçin Hazırlanın

Meditasyon yapmaktan ziyade uygun ortam koşullarını sağlamak bu uygulamanın ilk adımını oluşturur. Bu nedenle kendinizi en huzurlu hissettiğiniz alanda meditasyon yapmak iyi bir tercih olacaktır.

Meditasyon süresi değişiklik gösterse de kişi, herhangi bir şekilde rahatsız edilmeyeceği bir alanı seçmelidir.

Bulunduğunuzu ortamda dikkat dağıtan ve uyarıcı nitelikli hiçbir eşyanın olmamasına dikkat etmenizde fayda vardır.

Bir ağacın altı ya da çimlerin üzeri gibi huzurlu alanları seçmek meditasyonun etkisini artırabilir.

Meditasyonda kendinizi rahat hissedeceğiniz salaş kıyafetler giymeyi unutmayın.

Meditasyona başlamadan önce ne kadar süre yapacağını belirleyerek düzen oluşturabilirsiniz. Çoğunlukla meditasyon için 20 dakikalık süreler önerilir.

Her zaman gerginliği almak ve hazırlanmak için meditasyondan önce esneme hareketleri yapmak gerekir. Esneme sayesinde odaklanmayı kolaylaştırabilir ve dış uyarıcılara karşı daha kapalı hale gelebilirsiniz.

Meditasyon çoğunlukla bağdaş kurarak ya da sandalye üzerine oturarak gerçekleştirilir.

Meditasyon için leğen kemiklerinin üzerine tam anlamıyla oturmak önemlidir. Tüm ağırlığını o kemikler üzerinde topladığında artık hazırsın demektir.

Meditasyona Başlayın

Meditasyon için pozisyon aldıktan sonra sırtınıza odaklanıp gözlerinizi kapatarak işleme başlayabilirsiniz.

İşleme başlamadan önce bilinen el yerleşiminde ellerinizi kucağa koyabilir, avuç içlerinizi yukarıya döndürebilir ve sağ elin sol elinin üstünde olmasını sağlayabilirsiniz.

Alışma evresi için meditasyon boyunca gözlerin kapalı olması daha kolay odaklanmanıza katkıda bulunur.

Artık nefesinizi takip ederek ve ona odaklanarak meditasyona geçebilirsiniz. Nefes esnasında tüm vücudunuzla nefes alıp verdiğinizi hissetmeniz gerekir.

Zihnin nefesine odaklanması için hayalini kurduğunuz nesnelerin nefesle bağlantılı olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; göbek deliğinin her nefesteki hareketi hayal edebilir ve üzerinde yükselip alçalabilen bir demir para olduğunu düşünebilirsiniz. Bu aşamadan sonra meditasyonda tek bir şeye odaklanmalısınız. Bu nedenle zihninizi boşaltmaya başlayın.

Meditasyon esnasında tek bir kelimeye odaklanarak tekrar etmek gerekir. Kolay olduğu için genelde “om, sat, chit, ananda" kelimeleri tercih edilir. Bu sayede zihninizin tek bir şeye odaklanarak boşalmasını sağlayabilir ve zihninizde sakin bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP