TAKİP ET
Meditasyon Teknikleri
Meditasyon Teknikleri

Meditasyon, bilimsel olarak insanın zihnini dinlendiren bir uygulama olarak ifade edilir. Özellikle günümüzde artan stresle birlikte pek çok insan meditasyonu bu soruna karşı bir panzehir olarak görür. Meditasyonun iyileştirici etkisi sayesinde zihinsel ve ruhsal olarak rahatlığa ulaşabilirsiniz.

Meditasyon günlük hayatın hızlı akışında kolayca uygulayabileceğiniz ve rahatlamanızı sağlayan bir yöntemdir. Genel olarak birçok insan meditasyonun iyileştirici etkisi ile tanıştıktan sonra düzenli olarak uygulamayı ister. Birçok türü ile karşınıza çıkan meditasyonu günün her saatinde kolayca yapabilirsiniz. Özellikle günlük işlerinizi bitirdiğinizde etkili bir dinlenme için meditasyonu tercih edebilirsiniz.

Genel olarak meditasyona başlayan birçok insan hangi sıklıkla yapması gerektiğini merak eder. Meditasyon uygulamalarında sürekli olarak tekrar yapmanız gerekmez. Ancak düzenli olarak meditasyon yapmak sosyal ve iş hayatı başta olmak üzere pek çok alanda size olumlu katkıda bulunur.

Birçok ortamda kolayca uygulanabilen meditasyonu evinizin konforunda yapmanız mümkündür. Farklı meditasyon türleri ve teknikleri arayan birçok insan deneyimlediği huzuru hepsinde görmeyi isteyebilirsiniz. Aşağıdaki meditasyon türlerini deneyerek size en uygun olana karar verebilirsiniz.

Odaklanma Meditasyonu

Meditasyonun temelinde odaklanma ve hissetme vardır. Farklı meditasyon türlerinde de karşınıza çıkan bu özellik aslında odaklanma meditasyonunda geniş bir yer kaplar. Bu meditasyon türünü uygularken gözünüzü kapatmak odaklanma açısından oldukça önemlidir. Odaklanma sayesinde dikkatinizi dağıtan tüm fikirleri bir kenara bırakabilirsiniz. Bu sayede odaklanmak istediğiniz nesneyi seçebilir ve meditasyona başlayabilirsiniz.

Meditasyona yeni başlayanlar için en zor kısım odaklanmadır. Uygulama yaptığınız sırada birçok nedenden dolayı odaklandığınız şeyden uzaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Bu esnada dikkatinizi dağıtan şeyden çıkarak, meditasyon uygulamasına en baştan başlamanız gerekir. Pes etmeden yeniden başlamak meditasyona alışma ve odaklanma için ilk kuraldır.

Farkındalık Meditasyonu

Genel olarak farkındalık meditasyonu birçok adlandırma ile karşınıza çıkar. İsim değişse de bu meditasyonun temelinde nefese odaklanmak vardır. Farkındalık meditasyonu çevrenize, nefesinize ve mevcut duruma olan farkındalığınızı artırır. Odaklanmayı öğrendiğiniz takdirde farkındalık meditasyonuna kolayca adapte olabilirsiniz.

Farkındalık meditasyonunun ilk şartı, nefesinizi takip etmenizdir. Nefes alıp verişinizi takip etmek ve hissetmek farkındalığınızın artmasını sağlar. Bu sayede tek bir nefes ile hayatınızın pek çok noktasında farkındalık kazanabilirsiniz.

Bu meditasyonu yaparken belli bir problem üzerine düşünmek, kendinizi değerlendirmek farkındalık meditasyonunun amacına ulaşmasını sağlar. Özellikle stres yönetimi ve panik atak gibi sorunlarda farkındalık meditasyonu sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Transandantal Meditasyon

Transandantal meditasyon tekniği, Maharishi Mahesh Yogi’nin öğretileriyle doğmuş bir tür olarak bilinir. Bu meditasyonun amacı, zihne ve farkındalığa odaklanmaktır. Transandantal meditasyon yönteminde zihnin herhangi bir kontrol altına girmeden bağımsız bir hale geçmesi hedeflenir. Bu yöntemle zihin farklı bir boyuta geçerek daha farklı ve özgür bir kimlik kazanır.

Transandantal meditasyon uygulaması zor olsa da günümüzde oldukça takip edilen bir tekniktir. Bu meditasyon yöntemini zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde her zaman uygulayabilirsiniz. Genel olarak transandantal meditasyonun günde iki kez ve 20 dakika şeklinde uygulanması tavsiye edilir.

https://www.ifastin.com/