TAKİP ET
Meditasyon Türleri
Meditasyon Türleri

Meditasyon uzun süreli etkileri ile hayatınızda geniş yer kaplayan uygulamalar arasında yer alır. Birçok insan düzenli olarak meditasyon yaptığında stresten arındığını ve hayata bakış açısının değiştiğini ifade eder. Günlük hayatınıza birçok olumlu katkı sunan meditasyon sayesinde çok daha huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Genel olarak meditasyonun temelinde odaklanmak ve uygulamaları tekrar etmek yer alır. Özellikle bazı meditasyon türlerinden etki görebilmeniz için düzenli olarak uygulama yapmanız gerekebilir. İnsan hayatına birçok olumlu etki ile gelen meditasyonu hayatınıza entegre ederek uzun vadeli faydalarını deneyimleyebilirsiniz.

Meditasyon genelde belli bir zamana ve mekana bağlı olarak gerçekleşir. Bunun yanı sıra, zaman ve mekan ayırt etmeyen meditasyon türleri de vardır. Farklı deneyimler arayanlar için birçok meditasyon tekniği bulunur. Aşağıda yer alan türler arasından size en uygun olanı seçerek meditasyonun iyileştirici gücünden yardım alabilirsiniz.

Zen Meditasyonu

Zen meditasyonu, çoğunlukla zazen olarak bilinir. Bu meditasyon çeşidi belli duruş ve adımlardan oluşan farklı türdür. Bu nedenle zen meditasyonunu yaparken eğitmen desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu meditasyon türünde asıl amaç rahat olacağınız bir pozisyon bularak, düşüncelerinizi yargılamadan zihninizde yolculuğa çıkmaktır.

Genel olarak zen meditasyonu birçok özelliği nedeni ile farkındalık meditasyonuna benzetilir. Zen meditasyonunu ondan ayıran en önemli özellik ise özel bir disiplin ve uygulama gerektirmesidir. Hem gevşeme hem de manevi duygular açısından zen meditasyonu etkili bir tercih olabilir.

Farkındalık Meditasyonu

Meditasyona başlayan birçok insan aslında kendini fark etmek için ilk adımı atmış olur. Genel olarak tüm uygulamalarda standart halini alan ilk şart odaklanmaktır. Farkındalık meditasyonu sayesinde kişi, nefesine ve kendine odaklanır. Nefes bilincini artıran bu meditasyon yöntemi uygulaması en kolay türler arasında yer alır.

Farkındalık meditasyonunda zaman ve mekan seçmenize gerek yoktur. Bir otobüste yolculuk yaparken ya da bir yerde sıra beklerken kolayca farkındalık meditasyonu yapabilirsiniz.

Progresif Gevşeme Meditasyonu

Progresif (ileri) gevşeme genelde vücut tarama meditasyonu olarak bilinir. Bu meditasyonun amacı, insanların gerginlik alanlarını bulmalarını sağlayarak çözüme ulaşmasına yardımcı olmaktır. Progresif meditasyon yöntemi ile insan vücudundaki gerginlikleri fark edebilir ve serbest kalmasını sağlayabilir.

Progresif meditasyon aynı zamanda insanın kendini gergin hissettiği anlarda da uygulayabileceği bir yöntemdir. Bu meditasyon türünün en önemli özelliği, bazı rahatsızlıkların tedavisinde etkin rol oynamasıdır. Özellikle kronik ağrılar için Progresif gevşeme iyi bir alternatif olabilir.

Transandantal Meditasyon

Transandantal meditasyon yönteminde uygulama yapan kişi çeşitli adımlar uygular. Bunların başında oturma ve kalkma hareketleri yer alır. Ruhsal bir meditasyon şekli olan transandantal için kişinin zihnini özgür bırakmayı başarmış olması gerekir.

Genel olarak transandantal meditasyon uygulamalarında oturma pozisyonu ve bir mantra geniş yer kaplar. Bu tekrarlanan sözcük sayesinde kişi odaklanmayı hızlandırır ve zihninin farklı bir boyuta geçmesini sağlar.  Transandantal meditasyon ile kişi hem manevi hem de ruhsal bir farkındalığa ulaşır. 

https://www.ifastin.com/