TAKİP ET
Meditasyon Süresi Ne Kadar Olmalı?
Meditasyon Süresi Ne Kadar Olmalı?

Son dönemlerle sıklıkla adını duyuran meditasyon hakkında birçok bilgi bulunmaktadır ve faydaları da doktorlar tarafından da tespit edilmiştir. Bu nedenle de birçok insan sıklıkla meditasyon yapma düşüncesine kapılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da sizler için öncelikle meditasyonun ne olduğunu daha sonrasında ise ne kadar yapılması gerektiğini derledik.

Meditasyon kelimesinin kökeni Latince dilindedir ve meditatio kelimesinden türetilmiştir. Meditatio kelimesi de aslında bu bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi anlamlarda yorumlanabilmektedir. Yani aslında meditasyon denilen şey bir derin düşünme eylemidir.

Tasavvuf temelinde de meditasyon vardır. Ancak buradaki meditasyon tefekkür yani derin düşünme olarak geçmektedir ve uygulanış bakımından birebir bir uyuşma söz konusu değildir. Çünkü burada daha çok hiçbir şey düşünmeden gerçekleşen içe bakış şeklinde bir süreç vardır.

Öncelikle meditasyonda zihin boşaltılmaktadır. Meditasyonda zihni boşaltmayı öğrenmek ilk öncelik olmalıdır. Çünkü bu sayede zihninizi boşaltarak derin bir huzur eşliğinde öz benliğinize dokunabilirsiniz. Tam olarak bu sıralarda da derin özünüze temas ederek ruhunuzun bilinçlilik seviyesini yükseltebilirsiniz. Böylelikle de bilincinizde bir aydınlanma ve berraklaşma olur. Buna ise derin düşünme süreci adı verilmektedir. Şimdi de bu aydınlanma süreciniz için günde ne kadar vakit ayırmanız gerektiğine bakalım.

Meditasyon Kaç Dakika Sürmeli ve Ne Zaman Yapılmalı?

Genellikle meditasyonun ne kadar süreceği sizin kararınıza bağlıdır ve sizin kontrolünüzdedir. Ancak ortalama olarak 20 ile 30 dakika arasında bir meditasyon yapmak tavsiye edilmektedir. Böylelikle dikkatinizin dağılmayacağı bir süreyi kendinize ayırabilirsiniz. Eğer meditasyona alışır ve zamanın çok hızlı geçtiğini düşünürseniz bu sürenizi 40 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Ancak şu unutulmamalıdır ki, meditasyonun süresi yoktur. Bazı keşişler günlerce meditasyon yapabilmektedir. Bu nedenle meditasyon için ayırmayı planladığınız sürenin ne kadar olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

Bunun yanı sıra birkaç ufak uyarı yapmak gerekmektedir. Özellikle daha önce meditasyon yapmadıysanız ve böyle bir tecrübeniz yoksa ilk başlarda meditasyon yapmakta zorluk çektiğinizi fark edeceksiniz. Bu nedenle meditasyon yapmaya başladığınız ilk zamanlarda yaşanabilecek olan bütün bu süreçleri akışına bırakmanız önerilmektedir. Eğer siz 10 dakika yapabiliyorsanız, ilk başlarda 10 dakika yapın ve alıştıkça zamanı yavaş yavaş arttırın. İnanın günde 20-30 dakika kendinize ayırmanız imkânsız değil.

İş yerindeyken bile öğle molanızda yapabileceğiniz bir egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Fakat meditasyonun bir rahatlama egzersizi olduğunu ve kendinizi zorlayarak yapabileceğiniz bir görev olarak görmeniz doğru bir hareket değildir. Bu nedenle de ilk zamanlarda kısa kısa daha sonrasında ise daha uzun sürelerde meditasyon yapmanız tavsiye edilmektedir.

https://www.ifastin.com

0 YORUM
YORUM YAP