TAKİP ET
Metta Meditasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?
Metta Meditasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Stresli ve yoğun tempolu yaşam şartları, kişilerin ruhsal dengesini korumasını ve iç huzuru bulmalarını giderek zorlaştırmaktadır. Meditasyon, bu tür zorluklarla başa çıkmak ve zihni sakinleştirmek için etkili bir araç olarak kendini kanıtlamıştır. Sevgi ve iyilik meditasyonu olarak da bilinen metta meditasyonu günümüzde pek çok kişi tarafından uygulanan meditasyon türlerinden biridir. Peki, metta meditasyonu nedir, nasıl yapılır?

Metta Meditasyonu Nedir?

Metta meditasyonu, kökeni Budist geleneğine dayanan meditasyon türüdür. Pali dilinde sevgi anlamına gelen metta kelimesinin anlamını taşıyan bu meditasyon türü, kişilerin içindeki sevgi ve merhamet duygularını iyileştirmeyi ve geliştirmeyi hedefler.

Metta meditasyonu, kendinizi ve diğer tüm varlıklara duyduğunuz evrensel sevgi ve bağlılık hissini güçlendirmeyi amaçlar. Bu meditasyon; kin, öfke ve nefret gibi duyguların yerine sevgi, şefkat ve hoşgörü duyulmasını teşvik ederek daha olumlu bir zihinsel durum ve davranış biçimi geliştirmeye destek olur.

Yaşamın stresinden uzaklaşmaya olanak sağlayan metta meditasyonu; depresyon, travma sonrası stres bozuklukları, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Pozitif duyguları artırdığı bilinen metta meditasyonu, düzenli olarak uygulandığında kişilerin kendilerine ve çevresindeki diğer varlıklara karşı duyduğu şefkatin ve hoşgörünün artmasını sağlar.

Metta Meditasyonu Faydaları Nelerdir?

Kişilerdeki sevgi, merhamet ve hoşgörü duygularının artmasını sağlayan metta meditasyonunun temel amacı; öfke, nefret ve kin gibi olumsuz duyguların azaltılmasıdır. Metta meditasyonu, duygusal dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Metta meditasyonu uygulaması düzenli olarak yapıldığında stres seviyesini azaltabilir ve zihni sakinleştirerek iç huzurun artmasını sağlar. Metta meditasyon türü, sevgi, şefkat ve merhamet duygularını besleyerek kişinin kendine ve çevresine karşı daha olumlu bir tutum geliştirmesine yardımcı olur.

Düzenli metta meditasyonu uygulaması, kişinin empati duygusunun gelişmesine destek olarak uyku kalitesinin iyileştirilmesine destek olur. Metta meditasyonu düzenli uygulanması halinde kişiler arasındaki sevgi ve şefkat ilişkilerini artırır.

Metta Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Metta meditasyonu uygulama açısından son derece pratik bir meditasyon türüdür. Diğer meditasyon türlerinde olduğu gibi adımları takip ederek rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Gözlerinizi kapatarak rahat bir biçimde oturun veya uzanın. Yavaşça ve derin bir bicinde nefes alıp vererek vücudunuzun gevşemesini sağlayın.

Pozisyonunuzu alıp gevşediğinizi hissettiğiniz anda “Kendime sevgi ve şefkat diliyorum. Mutlu olayım, huzurlu olayım, sağlıklı olayım, güvende olayım" gibi kendinize iyilik dilekleri gönderin. Dileklerinizi gönderdikten sonra sevdiğiniz kişiyi zihninizde canlandırarak ona karşı iyilik dilekleri gönderin. Ardından arkadaşlarınıza, ailenize, tanıdıklarınıza iyilik dilekleri gönderin.

Daha sonra nötr olduğunuz veya hoşlanmadığınız birisi için sevgi ve şefkat duyguları beslemeye çalışın. Son olarak çevrenizdeki tüm varlıklar için, hatta düşmanlarınız için bile sevgi, şefkat ve iyilik dilekleri göndermeyi deneyin. Meditasyonu bitirirken tekrar kendinize yönelerek iç huzuru hissedin. 

https://www.ifastin.com/