TAKİP ET
Mindfulness Meditasyon Nasıl Yapılır?
Mindfulness Meditasyon Nasıl Yapılır?

Mindfulness meditasyon bilinçaltına odaklanarak zihninizi kontrol etmeyi sağlayan ve düşüncelerinize odaklanan bir uygulamadır. Bu meditasyonu yapan kişi o esnada bulunduğu düşünce ve durumlara odaklanır. Bu sayede kişinin durumlara karşı farkındalığı oluşur.

Mindfulness meditasyon tekniğinde uygulama yapan kişi mevcut durumu kabul ederek ve fark ederek işleme başlar. Kişinin kendine dışarıdan bir gözle baktığı bu meditasyon yönteminin asıl amacı kişinin kendi özüne ulaşmasıdır.

Bu meditasyon tekniğinde başarıya ulaşmanız için anlamanız gereken iki boyut bulunur. Öncelikle kişi meditasyon esnasında, o anda bulunduğu ortam ve durumları kabul etmekle işe başlar. İkinci boyutta ise kazanılan farkındalığı kavrayarak anlamaya çalışır. Durumu fark edip, kabul etmek mindfulness meditasyonunun özünü oluşturur.

Meditasyon ile hayatına farklı bir anlam katmak isteyen birçok insan tüm aşamalar hakkında bilgi sahibi olmayı ister. Mindfulness meditasyonunun nasıl yapılacağını merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Mindfulness ile Nefes Alma

Mindfulness meditasyonuna başlamak için öncelikle bulunduğunuz yerde dik oturun. Ortam müsait ise kafanızı yukarıya doğru, omuzlarınızı açık bir şekilde bırakın. Son olarak kendine güvenen bir duruş pozisyonu ayarlayarak uygulamaya başlayabilirsiniz.

Normal bir şekilde günlük hayatta nasıl nefes alıyorsanız o şekilde egzersiz yapmaya başlayın. Bu esnada nefes alırken fiziksel olarak hislerinize odaklanın.

Zihniniz mindfulness meditasyonu esnasında başka yerlere odaklanabilir. Böyle anlarda ufak bir gülümseme ve nefes egzersizi ile uygulamaya kaldığınız yerden devam edin.

Nefes alış ve verişini esnasında doğal bir şekilde nefes almanızda fayda var. Bu nedenle nefes rutinini değiştirmek için çaba harcamayın.

Mindfulness ile Bedeni Gözlemleme

Meditasyon sırasında bedeninizin bir bütün olarak farkına varın ve daha geniş bir algı ile kendinize bakın. Uygulama esnasında yaptığınız her bir hareketin bedeninizdeki yansımasını gözlemleyin.

Zaman geçtikçe meditasyon yaptığınız sırada bedeninizde çeşitli değişimler görülecektir. Mindfulness meditasyonunda dikkatiniz başka bir yöne kaydığında nazikçe bedeninize tekrar odaklanmayı unutmayın.

Meditasyon yaparken bedeninizin herhangi bir bölgesinde rahatsızlık hissederseniz dikkatinizi bu bölgeye yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda bu sırada nefesinizin o bölgede gerçekleştiğini hayal edin.

Mindfulness ile Sesleri Dinleme

Meditasyon yaparken seslere karşı duyarlı olun ve seslerin zihninizi nasıl etkilediğini hissedin. Bu sırada seslerin yüksekliğine, tizliğine ve netliğine de odaklanmayı ihmal etmeyin.

Meditasyon yaptığınız süre boyunca sesler değişeceği için bu değişimleri fark etmeye odaklanın. Daha sonra sessizliğe kilitlenerek, buradaki sessizliği dinleyin.

Dikkatinizi sesler üzerinde tutarak seslerin size gelmesini bekleyin ve sabırlı olun.

 

Mindfulness ile Farkındalığınızı Genişletme

Mindfulness meditasyonunun son aşamasında dikkatinizin baskın olduğu yere odaklanın. Odaklandığınız yer ses, beden ya da etraftaki herhangi bir şey olabilir.

Dikkatiniz uygulama sırasında başka bir yere kayabilir. Böyle anlarda meditasyonu bozmadan nefes alışınıza odaklanabilirsiniz.

Farkındalığınızı genişletmek için tüm bedeninizin ve çevrenizin farkına varın. Genişletme sırasında tüm hislerinizi, bedeninizi ve her şeyi fark etmeye başlayın. 

Meditasyonun son aşaması biraz zor gelebilir. Bu sırada gidebildiğiniz kadar ilerlemeye devam ederek, odaklanmayı ihmal etmeyin. 

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP