TAKİP ET
Mindfulness Meditasyon Nedir?
Mindfulness Meditasyon Nedir?

Mindfulness meditasyon en basit anlamı ile bilinçaltına odaklanan bir uygulama şeklidir. Bu meditasyon türünde kişi, o anda yaşadığı gerçeklere odaklanarak farkında olmaya başlar. Mindfulness meditasyon şeklinde de bu farkında olma hali ortaya çıkarılır. Meditasyon esnasında mevcut düşünce ve durumların farkına varan kişi, meditasyon boyunca yargılama yapmadan olanı kabul eder. Farkındalık geliştirme ve kabul etme durumu mindfulness meditasyonun temelini oluşturur.

Mindfulness meditasyon tekniğinde anlaşılması gereken iki boyut vardır. Bu ilk boyut kişinin o an içinde bulunduğu durum ve olayların farkına varmaktan ibarettir. İkinci boyutta ise kişi kazandığı farkındalığın ne anlama geldiğini kavramaya çalışır. Genel olarak mindfulness meditasyon farkına varmak ve farkına vardığı durumu kabul etme sentezinden meydana gelir.

Genel olarak birçok insan farkındalık meditasyonu ile mindfulness meditasyonun aynı olduğunu düşünür. Her ikisinde farkındalık ön plana çıksa da mindfulness birçok özelliği ile farkındalık meditasyonundan ayrılır.

Mindfulness meditasyon türünde kişinin amacı dikkatinin gittiği yönü yönetmektir. Bu durum genelde araba kullanırken direksiyonun yönünü ayarlamaya benzetilir. Bu meditasyonu yaparken kişinin algılarını en yüksek seviyede açması başarıya ulaşmak için önemlidir. Algı açıklığı ile birlikte zihinden geçen düşünceleri, vücudun hissettiklerini ve etrafında gerçekleşen tüm olayları fark ederek sorgulamadan kabul etmek gerekir.

Mindfulness Meditasyon Nasıl Yapılır?

Mindfulness meditasyonu ile kişi zihnini fark ederek yöneteceği kısımlara odaklanır. Herkesin kolay bir şekilde yapacağı mindfulness meditasyonu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle dik oturun ve yapabiliyorsanız kafanızı yukarıya doğru tutun. Bu aşamadan sonra omuzlarınızın açık ve kendine güvenen bir duruşta olmasını sağlayın.

Normal bir şekilde her zamanki gibi nefes alarak fiziksel hislerinize odaklanabilirsiniz. Nefes aldığınız esnada vücudunuzu hissetmeye ve nefes aldığınız yeri belirlemeye odaklanın.

Zihniniz meditasyon esnasında başka yerlere odaklanabilir ya da farklı düşüncelerle karşılaşabilir. Bu esnada gülümseyin ve nazik bir şekilde nefes hareketlerinize devam edin. Unutmayın ki meditasyonda pes etmeden tekrar odaklanmaya çalışmak başarmanın en önemli adımıdır.

Meditasyon esnasında kendinizin ve etrafınızdakilerin farkına varın. Tüm hislerinizi ve bedeninizi dışarıdan bir gözle izliyormuş gibi odaklanmaya çalışın.

Mindfulness meditasyonu esnasında etrafınızdaki seslere karşı duyarlı olun. Ses yüksekliğine ve niteliğine odaklanarak değişimi gözlemleyin.

Meditasyon sırasında seslerin içindeki sessizliğe odaklanarak, dikkatinizi sesin üzerinde tutun. Daha sonra seslerden uzaklaşarak kendi iç dünyanıza odaklanın.

Düşüncelerinize yoğunlaşırken kendi varlığınızı bir kenara bırakıp dışarıdan bir göz gibi inceleme yapın. Bu esnada düşüncelerinizin sadece düşünce olduğunu fark edip, gerçekle aynı olmadığının bilincinde olun.

Daha sonra farkındalığı genişletmek için çevrenize odaklanın. Bu esnada hislerinizi, kokuları, etraftaki her şeyi incelemeye alın.

Başlangıç için mindfulness egzersizi biraz zor gelebilir ve odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu esnada kendinizi zorlamadan tekrar meditasyon adımlarını uygulamayı deneyin. Başarma ihtimalinize odaklanarak meditasyonu amacına ulaştırabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP