TAKİP ET
Metta Meditasyonu Nedir?
Metta Meditasyonu Nedir?

Yaygın bir inanışa göre meditasyonlar belirli dinlerin dinsel ritüelleri olmaktadır. Ancak gerçek tam olarak bu şekilde gerçekleşmemektedir. Elbette ki bazı dinlerde meditasyon bir tür ritüel olarak kabul edilmektedir. Dinin içinde bazen bir ibadet yöntemi olarak bile geçebilme ihtimali bulunabilmektedir ama meditasyon geçmişten günümüze aslında bir zihin rahatlatma tekniği olarak gelmektedir. Yani meditasyon bireyleri içsel bir yolculuğa çıkararak kişilerin kendilerini keşfetmelerini ve içlerindeki iyilikleri bulmalarını sağlama amacına hizmet eden ruhsal, zihinsel, bedensel ve duyusal bir yöntem, teknik, sistematik olmaktadır.

Pali dilinde nezaket, iyi niyet anlamlarına gelen “metta” kelimesinden gelen aynı adlı bu meditasyonun amacı da aslında bu olmaktadır. Yani aslında nezaket ve iyi niyet temelli bir kurgulanmaya adapte olmaktadır. Metta meditasyonu bireylerin içlerindeki nezaketin uyandırılması için yapılan bir tür teknik, yöntem yani aslında bir meditasyondur ve sevgiden doğan şefkati temsil eden bir yapılanmaya sahip olmaktadır. Bu nedenle de metta meditasyonu aslında sevgi ve nezaketin birleşimine ulaşılması için kat edilen yoldur.

Metta Meditasyonu Nasıl Yapılırsa Daha Verimli Olur?

Metta meditasyonu yapılış açısından çok zorlu bir meditasyon olmamaktadır. Diğer birçok meditasyonda olduğu gibi belirli adımları vardır ve bu adımları atarak nezaket ve sevgiye ulaşılmak amaçlanmaktadır. Bu adımlar ise kısaca şöyledir; metta meditasyonuna başlamadan önce ilk olarak birey kendine rahat bir pozisyon bulmalıdır ki meditasyonun rahatlatıcı kollarına kendini bırakabilsin. Birey kendine göre rahat olan bu pozisyonu aldıktan sonra ise ellerini dizlerinin üzerine koymalı ve gözlerini kapatmalıdır. Bu sayede kendi ile baş başa kalabilecektir.

Daha sonrasında kalbinden kendine doğru sevginin, nezaketin ve şefkatin aktığını düşünmelidir. Çünkü, mettada öncelik kişinin kendi mutluluğudur. Unutulmamalı ki kişi kendini mutlu edemezse başkasını da mutlu edemez. Önce kişinin kendisi ışık olmalıdır ki diğerlerinin önünü aydınlatsın.

Metta meditasyonu yapılırken kişi kendini hayal ederek; mutlu olayım, iyi olayım, emniyette olayım, huzur ve güven içinde olayım diyerek içinden veya dışından bu sözleri tekrar etmelidir. Eğer kalbindeki nezaketi, sevgiyi, şefkati büyütebilir ve kendi ışığınızı daha parlak hale getirebilirseniz o zaman da sevdikleriniz hayal ederek; mutlu olsun, emniyette olsun, huzur ve güven içinde olsun diyebilirsiniz. Unutmayın evrene ne kadar iyi dilek ve olumlu dönüş yaparsanız karşılığını da o kadar çok alırsınız.

Bunun dışında aynı şeyleri olumlu ya da olumsuz bir duygu hissetmediğiniz birini hayal ederek de söyleyin ardından da nefret ettiğiniz biri için söyleyin. Başta çok zor olsa da zaman içerisinde ışığınız büyüdükçe karanlığınızın yok olduğunu göreceksiniz.

Son olarak ise bu dilekleri tüm canlılar için dileyin ve gözlerinizi açın. İlk zamanlarda fark etmeseniz de zaman içerisinde mutluluğunuzun, sevginizin, şefkatinizin arttığını göreceksiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP