TAKİP ET
Meditasyon Yapmak Ne İşe Yarar?
Meditasyon Yapmak Ne İşe Yarar?

Meditasyonun onlarca faydasının olduğu artık bilim dünyası tarafından da kabul edilmektedir ve bu farkındalık için kendinize ayıracağınız birkaç saat, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için çok önemli olmaktadır.

Meditasyon basitçe, belli tekniklerle oturup sessizce kendinizi, nefesinizi dinlediğiniz bir pratik olmaktadır. Hinduizm, Budizm, Sufizm gibi inanç sistemlerindeki yerini bir kenara bırakılmalı ve günlük hayatımıza katacağı şeylere odaklanmak gerekmektedir. Çünkü meditasyonun beyni kuvvetlendirdiği gibi, bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu bir zihin egzersizi olduğu gibi birçok inanış ve kanıt bulunmaktadır.

Özellikle son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar da meditasyonun pek çok hastalığa iyi geldiğini kanıtlamaktadır. Kısaca, meditasyonun sağladığı faydalara göz atalım.

Odaklanmak

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırmaya bakıldığında hiç meditasyon deneyimi olmayan kişilere üçer saatlik hızlı bir meditasyon eğitimi verilmiştir. Bu eğitimde verilen bilgilerin 16 hafta boyunca her gün 10 dakika meditasyon yapmak şeklinde uygulanması istenmiştir ve sürecin sonunda deneklerde odaklanma becerilerinin geliştiği gözlemlenmiştir.

Böylelikle özellikle şehir hayatının karmaşasında fazlaca uyarana maruz kalan zihinler için günde 10 dakika meditasyonun daha iyi odaklanmayı sağladığı bulgusuna ulaşılmaktadır.

Kaygı ve Depresyonla Savaş

2014 yılında Social Cognitive and Affective Neuroscience dergisinde yayınlanan bir başka çalışmaya bakıldığı takdirde, 4 gün boyunca kısa sürelerle meditasyon yapmayı deneyen 15 kişinin kaygı düzeylerinde ciddi oranda azalma tespit edildiği bulgusuna ulaşılmıştır.

Meditasyon yapmanın kalbi rahatlattığı, sakinleşmeyi sağladığı ve daha pozitif hissetmeye yardımcı olduğu, her gün düzenli yapılacak olan meditasyon pratiği ile depresyondan kurtulmanın bile mümkün olabileceği bulgularına rastlanmıştır.

Daha Az Stres, Daha Fazla Neşe

Richmond Üniversitesinde yapılan bir araştırmadan edinilen bilgilere göre, meditasyon deneyimi olan kişilerin, gösterilen rahatsız edici görsellere verdikleri tepkilerin bile daha az olduğu gözlemlenmektedir. Çalışmanın sonucuna göre, beynin duyguları yöneten kısmının meditasyon sayesinde stresin olumsuz etkilerinden arındırılabileceği kanısına varılmıştır. Düzenli meditasyon yapmak stres düzeyinizi azaltmakta, daha sağlıklı ve neşeli bireyler olmanızı sağlamaktadır.

Acıyı Azaltın

Meditasyon sayesinde rahatlayan ve beden farkındalığı kazanan kişinin acıya olan direncinin de arttığı ifade edilmektedir. 2011’de Wake Forest’ta yapılan bir araştırma, acıya ve ağrıya verilen tepkilerin, düzenli meditasyon pratiği sayesinde yaklaşık %50 azalabildiğini kanıtlar niteliktedir.

Daha Güçlü Bir Beyin

Meditasyon, beyindeki gri hücre sayısını artırarak beynin öğrenme, hafıza gibi işlevlerini kuvvetlendirmektedir. Psychiatry Research dergisinde 2011’de yayınlanan bir araştırmada daha önce hiç meditasyon pratiği olmayan kişiler üzerinden bir araştırma ortaya kondu. Sekiz haftalık bir meditasyon deneyiminden sonra beyin aktiviteleri tekrar taranan deneklerde gri madde sayısında önemli ölçüde artış gözlemlendiği ifade edildi.

Alzheimer’a Karşı Güçlü Bir Savunma

Meditasyon, aynı zamanda beyin deformasyonunu engelleyerek Alzheimer hastalığına karşı da koruma sağlamaktadır. Çünkü, beyin işlevlerini güçlendirmekte ve hafıza üzerinde olumlu etkiler doğurmaktadır.

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Bile Faydalı Olabilmektedir

Annals of Family Medicine’de 2012’de yapılan bir araştırma, meditasyonun bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. 50 yaş ve altı kişilerde yapılan deneyde düzenli meditasyon pratiğinin, tıpkı egzersiz gibi bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair bulgular elde edilmektedir.

Daha az stres, daha sağlıklı bir beden ya da hastalıklara karşı korunmak için; meditasyonu hayatınıza katmanız için çok fazla sebebinizin olduğu bu çalışmalar ile desteklenmektedir.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP