TAKİP ET
Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Teknikleri
Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Teknikleri

Mindfulness bilinçli farkındalık, gündelik yaşam içerisinde gerçekleşen deneyimleri yargılamadan oldukları gibi kabul ederek anda kalabilme durumudur. Çeşitli pratiklerle geliştirilebilen bir yaşam yeteneği olan mindfulness, rutin yaşamı dengeler. Vücudu ve zihni özgür kılabilmek sayesinde kontrolsüz hisleri, karmaşık düşünceleri ve dinamik hayatı anlamlandırmaya ve sade bir şekilde yaşamaya olanak verir.  Duru bir zihin ve açık algılar, hislerinizi ve zihinsel dalgalanmalarınızı kontrol edip kendinizi hoşgörüyle karşılamanızı mümkün kılar. İşte bilinçli farkındalık teknikleri

Şimdiki zamanı olduğu gibi yaşamamızı sağlamak için çeşitli meditasyon teknikleri vardır. Meditasyon ile dikkat dağınıklığınızı önleyerek içinde bulunduğunuz ana odaklanabilir ve yaşamın hızlı temposunda hislerinizi daha kolay anlayabilirsiniz. Daha durgun bir zihin ile farklı bakış açıları yakalayabilir, duygularınızdaki iniş çıkışları daha rahat kontrol edebilirsiniz.

Mindfulness Egzersizleri

Mindfulness, yaşamın hızlı temposuna ayak uydurmaya çalışırken karşılaştığımız deneyimleri anlayarak, kendimize ve çevremizdeki insanlara hoşgörüyle yaklaşmamızı sağlayan bir şifa metodudur. Bu metodu günlük yaşamın rutini haline getirmek; fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan pek çok açıdan yarar sağlar. Nefes ve odaklanma teknikleri ile algıları açmaya ve dikkati şimdiki ana yönlendirmeye yardımcı olur.

Zamanı ve yaşamı kaçırma kaygıları olmadan, her anın kıymetini bilerek dünyayla bağ kurabilmek ve kendimize yer edinebilmek yaşamımızın önemli bir parçasıdır. Geçmişteki yaşantımız ve gelecek ile ilgili kaygılarımız şimdiki anda kalmayı zorlaştırabilir. Bu sebeple zihni meşgul eden geçmiş ve gelecek, sizi yaşanılan andan uzaklaştırır. Bu durumda şimdiki zaman deneyimlerini algılamak ve huzurlu bir yaşam sürmek için öz anlayış ve bilinçli farkındalık tekniklerini alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Bilinçli Nefes Tekniği

Bilinçli nefes tekniği, çevresel faktörlerden etkilenmemek ve hisleri sakince yaşayabilmek için, gözlerinizi kapatıp ilginizi akıştaki hareketlere ve nefesinize vererek odaklanabilme stratejisidir. Bilinçli nefes egzersizini, nefesinizin göğüs kafesinizden karnınıza nasıl geçtiğine odaklanıp yerini bulmaya çalışarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda burnunuzdan aldığınız nefesin soğuk hissini fark edebilirsiniz. Böylelikle nefesinizin gezindiği yerlerinizle ve kendinizle bağ kurabilirsiniz.

Odaklanarak Gözlemleme Tekniği

En etkili bilinçli farkındalık uygulamalarından biri olan odaklanarak gözlemleme tekniği, uygulanması en rahat ve kolay mindfulness yöntemidir. Gözlerinizi belirlediğiniz bir noktada sabitleyerek zihninizdeki karmaşık düşünceleri düzenleyebilirsiniz.

Odaklanarak gözlemleme tekniğini uygularken, göz alıcı bir nesneye gözlerinizi çevirerek odağınızı yalnızca bu nesneye verebilirsiniz. Nesnenin özelliklerine odaklanmanıza gerek olmadan yalnızca nesneye uzun süre bakabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu ve farkındalığınızı ve anda nasıl bulunduğunuzu keşfedebilmek için tekniği günde birkaç dakikanızı vererek düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.  

Mırıldanma Nefesi Tekniği

Öz anlayış ve farkındalık hakkında gelişim göstermeye olanak veren bir başka egzersiz tekniği ise mırıldanma nefes tekniğidir. Mırıldanma nefes tekniğini, gözlerinizi karanlığı görecek şekilde kapatıp burnunuzdan sakin ve derin nefesler alarak uygulayabilirsiniz. Uygulamaya ellerinizle kulaklarınızı kapatarak nefesinizi hissetmeye odaklanabilirsiniz. Her nefes verişinizde mırıldanarak hem sesinize hem de nefesinize kulak kesilebilirsiniz. Nefes verdikten hemen sonra nefesinizi tutarak zihninizin anda nasıl kalabildiğini deneyimleyerek keşfedebilirsiniz.

https://www.ifastin.com/