TAKİP ET
Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır, Nefes Egzersizlerinin Faydaları
Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır, Nefes Egzersizlerinin Faydaları

Nefes egzersizleri, kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri için verimli yollardan biridir. Gündelik hayatın streslerini, yorgunluklarını, zorlayıcı hayat koşullarını geride bırakabilmek için kişilerin tercih ettiği nefes egzersizleri çeşitli faydalara sahiptir. Düzenli bir şekilde yapılan nefes egzersizleri faydaları geniş bir yelpazeye sahiptir. Kişilerin psikolojik ve fizyolojik olarak yaşadığı sorunlarda yardımcı bir yöntem olan nefes egzersizlerinin uzman desteği alınarak yapılması gerekir. Bu sayede kişi kendini rahatlatmayı ve dinginleştirmeyi öğrenebilir. Evde yapılabilecek nefes egzersizleri, kişinin kendini rahatlatabilmek için yapabileceklerinin başında gelmektedir.

Psikolojik rahatsızlıkların belirtilerini azaltma ve genel olarak sakinleşme konusunda oldukça etkili bir yöntem olan nefes egzersizleri basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Sorunların nefes egzersizi ile tamamen çözülmeyecek noktaları bulunabilmektedir. Fakat genel açıdan stresten ve kötü hislerden kurtulmaya iyi gelebilecek uygulamalardan biri olan nefes egzersizlerinin bir profesyonel eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Peki, nefes egzersizleri nasıl yapılır?

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili aşamalar aşağıdaki gibidir.

·         Diyafram nefesi için dik bir şekilde oturmalısınız. Nefesinizi tamamen boşaltarak burnunuzdan nefes alabilirsiniz. Böylelikle diyaframınız ve karın bölgeniz şişecektir.

·         Karın bölgesini arkada doğru genişleterek nefes alıp vermeye başlayabilirsiniz. Daha sonra bu nefes egzersizini geliştirme yolunda ilerleyebilirsiniz.

·         Daha sonra hafifçe nefesinizi dışarı kaçırır gibi verebilirsiniz. Nefesinizde dalgalanma olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu uygulamayı nefesiniz bitene kadar sürdürebilirsiniz. Bu uygulama ile kaslarınızı hissettiğinizi hissedeceksiniz.

Gün içerisinde bu egzersizleri tekrarlarla gerçekleştirerek stresinizi yönetebilirsiniz. Nefesi fazla içinize çekerseniz baş dönmesi gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu uygulamaları dinlenerek yapmanız baş dönmesini engellemek için başarılı bir yöntemdir.

Nefes Egzersizleri Faydaları

İnsanlar doğduğunda nefeslerini en doğal şekilde alıp verebilir. Örneğin; bebekler ne kadar ağlasa ve çığlık atsa da sesleri kısılmamaktadır. Bunun sebebi doğru yerden nefes alıp vermeyi bildikleri içindir. Büyüdükçe farkında olmadan bu durum değişmektedir. Bebeklikte alınan nefes göğüsten, büyüdükçe alınan nefes ise akciğerden alınmaktadır.

Akciğerlere alınan göğüs nefesini, diyaframa yönlendirmek gerekmektedir. Göğüs nefesi ile göğüs kafesi şişmekte ve omuzlar yukarı kalkmaktadır. Doğru nefes alımını bu unsurlar bakımından incelemek önemlidir. Nefes egzersizleri ile rahatlama, bu uygulamaların en önemli faydalarındandır.

Nefes Egzersizlerini Kimler Yapabilir?

Her yaş gurubundan bireyin kendini rahatlatmak için yapabileceği bir uygulamadır. Psikolojik sorunlarda rahatlama sağladığı bilenen bu egzersizlerin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sporcuların, ses sanatçılarının ve sahneye çıkan kişilerin tercih ettiği bu egzersizler, aynı zamanda öğrencilerin sunum öncesinde kullandığı bir tekniktir.

Nefes Egzersizleri Ne Zaman Yapılabilir?

Stres ve kaygının oldukça yüksek olduğu kişilerde çeşitli faydalar sağlayan nefes egzersizlerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Stres gibi duygular uzun süreli olduğu için düzenli sakinleştirici nefes egzersizleri yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu gibi duyguların derecesi artmadan önce nefes egzersizlerine başlanması gerekir. Herhangi bir performans ya da sunum öncesinde yapılabilir.

https://www.ifastin.com/