TAKİP ET
Meditasyonu Rutin Hale Getirebilmek İçin Öneriler
Meditasyonu Rutin Hale Getirebilmek İçin Öneriler

Günlük yaşam içerisinde daha dingin, daha enerjik olmak ve aradığınız huzuru bulabilmek için düzenli olarak meditasyon yapmak gerekir. Yaşamınızı dengeli ve düzenli hale getirmenize yardımcı olan meditasyonu günlük hayatın bir parçası haline getirmek mümkün. İşte, meditasyonu günlük rutinin bir parçası haline getirmek için öneriler.

Meditasyon, bedensel ve zihinsel olarak ana odaklanarak bilinçli farkındalığı artırmak için uygulanan şifalama yöntemidir. Meditasyon ile yaşamımızdaki kişilerle ilişkilerimizi sağlamlaştırabilir, daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Dikkatinizi içinde bulunduğunuz ana yöneltebilir, odaklanma problemlerinizin önüne geçebilirsiniz. Daha iyi bir uyku çekebilir, duygusal iniş çıkışlarla daha rahat baş edebilirsiniz. Daha sakin bir zihinle olaylara daha geniş açılardan bakabilirsiniz.

Meditasyonu Alışkanlık Haline Getirmek İçin Tavsiyeler

Meditasyon disiplin, özveri ve zaman isteyen bir şifalama yöntemidir. Meditasyonu günlük hayatın rutin bir parçası haline getirmek fiziksel ve zihinsel açıdan pek çok fayda sağlar. Meditasyonu günlük yaşamın bir parçası haline getirmek için bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden yararlanarak meditasyonu hayatınızın önemli bir parçası haline dönüştürebilirsiniz.

Her Zaman Aynı Saatlerde Meditasyon Yapmak

Meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmek için her zaman aynı saatleri tercih etmek yerinde olacaktır. Bu nedenle meditasyon için sabah saatlerini tercih etmek uygun olabilir. Sabah saatlerinde günlük planınızda uygun olan bir saat dilimini seçerek her gün aynı saatte meditasyon yaparak zamanla alışkanlık edinebilirsiniz. Sabah saatlerinde düzenli olarak meditasyon yapmaya başladığınızda günün geri kalanında huzurlu ve rahat olduğunuzu rahatlıkla görebilirsiniz.

Hatırlatıcılardan Yardım Alabilirsiniz

Bir davranışı alışkanlık haline getirmek uzun zaman alabilir. Meditasyonu alışkanlık haline getirme sürecine hız kazandırmak için telefon, bilgisayar veya not defterine hatırlatıcı notlar koyarak zihninize meditasyon yapmanız gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Bu durumda karşınıza farklı noktalarda meditasyon hatırlatması çıkacaktır. Bu durumda meditasyonu alışkanlık haline getirmeniz kolaylaşacaktır.

Meditasyon Sonrası Kendini Ödüllendir

Bir davranış veya tutumu alışkanlık haline getirememenin en önemli nedeni motivasyonu kaybetmektir. Motivasyonunuzu kaybetmemek ve meditasyonu alışkanlık haline getirmek için yapabileceğiniz en iyi metotlardan biri kendini ödüllendirmektir. Ödüller, davranışların tekrarlama sıklığını çoğaltır. Kendinizi ödüllenmiş hissettiğinizde mutlu olursunuz ve o eylemi yapmak için motive hissedersiniz. Kendinizi ödüllendirdiğinizde iyi hissedeceğiniz için aynı eylemi tekrar tekrar yapmak isteyeceksiniz. Bu sebeple meditasyon sonrasında kendinizi ödüllendirirseniz meditasyonu daha rahat alışkanlık haline getirebilirsiniz.

İsteksizliğin Nedenine Odaklan

Meditasyon yapmak konusunda bazı durumlarda isteksiz olabiliriz. Yorgunluğu, yoğunluğu bahane ederek meditasyona ihtiyaç duysak bile yapmak istemeyebiliriz. Bu gibi durumlarda isteksizliğin nedenine doğru yolculuk yaptığınızda meditasyon yapmanıza engelleyen detayları keşfetmiş olursunuz.

Mükemmel Anı Bekleme

Bir eylemi yapmak için tüm koşulların elverişli olmasını bekleriz. İdeal şartları sağlamadıkça o eyleme başlamak istemeyiz. Her zaman ideal koşulları sağlayamayacağımız için bu durum meditasyon yapmamıza engel olur. Ancak burada mükemmel koşulların her zaman olamayacağını keşfetmektir. Beklentiyi çok yüksekte tutmadan atılan ilk adım sizi ileriye taşıyacaktır.

https://www.ifastin.com/