TAKİP ET
Meditasyonun İnsan Beyni Üzerindeki Etkileri
Meditasyonun İnsan Beyni Üzerindeki Etkileri

Günlük yaşamın temposu içerisinde hem zihnimiz hem de bedenimiz yorulur. Zihnin dinlendirilmemesi, stres ve diğer problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle zihin için pek çok yönteme başvurulabilir. Bunlardan biri de meditasyondur.

Stresi Azaltır

Meditasyon zihnin boşaltılması ve dinlendirilmesi için etkili bir şifalama yöntemidir. Meditasyon düzenli yapıldığı durumlarda beyin üzerinde olumlu etkiler yaratır. Meditasyon insanın ruh ve zihin gelişimi başta olmak üzere birçok alanda iyileştirici özelliktedir. Meditasyon kişi üzerindeki stresi ve kötü enerjiyi alarak daha pozitif ve olumlu düşünmeye yönlendirir.

Meditasyon zihnin boşaltılması açısından fayda sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca kişinin hayata bakış açısını değiştirerek farkındalığını artırır. Günlük hayatta karşılaşılabilecek kötü olaylar, stresli anlar ve panik karşısında daha sakin kalmayı ve olaylara karşı daha dayanıklı olmayı sağlar.

Depresyona Karşı Etkilidir

Meditasyon tıpkı stresli durumlarda duygu durumunuzu koruduğu gibi depresyona karşı da etki sağlar. Meditasyon yaşadığımız travmatik ve korkutucu olaylar karşısında sinirsel bağlarımızı gevşetir. Günlük yaşamda benzer durumlarla karşılaştığımızda ise bu durumdan korunmanıza yardımcı olur. Daha sübjektif düşünmek yerine olaylara daha objektif bakılabilmesine katkı sağlar.

Meditasyon ile olaylar karşısında kendimizi daha güvende hissederiz. Olaylara daha mantıklı bakmaya başladığımız için beynimizin değerlendirme mekanizması olaylara farklı bakış açıları kazandırır.

Odaklanmayı Artırır

Günlük yaşamda çok fazla bizi meşgul edecek olay veya nesne var. Hem beden hem de ruh olarak gün içerisinde pek çok uyarana maruz kalırız. Bu nedenle dikkat ve odaklanma konusunda zorluk yaşayabiliriz. Meditasyon anda kalmanızı sağlayarak sizi o ana odaklamaya çalışır. Bu sayede günlük yaşamda da odağınızın artmasına yardımcı olur. 

Hafızayı Güçlendirir

Meditasyon odaklanmayı artırmanın yanı sıra hafızayı da güçlendiren özelliktedir. Meditasyon dikkat dağıtan beyin dalgalarını azaltıp düzeltir. Bu sayede beynin üretkenliği artar ve kısa sürede hafıza güçlenir. Meditasyon yapan insanlar yeni bilgileri hızla hatırlama ve birleştirme konusunda yeteneklerini geliştirir.

Yaratıcılığı Artırır

Meditasyon odaklanmayı ve farkındalığı artıran bir uygulamadır. Özellikle farkındalık meditasyonu zihni yeni fikirlere daha açık hale getirir. Böylece bakış açınız genişler ve olaylara farklı perspektiflerden bakılabilir. Farkındalığın geniş perspektifi olaylara karşı dayanıklılığı artırır. Stres ve şüpheye karşı dayanıklılığın artmasına yardımcı olur. Daha kolay odaklanmayı destekler.

Meditasyon ve Empati Yeteneği

Meditasyon insanlara karşı empati ve şefkat geliştirmeye yardımcı olur. Meditasyon kendinizi tanımanızı ve keşfetmenizi sağlar. Kendinizi keşfettiğinizde karşınızdaki insanları daha rahat anlayabilir ve empati kurabilirsiniz. Böylece insanlarla daha doğru iletişim kurabilirsiniz.

Şefkat Duygusunu Geliştirir

Duygu durumunu kontrol eden beynin bölümü amigdala düzenli şefkat meditasyonu karşılığında farklı bir tepki geliştirir. Meditasyon esnasında aktivitelerin daha senkronize ve düzenli gerçekleşmesi sonucunda amigdala gelişir. Kendinize şefkat gösterdiğinizde daha anlayışlı hale gelirsiniz. Böylece hem kendinize hem de başkalarına karşı daha anlayışlı hale gelirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP