TAKİP ET
Montignac Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?
Montignac Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Montignac diyeti, son zamanlarda oldukça popüler olan ve birçok kişi tarafından uygulanan diyet türüdür. Fransız ve İtalyan yemek kültürünü içeren bu diyette kısıtlamak yerine farklı bir yöntem izliyor.

Montignac diyeti, diyet yapmakta zorlanan kişiler için oldukça ideal bir diyettir. Bu diyet türü kalori azaltmak yerine glisemik indeksine odaklanır. Glisemik indeksi yüksek besinlere diyet listesinde yer vermeyerek diğer yiyeceklerin kısıtlama olmadan tüketilmesi prensibiyle hareket eder. Bu nedenle, diyet yaparken zorlanan kişiler açısından ideal bir diyet programıdır.

Montignac Diyeti Nedir?

Montignac diyeti, Fransız diyetetik uzmanı Michel Montignac tarafından geliştirilmiş bir diyet çeşididir. Bu beslenme türünde klasik diyet anlayışında olduğu gibi kalori alımını kısıtlamak yerine glisemik indeksi düşük yiyeceklerin tüketimi söz konusudur.

Glisemik indeks, besinlerde bulunan karbonhidrat miktarının kan şekerine olan etkisinin sayısal parametresi olarak belirtilebilir. Glisemik indeks sayısal değerleri düşük, orta ve yüksek olarak kategorize edilir. Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinde hızlı düşme ve yükselmelere, aniden acıkmalara neden olur. Glisemik indeks açısından yüksek ürünleri tükettikten sonra bitkinlik ve yorgunluk gibi rahatsızlıklar söz konusu olabilir.

Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?

Montignac diyeti 2 aşamadan oluşur. İlk aşamada kişinin kötü beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi söz konusudur. İlk aşamada yiyecek miktarı açısından sınırlama yoktur. Bu diyette öğün atlamadan her öğünü değerlendirmek oldukça önemlidir.

Montignac diyetinin ilk aşamasında sağlıksız yiyecek tüketim alışkanlığının değiştirilmesi hedeflenir. Bu nedenle, beyaz un ve şeker tamamen beslenmeden çıkarılır. Kepekli un tüketilebilir. Bu aşamada vücudun tatlı ihtiyacını meyve, badem, ceviz, fındık, kuru meyve gibi ürünlerle sağlayabilirsiniz. 

Diyetin ilk aşamasında glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketiminden uzak durmak gerekir. İlk aşamada glisemik indeksi yüksek besinler yeme alışkanlıklarından çıkarıldığında kalan yiyecekleri sınırlamadan tüketmeniz söz konusudur.

Montignac diyetinin ikinci aşaması, vermiş olduğunuz kiloların tekrar alınmaması için korunma aşamasıdır. Bu aşamada yüksek glisemik indekse sahip gıdalardan uzak durarak düşük kalorili karbonhidratlar tüketilebilmektedir. Bu diyet şekli sizin sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Yüksek Glisemik İndeksli Gıdalar

Yüksek glisemik indekse sahip gıdalar hızlı şekilde sindiriliyor. Bu nedenle kan şekerinde ani dalgalanmalar meydana gelir. Yüksek glisemik indekse sahip gıdaların tüketilmesinin ardından yorgunluk, enerji kaybı ve uyku bastırması gibi durumlar söz konusudur. Bu gıdalar ayrıca birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Yüksek glisemik indekse sahip gıdalar; şeker, şeker ilavesi olan gıdalar, nişasta, mısır, mısır gevreği, patlamış mısır, rafine ve işlenmiş gıdalar, hamburger ekmeği, beyaz pirinç, fırında patates, beyaz ekmek, sandviç, tost, pide, beyaz un içeren gıdalar, meyve suları, pişmiş havuç ve bal şeklinde sıralanabilir. 

Düşük glisemik indekse sahip gıdalar ise kepek ekmeği, bezelye, şekersiz tam tahıl, tahıl ezmesi, barbunya, süt ürünleri, tam çavdar ekmeği, yeşil yapraklı sebzeler, mantar, soya, dondurma, mercimek, nohut, taze meyvelerdir.

https://www.ifastin.com/