TAKİP ET
Meditasyon Yapılırken Hangi Tütsüler Kullanılmalıdır?
Meditasyon Yapılırken Hangi Tütsüler Kullanılmalıdır?

Meditasyon bireyin içsel dünyası ile ruhsal bir seyahate çıkması olarak tanımlanabilmektedir. Meditasyon insan üzerinde fiziksel ya da ruhsal pek çok etki sağlamaktadır. Bu içsel seyahat bazen oldukça zorlu bir deneyim olabilmektedir. Bu nedenle de bu ruhsal seyahate çıkabilmek adına bazen yardımcı olabilecek etkenlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bu açıdan da birçok teşvik edici etkenin varlığından bahsetmek yanlış olmamaktadır. Bu etkenler arasında ise tütsüler ve kokular oldukça önemli bir yere sahiptir. Kokular doğru kullanıldığı takdirde birçok fayda sağlayabilen, endişeyi ve kaygıyı götürebilen bir yapılanmaya sahip olmaktadır. Bu nedenle meditasyon yaparken tütsülerden faydalanmak size iyi hissettirecektir.

Örneğin, bazı kokular kişileri yatıştırıcı bir etkiye sahipken, bazı kokular daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır. Yani aslında meditasyon yaparken ihtiyacınız olan şeyin ne olduğunu kestirmek ve bu doğrultuda bir koku seçmek çok daha mantıklı olmaktadır. Bu nedenle birkaç tane kokuyu faydaları ile birlikte sizler için derledik.

Meditasyon Yapılırken Kullanılan Tütsüler ve Faydaları Nelerdir?

Günümüzde pek çok tütsü çeşidi bulunmaktadır. Bu tütsü çeşitlerinin birçoğunun birbirinden farklı özellikleri de bulunmaktadır. Tütsü kokusu meditasyon yaparken rahatlamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur. Tütsü kokusu ile meditasyon yaparken daha fazla adapte olabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Meditasyon yaparken hoşunuza giden tütsü kokusuyla ortamı hazırlayabilirsiniz.

Buhur

Sakinleştirici özelliğine sahip tütsüler arasında oldukça değerli bir yeri olan buhur, özellikle meditasyon için sıklıkla tercih edilmekte ve oldukça da işe yaramaktadır. Çünkü, buhur hem yağ olarak hem de tütsü çubuğu olarak kolaylıkla bulunabilmektedir ve genellikle barışı sembolize etmektedir. Ayrıca, buhur, stresi azaltır, endişeleri giderir ve çatışmaların çözülmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Adaçayı

Özellikle kabile kültürlerinde çok önemli kabul edilen adaçayı, şamanlar tarafından ruhsal bir temizlik anlamı taşımaktadır. Yaygın inanışlara göre, adaçayı yakmak kötü enerjileri temizler, kötücül ruhları kovar ve öfke, hastalık gibi birçok olumsuzluğu giderici bir özelliğe sahip olmaktadır. Bu nedenle de meditasyon yapılırken sıklıkla tercih edilen kokular arasındadır.

Tarçın

Bir ateş birleştirici olan ve tutkunun, sıcaklığın kokularını sunan tarçın, özellikle ateş elementiyle mücadele edilirken kullanılabilecek bir tütsü olmaktadır. Aynı zamanda da cinsellik isteğini tetikleyen yapısı ile birlikte ilişki esnasında mum yerine yakılabilir ya da meditasyon sırasında cinsellik ile ilgili çakrayı açmak için de kullanılabilmektedir.

Mür

Ruhsal bağlantılarla ilgili olduğu kabul edilebilecek olan bu nedenle de genellikle cenazelerde kullanılan mür, iyileşmeyi, yenilenmeyi, zihin farkındalığını açmayı ve gerçekliğin daha iyi anlaşılmasını sağlaması yönüyle tercih edilmektedir.

Kehribar

Diğer adı ile Amber, bilgiyle ve tarihle ilişkilendirilmektedir. Kişi eğer kendini keşfetmek istiyorsa bu keşif sürecine yardımcı olduğu düşünülen bir koku olmaktadır. Özellikle de kişinin kendini anlama serüveninin kolaylaşmasına katkı sağladığı düşünülmektedir.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP