TAKİP ET
Meditasyonun Dikkat Eksikliğine Etkileri
Meditasyonun Dikkat Eksikliğine Etkileri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite günümüzün en yaygın problemlerinden birisi olmaktadır. Tahminlere göre toplumun en az %5’ine Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) teşhisi konmaktadır. İlaçla tedavi yaygın olsa da son zamanlarda dünya genelinde alternatif tedavi yöntemlerine talep artmaktadır.

Bu yöntemlerden biri de meditasyon olmaktadır. Tabii, bu demek değil ki meditasyon yapmak her koşulda ilacın yerine geçen bir terapi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Her tıbbi durumun bir seviyesi vardır ve herkesin kendi için bulabildiği çözümler değişiklik göstermektedir.

Değişim ve Farkındalık

Farkındalık bir insanın sahip olması gereken en önemli yetilerden biri olmaktadır. Farkındalıkla birlikte doğmaktayız. Ancak toplum yargıları, aile baskıları ve çevresel etkiler sebebi ile farkındalığımız ilerleyen yaşlarımızda körelebilmektedir ve tüm bu uyaranlara rağmen farkındalığı dinç tutmak ve genişletmeye devam etmek ise zor olabilmektedir ama unutulmamalıdır ki hayatımız bizim elimizdedir. Yani aslında ortada bir güç var ancak bu güce eşit şekilde erişemiyoruz.

Bu güç bazen doktorlarda, bazen ilaçlarda bazen ise tamamıyla kendimizde olabilmektedir. Örneğin, DEHB teşhisi konan ve yeşil reçeteli bir ilaca başlayan birini düşünelim. Bu kişi ilaçlarını içtiğinde okulda dersleri daha iyi dinlemeye, dersteki dikkat süresini arttırmaya başlayacaktır yani aslında akademik olarak istenilen duruma gelebilecektir. Ancak aynı zamanda bu durum endişe vericide olabilmektedir.

Bunun nedeni, DEHB gibi durumlar için kullanılan ilaçlar, dikkati olması gereken seviyeye getirirken beyni baskı altına alarak uyaranlara karşı tepkisizliğe sebep olabilmektedir. Mesela ilaçları kullanan biri artık kahkahalarla gülemeyebilir, tepkileri kısıtlı kalabilir, cevapları ruhsuz ve kısa olabilir ve bu da endişe verici bir durumun oluşmasına neden olabilir.

DEHB ile Meditasyonlu Mücadele

Ancak, ilaçlara gelmeden önce kişinin gücü kendinde bulması ve meditasyon uygulaması gibi egzersizlere adım atması ilk aşamada çok daha pozitif bir etki yaratabilmektedir. Çünkü meditasyon sayesinde özellikle doğru nefes almayı öğrendikten sonra hayatınızdaki değişimler olumlu olabilmektedir.

DEHB ile mücadele ederken meditasyon yapacaksanız ve daha önce hiç meditasyon yapmadıysanız ilk başta 15 günlük bir meditasyon denemeleri serisi yapmak mantıklı bir harekete olabilmektedir. Bu sayede kendinizi meditasyona hazırlamak ve meditasyonun ne olduğunu anlamak için kendinize bir vakit tanımış olursunuz ve daha sonrasında meditasyonun işe yaradığını fark ederseniz de devam ederek belki de ilaç aşamasına gelmeden hayatınızın dengesini sağlayabilirsiniz.

Mesela ilk günlerde 3 dakika ile başlayıp daha sonrasında bu süreyi 10 dakikaya çıkararak belki de ilaç kullanmaya bile gerek kalmadan hayatınızın dengesini kurabilirsiniz. Üstelik her gün meditasyon yapmanıza bile gerek kalmadan haftada birkaç kez meditasyon yaparak bile iç dengenizi bulmanız ve ilaçlara ihtiyaç duymamanız mümkün hale gelebilmektedir. Aynı zamanda meditasyonunuzun planını kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Mesela, nefes alıp bekleme, düşünerek karar verme gibi özel konular üzerinde çalışabilir ve bunu çeşitlendirebilirsiniz.

İnanın bu mutluluğu anlatmaya kelimeler bile yetmeyecektir. Çünkü, meditasyon, disiplin, istikrar ve sabır gerektiren içsel bir yolculuktur ve bu yolculukta kazandıklarınız birbirini doğurarak büyüyen ve içselleştikçe daha faydalı olan birer hediye haline gelmektedir.

Unutmayın, kendinize ve çevrenize bir güzellik yaparak, her gün 10 dakika meditasyon yaparsanız içsel huzurunuza kavuşmanın o eşsiz hazzını yaşayabilirsiniz.

https://www.ifastin.com

0 YORUM
YORUM YAP