TAKİP ET
Mindfulness Meditasyonu Faydaları | Mindfulness Ne İşe Yarar?
Mindfulness Meditasyonu Faydaları | Mindfulness Ne İşe Yarar?

Mindfulness (Farkındalık) meditasyonu sizi yoran olumsuz düşünceleri zihninizden uzaklaştırmanıza yardımcı olan bir çeşit zihin egzersizidir. Mindfulness meditasyonu zihninizi rahatlatmanın yanında vücudunuzu da gevşetir ve her açıdan sizi daha iyi bir noktaya taşır. 

Mindfulness yani farkındalık meditasyonu, adından da anlaşılacağı üzere, meditasyonu farkındalık alıştırmaları ile birleştirir. Farkındalık ise ana odaklandığımız bir ruh hali ve zihin açıklığı olarak tanımlanabilir. Şimdiye odaklandığımızda ve belli bir farkındalığa ulaştığımızda düşüncelerimizi, duygularımızı ve hislerimizi önyargısız ve kendimizi eleştirmeden kabullenebiliriz. Mindfulness meditasyonu ise bu noktaya ulaşmamızda bize gerekli yolu açar.

Mindfulness meditasyonunu uygulayabileceğiniz değişik teknikler mevcuttur. Genelde bu meditasyonun temelinde derin nefes alıp vermek yatar ve diğer bazı meditasyonlar gibi mum ya da yağ tarzı meditasyon gereçlerine ihtiyaç duymazsınız. Mindfulness meditasyonuna başlamak için rahat oturabileceğiniz bir alan ve zihninizi boşaltabileceğiniz 3-5 dakika arası bir zaman size yeter.

Gerekli koşulları ayarladıktan sonra geriye sadece dik fakat rahat bir şekilde oturarak nefes alıp verişinize odaklanmak kalır. Tabii, burada amacımız hiçbir şey düşünmemek değil düşüncelerimizin farkına varmaktır. Aklınıza negatif düşünceler geldiğinde onları yok sayıp baskılamamalısınız. Onun yerine sakin kalıp o an aklınızdan geçen bu düşüncenin nedenlerini sonradan düşünmek üzere aklınıza not etmeli ve düşünceleri adeta geçip giden bir bulutmuş gibi görüp değiştiklerini hissetmelisiniz.

Mindfulness (Farkındalık) Meditasyonu Nelere Yardımcı Olur?

Mindfulness meditasyonu negatif düşüncelerinizin dağılmasına yardımcı olarak birçok noktada daha iyi bir hale gelmenizi sağlar. Mindfulness meditasyonunun bazı faydaları şu şekildedir:

Stresi Azaltır

Farkındalık ile stres azaltmak yani teknik adı ile MBSR sıkça başvurulan bir terapi yöntemidir ve sağlıklı bireylerde stres kaynaklı semptomları azalttığı kanıtlanmıştır. Bu yöntem aynı zamanda anksiyete ya da depresyon gibi diğer bazı psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelen bir terapi yöntemidir.

Kalp Atış Hızınızı Dengeler

Kalp sağlığınız zihninizin açıklığı ve psikolojiniz ile doğrudan ilgilidir. Mindfulness meditasyonuna başlamak ve kalp hastalıkları bölümünde tedavi edilmek üzerek iki gruba ayrılan kişiler üzerinde bu konu hakkında bir çalışma yapılmıştır. Geçen sürecin sonunda meditasyona başlayan gruptaki kişilerin kalp ve damar yolları kapasitesi ölçümünde daha iyi sonuçlar elde ettiği görülmüştür.

Daha İyi Bir Uyku Düzeni ile Bağışıklığı Güçlendirir

2019 yılında yapılan bir araştırma sonucunda mindfulness meditasyonunun bireylerin uyku kalitesini artırdığı görülmüştür. Bunun sebebi açık bir zihinle, sizi bölen olumsuz düşünceler olmadan uykuya dalabilmenizin daha kolay olmasıdır. Buna ek olarak mutsuz ve düşünceli olduğumuz zamanlarda hastalıklara karşı bağışıklığımızın düşük olduğu da bilinmektedir. Bu özelliği ile genel anlamda daha iyi bir zihinsel ve bedensel noktaya varmanızı sağlayan mindfulness meditasyonu bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP